e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma ödeneği aldığım süreler işsizlik maaşı süremden kesilir mi?

21.11.2020 06:46 | Güncelleme: 21.11.2020 06:46

kısa çalışma ödeneğialırsam işsizlik maaşı hakkım kaybolur mu? Kısa çalışma ödeneği sürecibiter de işyerimden ayrılırsam işsizlik maaşımı alabilir miyim?

Çalışmış olduğum işyerinde 8 ay süreyle işsizlik maaşı hak edecek prim günüm vardı. 2020 Mart ayında pandemi süreci başlayınca işyeri sahibimiz kısa çalışma ödeneğine başvurdu ve aylık 1.170 TL kısa çalışma ödeneği alıyorum. Kısa çalışma ödeneği aldığım süreler işsizlik maaşı süremden kesilir mi? Yani 8 ay boyunca kısa çalışma ödeneği alırsam işsizlik maaşı hakkım kaybolur mu? Kısa çalışma ödeneği süreci biter de işyerimden ayrılırsam işsizlik maaşımı alabilir miyim? 

Cumhurbaşkanı, kısa çalışma ödeneğinin işsizlik ödeneğinden mahsup edilip edilmeyeceğini belirleme yetkisini 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla kullanmış olup, koronavirüs salgını kaynaklı yapılan kısa çalışma ödemeleri, başlangıçta belirlenen işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.

Bu bağlamda, kısa çalışma ödeneği aldığınız süre, başlangıçta hak kazanmış olduğunuz 8 aylık işsizlik ödeneği sürenizden düşülmeyecek. Kısa çalışma ödeneği süreci biter de iş sözleşmeniz işsizlik ödeneğine hak kazanacak şekilde sona ererse, kısa çalışma ödeneği aldığınız süre mahsup edilmeksizin, hak kazandığınız işsizlik ödeneğini alabileceksiniz. 

Son çıkan haberler kıdem tazminatımı elimden alır mı?

Ben bir otomobil bayisinde çalışıyorum. 1993 yılında SSK başlangıcım var. 5700 prim günümü 31 Ekim 2020'de tamamladım. 45 yaşındayım ve şu an çalışmaya devam ediyorum. Yılbaşından sonra istifa etmeyi düşünüyorum, kıdem tazminatımı alabilir miyim? Son çıkan haberler benim kıdem tazminatı hakkımı elimden alır mı? Bilgi verirseniz sevinirim. 

Son çıkan haberlerin sizin kıdem tazminatınızla ilgilisi yoktur. Haberlere konu olan düzenleme de TBMM Genel Kurulu'nda kanun teklifinden çıkartıldı.

Emekliliğiniz için gereken yaş dışındaki şartları sağlamış olduğunuzdan, SGK'dan alacağınız “kıdem tazminatı yazısı”nı işvereninize ibraz ederek işten ayrılmanız halinde kıdem tazminatına hak kazanırsınız.

Sezgin Özcan


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    2021 Asgari Ücret    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.