» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılacak mı?

 
13.03.2021 07:02 | Güncelleme: 13.03.2021 07:02

Herkes gelecek kararı bekliyor. Kısa çalışma ödeneğinin süresi uzatılacak mı? Yani yapılması beklenen düzenleme ile yüksek riskli illerde kısa çalışma ödeneğine devam edilmesi, risksiz şehirlerimiz de durdurulması gibi bir planlamanın hayata geçirilmesi önümüzde duran seçeneklerden.

Nakdi ücret desteği ve fesih yasağı uzatıldı Peki ya kısa çalışma ödeneği?

17 Şubat 2021 tarihinde kabine toplantısı sonrası millete seslenen Cumhurbaşkanımız, Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteklerinin son kez Mart ayının sonuna kadar uzatıldığını duyurmuştu. Ancak bu hafta içerisinde Resmî Gazetede yayımlanan 31418 sayılı Cumhurbaşkanı kararıyla Nakdi Ücret Desteği ve Fesih yasağı uygulaması 17 Mart 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iki ay süreyle tekrardan uzatıldı.

 

Kısa çalışma ödeneği uzatılacak mı?

Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanının yapmış olduğu ulusa sesleniş konuşmasında, “son kez” olmak üzere Nakdi Ücret Desteğinin 17 Mart tarihine, Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının da 30 Mart sonuna kadar uzatılma kararı duyurulmuştu. 09.03.2021 tarihinde Cumhurbaşkanımız imzasıyla yayımlanan kararnameyle Nakdi Ücretsiz İzin ödenekleriyle bu ödeneğe bağlı olan fesih yasağı uygulaması tekrardan 17 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Aslında herkes 17 Mart ve 30 Mart tarihleri milat olarak belirlenecek ve bu tarihlerden itibaren devlet destek ödemelerinin ve işten çıkarma yasağının da son bulacağını bekliyordu.

Sanılanın aksine tekrardan 2 aylık bir uzatma oldu ancak beklenen uzatma Kısa Çalışma Ödeneğinde henüz yapılmadı. Hali hazırda işletmelerini açamayan binlerce işletmenin çalışanları mağdur mu olacak, yoksa hepsi kısa çalışmadan ücretsiz nakdi desteğine mi geçirilecek sorusunu karşımıza çıkarıyor!

Destek ödemeleri risk haritasına göre mi güncellenecek?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan risk haritasına göre riskli gruplarda işletmeler kapanacak, risk olmayan bölgelerde ise faaliyetlerine devam edecekler.

Ancak açıklanan uzatma kararında açık işletmeler ve faaliyetini tamamen veya kısmen durdurmuş işletmeler diye bir ayrım hükmü yer almadı. Böyle bir durumda kısa çalışma ödeneğinin de uzatılmaması haritaya göre mi şekillenecek sorusunu akıllara geliyor.

Yani yapılması beklenen düzenleme ile yüksek riskli illerde Kısa Çalışma Ödeneğine devam edilmesi, risksiz şehirlerimiz de durdurulması gibi bir planlamanın hayata geçirilmesi önümüzde duran seçeneklerden.

İşsizlik rakamı riskine karşı  fesih yasağı!

Son açıklanan TUİK verilerine göre Ocak 2021  işsizlik oranı %12.2 olurken işsiz sayımız 3 milyon 861 bin kişi oldu. Her ne kadar süreç devlet destekleri ve fesih yasağıyla kontrol altında tutulmaya çalışılsa da sayının hem ülkemizde hem de dünya genelinde artması beklediğimiz bir gerçekti.

ABD’de açıklanan son verilere göre işsiz sayısı 17 milyon kişinin üzerinde, Avrupa haritasında en az işsize sahip olan Almanya’da bile işsizlik rakamı 2,9 milyon kişiye ulaştı.Nakdi ücretsiz izin desteğine 2 ay daha uzatma, fesih yasağı uygulamasına 2 ay daha yürürlükte kalma kararı geldi.

Ancak; Kısa çalışma ödeneğinin akıbeti muallak, yeni teşvikler verilmesi için beklenti büyük, kapamalar yeniden gündeme gelir mi diye endişe hakim, şimdi gözümüz kulağımız bu aksam milletine seslenmesini beklediğimiz Cumhurbaşkanımızda.

Yeni reform paketi, kamu maliyesini düzenleyecek yeni kararlar ve yine artışa geçen vaka sayıları karşısında izlenecek yol haritasını açıklayacak. Bu açıklama sonrası tüm soru işaretleri giderilecek diye ümit ediyoruz.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.