» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma uzatılmazsa işverenin istifa baskısı artabilir.

 
10.03.2021 05:55 | Güncelleme: 10.03.2021 05:55

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa çalışma desteğinin son kez uzatıldığını açıklamasının ardından, işten çıkarma yasağının süresinin uzatılması, çalışma hayatında yeni bir belirsizliğin önünü açtı.

İşten çıkarma yasağının uzamasıyla çalışma hayatında yeni belirsizlik dönemine girildi. Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) kapsamında verilen desteğin süresinin uzamaması halinde normale dönen işletmeler sadece ‘prim’ desteği alabilecek. Kısıtlamalar sebebiyle zor durumda olan işletmelerin, tam zamanlı çalışma sistemine geçmesiyle birlikte istihdam fazlasının oluşacağı, bu durumun işten çıkarma yasak olduğu için çalışanların istifaya zorlanacağı uyarıları yapılıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kısa çalışma desteğinin son kez uzatıldığını açıklamasının ardından, işten çıkarma yasağının süresinin uzatılması, çalışma hayatında yeni bir belirsizliğin önünü açtı. Kısa çalışma desteği uzamaz ve işten çıkarma yasağı devam ederse, özellikle bu desteklerden yararlanan işletmelerin ciddi sıkıntıya girebileceği kaydediliyor. Daha önce çıkarılan torba yasa düzenlemesiyle hem fesih yasağı hem de kısa çalışma desteklerinin 30 Haziran 2021’e kadar uzatma konusunda Cumhurbaşkanı’na yetki verilmişti.

Düzenlemeyi değerlendiren Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Elemanı Okan Güray Bülbül, kısa çalışmada yeni bir uzatımın kaderini, salgının seyrinin belirleyeceğini söyledi. “Ancak şu kesin ki, 17 Mayıs 2021 tarihine kadar fesih yasağı ve nakdi ücret desteği devam edecek” dedi.

Salgın uzayınca yasak baskı aracı haline geldi.

Fesih yasağının salgının ilk döneminde istihdamın korunması adına çok önemli bir rol üstlendiğine dikkat çeken Bülbül, ancak salgının süresinin uzaması ile birlikte işyerlerinde baskı aracı haline geldiğini bildirdi. Bununla birlikte, fesih yasağına rağmen bazı sektörlerde kaçınılmaz olarak işten çıkarmaların da yaşanabildiğine değinen Bülbül, “Bu nedenlerle fesih yasağının uzaması bu sorunların da devamına neden olabilecektir” diye konuştu.

Fesih kaçınılmaz hale gelebilir.

Fesih yasağının uzatılmasının, kısa çalışmanın uzayıp uzamayacağı konusunda da önemli bir gösterge olduğuna dikkat çeken Bülbül, “Kısa çalışmanın 1 Nisan 2021 itibarıyla sona ereceği ifade edilmişti. Bu konuda yeni gelişme olmazsa 1 Nisan 2021 itibarıyla kısa çalışmanın sona ermesi ile birlikte, bazı işyerlerinde 1 Nisan 2020’den bu yana yani bir yıldır kısa çalışmada olan işçilerin işyerlerine tam süreyle çalışmak üzere dönmesi söz konusu olacaktır” dedi.

Bülbül, kısa çalışmadan çıkanların, işyerlerine dönmesiyle birlikte işgücü fazlası oluşması durumunda salgın nedeniyle yaşanan iş kayıplarının sürdüğü sektörlerde kısa çalışmanın sona ermesinin, fesihleri kaçınılmaz hale getirebileceğini belirtti.

Kısa çalışmanın sona ermesi nedeniyle fesih yapılamayacağı için bu kişiler işveren tarafından nakdi ücret desteğine gönderileceğini ifade eden Okan Güray Bülbül, “Bu kapsamda işverenlerin nisan ayında fesih yasağının sürüyor olması nedeniyle işten çıkartamayacakları işçileri istifaya zorlamaları söz konusu olabilir. Bu durumda işyerlerinde huzursuzluk ve uyuşmazlıklar yaşanabilir” diye konuştu.

Mart sonuna kadar projeksiyon hazırlanmalı

Bu gibi durumların önlenmesi amacıyla mart ayı sonuna kadar bir projeksiyon hazırlanıp kısa çalışmanın devam ettiği işyerleri ile temas sağlanmasını öneren Bülbül, şu önerilerde bulundu: “Yaşanabilecek fesihlerin boyutları tahmin edilerek kısa çalışmanın uzatılıp uzatılmayacağına karar verilebilir. Fesihlerin farklı politika önerileri ile telafi edilebilir boyutta olduğu öngörülürse kısa çalışma uzatılmayabilir. Ancak fesihlerin çok geniş kapsamlı olacağına dair projeksiyonların oluşması halinde kısa çalışmanın uzatılması gündeme gelecektir.”

Nakdi destekler

Nakdi ücret desteği günlük 47,70 TL, normalleşme desteği günlük 44,72 TL

Kısa çalışma ödeneği nisandan itibaren 1.580 TL Sigortalı, kısa çalışmadan çıkıp nakdi ücret desteğine gönderilirse 1.431 TL almaya başlayacak.

Oran tespiti yapılacak

Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, hükümetin ücretsiz izne çıkarılacakların oranını tespit etmek amacıyla kısa çalışma desteğini uzatmadığını düşündüklerini belirterek şunları söyledi: “Kısa çalışma ödeneği uzatılmıyor ama işten çıkarma yasağı iki ay daha sürecek. Burada hükümet ücretsiz izne çıkarılacak çalışanların oranına görmek istiyor. Hükümetin 1-2 ay içinde bu sayıda artış var mı yok mu görüp inceleyecek. Ona göre işten çıkarma yasağının kaldırılacağını bekliyoruz. Hükümet şu an için bunun erken olduğunu düşünüyor.”

TESK: Kısa Çalışma sene sonuna kadar uzatılmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, nakdi ücret desteğinin ve işten çıkarma yasağının yıl sonuna kadar uzatılması talebinde bulundu. Palandöken, yazılı açıklamasında, “Esnafımız henüz bazı illerde bazı sektörler olarak yavaş yavaş açılmaya başladı. Esnafımızın kazancı tam anlamıyla eski seviyesine gelmedi, toparlanması en az 2-3 yıl sürecektir. Dolayısıyla bu desteklerin yılsonuna kadar uzatılması, esnafımızın ‘2 ay sonra ne yapacağız’ diye kara kara düşünmesinin önüne geçer” dedi.

BMD: Kısa Çalışma Haziran sonuna kadar uzatılmalı

Bu ay sonu bitecek olan Kısa Çalışma Ödeneği’nin (KÇÖ) perakende sektörünü endişelendirdiğini söyleyen Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Sektör ve özellikle markalarımız adına Sayın Cumhurbaşkanımızdan KÇÖ’nün Haziran ayı sonuna kadar uzatılması konusunu bir kez daha değerlendirmesini rica ediyoruz. Aksi takdirde önümüzdeki aydan itibaren mevcut istihdamı koruma konusunda çok büyük zorluklarla karşılaşabiliriz” dedi. BMD üyesi 166 üyeye ait 420 marka ile yapılan anket çalışmasının sonuçlarını da paylaşan Öncel, 2020’de BMD üyelerinin ağırlıklı olarak AVM’lerde mağaza kapattıklarını, caddelerde ise büyük ölçüde çok büyük değişikliğe gitmediğini söyledi. Anket sonuçlarına göre, markaların yüzde 57’si 2020’de AVM’lerdeki mağaza sayısını azaltırken, söz konusu oran cadde mağazalarında ise yüzde 30’da kaldı. Sinan Öncel, markalar için mağaza kiralama koşullarının ve AVM’lerdeki ortak alan giderlerin salgın sürecinde bir numaralı öncelik haline geldiğini belirterek, bu kapsamda markaların da verimliliğe daha fazla odaklandığını söyledi.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.