» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma, kıdem tazminatı ve yıllık izni etkiler mi?

 
01.03.2021 05:35 | Güncelleme: 01.03.2021 05:35

Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) alınan sürenin, kıdem tazminatına esas süreninhesabında dikkate alınıp alınmayacağı hususunda İş Kanununda açıklıkbulunmuyor

1 Eylül 1992 ilk sigorta başlangıcım. Kısa çalışma başlatılana kadar prim gün sayım 8540 gün. 1 Nisan 2020 tarihinde tam zamanlı, haftada 45 saat, aylık 30 gün kısa çalışma ödeneğine (KÇÖ) dahil edildim. Öğrenmek istediklerim;

– İleride işten çıkarılırsam, KÇÖ sürem kıdem tazminatı süreme dahil edilecek mi?

– Yine bu süreç, yıllık izin uygulamasında çalışma süresinden sayılır mı?

– Daha önceki işyerinden 3600 gün yazısıyla kıdem tazminatı alarak istifa ettim. Şimdi de bu hakkım var mı?

– Kısa çalışma ödeneği (KÇÖ) alınan sürenin, kıdem tazminatına esas sürenin hesabında dikkate alınıp alınmayacağı hususunda İş Kanununda açıklık bulunmuyor. Ancak yargı kararlarına göre, kısa çalışma ödeneği aldığınız dönemin kıdem tazminatınızın hesabında kıdem (çalışma) sürenize dahil edilmesi gerekiyor.

– 4857 sayılı İş Kanununun 55. maddesinin (j) bendinde; işveren tarafından verilen diğer izinler ile 65. maddedeki (4447 s. Kanun ek m. 2) kısa çalışma sürelerinin, yıllık ücretli izin hakkının hesabında çalışılmış süreler arasında sayılacağı düzenlenmiş olup, KÇÖ sürenizin yıllık ücretli izin uygulamasında çalışma sürenizden kabul edilmesi gerekiyor

– 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günüyle emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağlayıp kıdem tazminatı alarak işten ayrılanların yeniden çalışmaya başlamaları ve ikinci işlerinden de aynı gerekçe ile ayrılmaları halinde kıdem tazminatına hak kazanamayacaklarına ilişkin ve bu hakkın kullanımını sayısal olarak sınırlayan yasal bir düzenleme yok. Bu hakkınızı çalışmakta olduğunuz işyerinde de kullanabilirsiniz. 

3600 günle işten ayrılan ihbar tazminatı alabilir mi?

İşyerim kapalı olduğu için KÇÖ alıyorum. KÇÖ uygulamasının bitmesi ile Nisan ayında işyerimin tekrar açılma durumu var. Emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağlamaktayım. 16 Nisan 2021'de şuan ki işyerimdeki toplam sigortalı sürem 9 yıl olacak. Nisan ayı ile işime geri dönüşüm olur ise, SGK'dan “kıdem tazminatı alabilir” yazısı alarak 17 Nisan 2021 ya da daha ileri bir tarihte işten ayrılırsam ihbar tazminatı alabilecek miyim? 8 hafta daha çalışmam mı gerekecek?

İhbar tazminatı için iş sözleşmesinin işveren tarafından, ihbar süresi verilmeden sona erdirilmiş olması gerekiyor. İş sözleşmeniz sizin tarafınızdan sona erdirildiğinde, ihbar tazminatı alamazsınız. Emekliliğiniz için gereken yaş dışındaki şartları sağlamış olarak kendi isteğinizle işten ayrılmak istediğinizde bildirim süresi vermeniz (8 hafta daha çalışmanız) gerekmiyor. 

Sezgin Özcan


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.