» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma uygulaması mart sonuna kadar devam edecek.

 
18.02.2021 05:51 | Güncelleme: 18.02.2021 05:51

Salgının, aşılamanın etkisiyle, yavaş yavaş hayatımızdan çıkması herkesin tek dileği. Ne var ki zamana yayılan bir geçiş dönemi yaşanacak gibi duruyor.

Bu geçiş sürecinde yazı dizimizde anlattığımız kısa çalışma, ücretsiz izin ve fesih yasakları ne yönde değişecek? Ne zamana kadar devam edecek? Sorularına Cem Kılıç yanıt verdi.

Normale geçişin bir zaman dilimine yayılacak olması alınan tedbirlerinde zamanla devam etmesi sonucunu doğuruyor. Kısa çalışma uygulaması bu ay sonu itibariyle bitiyor. Ancak yeni bir uzatma kuvvetle muhtemel. İlk gelen bilgilere göre mart sonuna kadar uzatmanın olacağı söyleniyor. Çalışma yaşamının tarafları da böyle bir uzatmaya olumlu bakıyorlar.

Mart sonuna kadar devam edecek bir uzatma işletmelerimiz açısından son derece önemli olur. Yeni normale geçiş sürecinde işletmelerimizin buna şiddetle ihtiyacı var. Ücretsiz izin uygulaması ve fesih yasakları da kısa çalışma uygulamasıyla senkronize uygulamalar. Dolayısıyla bu düzenlemelerin yine devam etmesi gerekiyor. Nitekim bütün bu yeni düzenlemeler için Cumhurbaşkanının Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi bulunmakta.

Bir diğer konu da uzaktan çalışma. Salgın döneminde uzaktan çalışmalar yaygınlaştı. İşletmeler uzaktan çalışmaya alıştılar. Hatta birçok özel sektör işletmesi salgın sonrasında bile uzaktan çalışmaya geçeceğini şimdiden ilan ettiler. Bu nedenle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın gündeminde olan ve neredeyse çalışması tamamlanmış olan “Uzaktan Çalışma Yönetmeliğinin” bir an önce hayatımıza girmesidir. Bu yönetmelikle hem çalışanlar hem de işletmeler açısından gri alanlar ortadan kalkacaktır.

Fiilen çalıştırılıyor

Türk  İş Mali Sekreteri ve Yol  İş Başkanı Ramazan Ağar, kısa çalışmanın devam etmesini koşullu olarak isteyenlerden. Ağar, kısa çalışma içerisinde gösterilen işçilerin özellikle inşaat sektöründe fiilen çalıştırıldıklarını, bu durumun emek sömürüsü haline geldiğini söylüyor. Ayrıca Başkan Ağar, salgın döneminde değişiklik yapılan “ücretsiz izin” uygulamasında, çalışanın onayının alınmaması durumunun geçici bir düzenleme olması gerektiğini belirtiyor. Normal döneme geçildiğinde ücretsiz izin uygulamasında muhakkak çalışanın onayının isteneceği eski düzenlemenin tekrar hayata geçirilmesini savunuyor.

Aynı gemideyiz

Ramazan Ağar, görüşmemizde ayrıca şu hususlara da yer verdi:

“Bir an önce Kovid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalığı, diğer işkolları ve işyerlerinde çalışanlar için iş kazası sayılmalıdır. Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağı tam anlamıyla uygulanamamaktadır. Ücretsiz izne çıkarılan 2 milyonun üzerindeki çalışana aylık ödenen miktar sadece 1.420 lira olmuştur. Öte yandan kısa çalışma ödeneğinden işini kaybeden tüm işçilerin yararlandığını da söylemek de mümkün değildir. Bu noktada daha geniş bir düzenleme yapılmalıdır. Sendikalar çağdaş demokrasinin, sosyal adaletin ve gelişkin ekonominin vazgeçilmez kurumlarıdır. Küresel krizler çağında sendikaların yeni normali, temel insan haklarının, işçi hak ve özgürlüklerinin sağlandığı adil bir dünya olmalıdır. Bu çerçevede sendikal mücadele, çalışanlara iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması; ücretlerin, istihdamın, örgütlenmenin korunması ve geliştirilmesi; cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve kadına şiddetin sona erdirilmesi, yaşanabilir bir çevrenin, üretilebilir bir tarımın yaratılması ve kamu kurumlarının yeniden güçlendirilmesi yönündeki mücadeleyi kapsamalıdır. Biz bu yaklaşım çerçevesinde mücadelemizi sürdüreceğiz. Ülke olarak, millet olarak, işçi-işveren-devlet olarak aynı gemideyiz. Aynı gemide isek ülkemizi, çalışma hayatını ve sosyal tarafları ilgilendiren bu sorunları ortak çözmek için sorunlarımızı ve çözüm yollarımızı birlikte konuşmak durumundayız. Bu noktada Ekonomik ve Sosyal Konsey, bir sosyal diyalog zemini ve aracı olarak, sorunlarımızı ve çözüm yollarını konuşabileceğimiz bir diyalog platformu ve bir danışma organı olarak işlev görebilir, görmelidir.”


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.