e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
Parasüt
Parasüt
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma ödeneğinden yersiz yararlandırılan personeller için işverenlere af çıktı.

19.11.2020 06:24 | Güncelleme: 19.11.2020 06:24

İşsizlik ödeneğinden yararlanırken; 90 gün içerisinde işe giren ve 12 ay süreyle kesintisiz çalışan kişiler için işsizlik ödeneğinden yararlanılan sürenin uzun vadeli sigortalı kolları kapsamında değerlendirilecek.

Bu hükümden, aynı işsizlik ödeneği hak sahipliği için sadece bir defa yararlanılacak ve en son işsizlik ödeneği süresi için asgari ücret üzerinden emekliliğe sayılacak bir hizmet oluşacak. 7256 sayılı kanun ile Çalışma hayatımıza giren değişiklikleri Mert Nayır yazdı.

Pandemi sürecinden etkilenen ülke ekonomimizi canlandırması planlanan 7256 Torba Kanun  Resmi Gazetede yayımlanarak hayatımıza girdi. Peki torba kanunda neler var, hayatımızda neler değişecek ve çalışma hayatını canlandıracak mı inceleyelim.

Faizsiz yapılandırma dönemi!

Yayımlanan 7256 sayılı torba kanunla birlikte 2020 yılı Ağustos ve önceki aylara ait; sigorta primleri, genel sağlık sigortası primleri, işsizlik sigortası primleri, idari para cezaları, 31.12.2020’den önce kesinleşen idari para cezaları, iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda doğan rücu alacakları, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, BAĞ-KUR (4/B) sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar SGK’ya 31.12.2020 tarihine kadar başvurulması halinde yapılandırılabilecek. Ancak kurum genelgesi yayımlanmadığından henüz müracaatlar alınmayacaktır.

Yeni teşvik hayatımızda, eskilere güncelleme!

Torba kanunda yapılan bir diğer değişiklik işveren teşviklerinde oldu. 01.12.2020 tarihinden itibaren uygulanması planlanan İstihdama Dönüş Teşviki de hayatımıza girmiş oldu. Bu teşvikten son çalışmış olduğu işyerine dönen personeller faydalanacaktır. Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılıktan ayrılanlar teşvik kapsamı dışında tutulmuştur.

İstihdama dönüş teşviki kapsamında normal çalışmaya dönen personel için işverenlere 44,15 TL günlük sigorta primi teşviki sağlanacaktır.

Personel işine döndükten sonra tekrardan ücretsiz izne ayrılırsa 39,24 TL günlük ücretsiz izin parası alacaktır. İşe dönüş için müracaat edip kabul edilmeyenlere ise e-devlet üzerinden müracaat etmeleri halinde 34,34 TL günlük ücret desteği sağlanacaktır.

 Yeni teşvik harici, 6111 ve 7103 teşviki de 31.12.2023 tarihine kadar devam edecek. 7252 sayılı Kanun teşvikinden (KÇÖ ve ücret desteğinden çalışmaya dönüş) faydalanma süresinin 30.06.2021 tarihine kadar uzatılmasına Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Ses getiren uygulamalar kaldırıldı!

25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların uzun vadeli sigorta priminden muaf çalışmaları ve kısmi süreli istihdamına ilişkin düzenlemeler Meclis’e sunulan tasarıda yer almasına rağmen kanundan çıkarıldı.

Bu uygulamalara dikkat!

İşsizlik ödeneğinden yararlanırken; 90 gün içerisinde işe giren ve 12 ay süreyle kesintisiz çalışan kişiler için işsizlik ödeneğinden yararlanılan sürenin uzun vadeli sigortalı kolları kapsamında değerlendirilmesi sağlanıyor. Bu hükümden, aynı işsizlik ödeneği hak sahipliği için sadece bir defa yararlanılacak ve en son işsizlik ödeneği süresi için asgari ücret üzerinden emekliliğe sayılacak bir hizmet oluşacak.

Kısa çalışma ödeneğinden yersiz yararlandırılan personeller için işverenlere af çıktı!

2020 Ekim ayı ve öncesi döneme ait işverenlerin hatalı işlemlerinden kaynaklanan fazla ve yersiz ödemelerden bu maddenin yürürlük tarihi itibarıyla tahsil edilmemiş olanlar terkin edilir. Tahsil edilenler iade veya mahsup edilemez.

Sigortasız personel çalıştıran işverenlere de af çıktı!

1/2019 – 17/04/2020 tarihleri arasında en son işten ayrıldıkları işverenlerine başvurmalarına ilişkin madde kapsamında hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmeksizin çalıştırıldığı işveren tarafından kabul edilenlere, işveren tarafından bu şekilde çalıştırıldıkları döneme ilişkin olarak ücret ve ücrete bağlı hakları hariç olmak üzere diğer haklarından feragat etmiş sayılır ve bu şekilde çalıştırıldıkları dönemde ilgili mevzuatı uyarınca daha önce yararlanmış oldukları sosyal yardım ve diğer haklar borç çıkarılmayacak.

Bu dönemler için işverenlere idari para cezası uygulanmayacak, işsizlik sigortası primi de dâhil olmak üzere sigorta primi tahakkuk ettirilmeyecek, ilgili mevzuatta yer alan ortalama ve toplam sigortalı sayısı hesabında dikkate alınmayacak. Ayrıca sağlanan teşvik ve destekler iptal edilmeyecek ve yararlanmalarına engel sayılmayacak.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    2021 Asgari Ücret    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.