» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma sektörel olarak uzatılabilir mi?

 
16.03.2021 05:46 | Güncelleme: 16.03.2021 05:46

Kısa çalışmada süre 31 Martta doluyor. Ancak uygulamanın sektörel farklılıklarla 30 Haziran tarihine kadar uzatılabilmesi mümkün.

Koronavirüs nedeniyle 25 Mart 2020'de kolaylaştırılmış şartlarla hayata geçen kısa çalışma uygulamasından pek çok işyeri yararlandı. Bu işyerlerinde kısa çalışmadaki işçilere Mart 2020'den bu yana toplamda 28.1 milyar TL ödenek ödendi. Kısa çalışmanın bu ay sonlanması bekleniyor. Ancak bu hafta kritik bir karar çıkabilir. Pek çok defa uzatılan kısa çalışmada, 30 Kasım 2020'de ikinci dönem başladı. İşverenlere 31 Aralık'a kadar yeniden başvuru yapabilme hakkı tanındı.

BİR YILDIR SÜRÜYOR

Son olarak 19 Şubat'ta kısa çalışmadaki işyerlerinde kısa çalışma uygulamasının 31 Mart'a kadar uzatılması söz konusu oldu. Bazı işyerlerinde bir yılı aşkın süredir kısa çalışmada olan işçiler var. Uygulamanın 30 Haziran'a kadar bir bütün olarak ya da sektörel farklılıklarla uzatılması mümkün. Cumhurbaşkanı kararıyla süre uzatımı 30 Haziran'a kadar yapılabilir. Bu çerçevede kısa çalışmada öncelik olmaktan çıkan sektörler için kısa çalışma sonlandırılabilirken, halen güçlük yaşanan sektörlerde uzatma olabilir. Örneğin baharda yeniden canlanması beklenen inşaat sektöründe kısa çalışma 31 Mart'ta sonlandırılabilir ancak yeme-içmede bir ay daha uzatılabilir.

FONDA 98.1 MİLYAR TL VAR

Kısa çalışma, işsizlik sigortası fonundan finanse ediliyor. Şubat ayı itibarıyla fonda 98.1 milyar TL bulunuyor. Fonun gün geçtikçe azaldığı bir gerçek. Ancak işsizlik sigortasının kuruluş amacı, bu ve bunun gibi durumlarda işsizliğin oluşmasını engellemekti. Bu nedenle, kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteğiyle oluşan yükle fonun gelirleri düşünülerek bir karar verilmesi gerekiyor. Ancak fonun en azından yaz aylarının başına bu yükü kaldırabileceği görülüyor. Bu nedenle sektörel olarak farklılaştırılarak kısa çalışmanın sürdürülmesi yerinde olur.

SEKTÖREL FARKLILIKLA SÜREBİLİR

Kısa çalışma uygulamasında sektörel farklılık yapılır ve bazı sektörlerde kısa çalışmanın 31 Mart tarihi itibarıyla sonlanması bazılarında tarihin ötelenmesi söz konusu olursa, kısa çalışmadan çıkan işçilerin akıbetleri gözlemlenebilir. Bu sayede sektörel olarak teşvik paketleri devreye sokulabilir.

Okan Güray Bülbül 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.