e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma ödeneğinin süresi 6 aya kadar uzatılabilir.

22.03.2020 08:14 | Güncelleme: 22.03.2020 08:14

Koronavirüs sebebi ile gündeme gelen Kısa Çalışma Ödeneği Şartları biraz daha esnetilir daha fazla işletmeyi kapsar. İşçi ve işveren rahat nefes almış olur.

Kısa Çalışma Ödeneğinde hangi noktalarda esneme yapılabilir, daha fazla işletme nasıl Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanabilir. 

Koronavirüs nedeniyle bütün dünyada alınan tedbirler çalışma hayatını derinden etkiledi. İşte tam da bu gibi durumlarda işçi ve işvereni korumak için kısa çalışma uygulaması var. Kısa çalışma, kaynağı işsizlik sigortası fonu olan, genel ekonomik, sektörel ya da bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerinin kapanması ya da işyerinde çalışma sürelerinin önemli ölçüde azalması durumlarında 3 ayı geçmeyecek şekilde çalışanlara çalışamadıkları süre için kısa çalışma ödeneği ödenerek gelir sağlanmasıdır. Kısa çalışma işyerinin kapanması halinde işverenlere işçilerini kaybetmeme imkânı tanır. İşçiler ise 3 ay süreyle kısa çalışma ödeneği alabilir. Açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı paketinde kısa çalışma başvurularının kolaylaştırılmasına yönelik tedbir de yer almıştı. Peki bu uygulama nasıl esnetilebilir?

Kısa Çalışma Ödeneğinde Müfettiş Denetimi Kalkmalı

İşyerini kapatan ya da haftanın 3 günü çalışmaya başlayacak işverenler ‘zorlayıcı sebeple’ kısa çalışma başvurusu yapabilir. Başvurular İŞKUR yönetim kurulu kararı aranmaksızın değerlendiriliyor ve müfettiş denetimi sonrası karara bağlanıyor. Ancak ‘esnetme’ kararıyla işveren başvurularının online olarak İŞKUR’a iletilmesi sağlanabilir. Ayrıca bu günlerde müfettiş denetiminin kaldırılması veya yalnızca evrak üzerinden yapılması da sağlanabilir. Böylece kısa çalışma hızlıca devreye alınabilir.

Kısa Çalışma Ödeneğinde Prim Gün Sayıaı Şartı Esnetilmeli

İŞKUR kısa çalışma ödeneğini yalnızca son 3 yılda toplam 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş ve son 4 aydır bir işverene bağlı olarak çalışan işçilere ödüyor. Bu dönemde işçilerin gelir kaybı yaşamamaları adına prim şartlarının esnetilmesi gerekiyor. Düzenlemede ilk aşamada kapatılan kafe, spor salonu gibi işyerlerine öncelik tanınabilir.

Çalışan başvuruyu takip edemez, işverenden haber bekleyin

Bu süreçte kısa çalışma ödeneğinin tutarı artırılabileceği gibi, işverenlerin de kısa çalışma ödeneğiyle işçilerin ücretleri arasındaki farkları tamamlaması için bir formül geliştirilmesi söz konusu olabilir. Örneğin işçilerden kesilen gelir vergisinden devletin kısa çalışma uygulanan süre kadar vazgeçmesi sağlanarak, işverenlere bu tutarın işçilere ödenmesi zorunluluğu getirilebilir. Prim günü yetmediği için kısa çalışma ödeneği alamayan işçi olursa, bu durumdaki işçiler iş sözleşmelerini feshetme hakkına sahip olur. Bu durumda bu nedenle iş sözleşmesini fesheden işçiye eğer bir yıllık kıdemi varsa işverenin kıdem tazminatı ödemesi gerekir. İşverenin ödeneğe başvurup başvurmadığını çalışanlar takip edemez. İşverenin durumu ilan etmesi gerekir. Bu nedenle çalışan, işverenden uygulamaya ilişkin haber bekleyecek.   

İLK HAFTANIN ÜCRETİ İŞVERENDEN

İşyerini kapatan işverenler, zorlayıcı nedenle kısa çalışmaya başvuracak. İşverenler bir hafta süreyle işçilerine yarım ücret ödemekle yükümlüler. Örneğin işveren 20 Mart’ta işyerini kapatmışsa 27 Mart’a kadar yarım ücret ödeyecek. 20-27 Mart arasında başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen işverenlerin işçileri için 28 Mart itibarıyla kısa çalışma ödeneği devreye girecek ve ilk kısa çalışma ödenekleri 28-31 Mart dönemini kapsayan süre için 5 Nisan’da İŞKUR tarafından işçilere PTT Bank aracılığıyla ödenecek.

Kısa Çalışma Ödeneği ne kadar?

kısa çalışma ödeneği, işçinin gelir kaybını engellemek için önemli bir yöntem. Asgari ücretli bir çalışan için kısa çalışma ödeneği 1.752 TL olarak hesaplanıyor. Yani bekar bir asgari ücretli işyerinin kapalı olduğu dönemde 3 ay süreyle 572 TL kayıpla bu sürede çalışamamış olmasına rağmen gelir elde edebilecek, hem de işini kaybetmeyecek. 

SAĞLIK PRİMİ DEVAM EDİYOR

Kısa çalışma ödeneği alan işçilerin genel sağlık sigortası primleri, kısa çalışma ödeneği alınan süre boyunca İŞKUR tarafından yatırılacak. Bu sayede işçiler ve işçilerin bakmakla yükümlü olduğu eş ve çocukları bu süreçte hastanelerden sağlık hizmeti alabilecek. Ancak bu dönemde çalışılmadığı için emeklilik primi yatmayacak.  

SÜRE 6 AYA UZATILABİLİR

Kısa çalışma ödeneğinin süresi normalde 3 aydır. Ancak ödeneğin süresinin 6 aya uzatılması Cumhurbaşkanı’nın yetkisindedir. Ödenek süresi 6 aya kadar uzatılabilir. Ayrıca bu ödenek işçinin hak ettiği işsizlik sigortası ödeneğinden mahsup edilmektedir. Örneğin 3 ay kısa çalışma ödeneği alan işçi daha sonra başka bir nedenle işsiz kalırsa 10 aylık süreden kalan 7 ay daha işsizlik ödeneği alabilir. Bu süreçte ödenen kısa çalışma ödeneklerinin işçilerin hak edeceği işsizlik sigortası ödeneklerinden mahsup edilmemesine yönelik düzenleme yapılması yetkisi de Cumhurbaşkanı’ndadır.  

Okan Güray Bülbül


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !