» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışma ve fesih yasağı sona erdi.

 
01.07.2021 05:43 | Güncelleme: 01.07.2021 05:43

Bir yılı aşkın süredir salgın nedeniyle uygulanan kısa çalışma ve fesih yasağı dün itibarıyla sona erdi. Çalışma hayatında eski sisteme dönülürken, kamuda da istisnalar dışında dönüşümlü ve uzaktan çalışma süreci bitti.

Bugünden itibaren hem özel sektör hem kamu olmak üzere çalışma hayatında salgının izlerinin kısmen silineceği yeni bir dönem başlıyor. Kamuda esnek çalışma istisnalar dışında sona ererken, kısa çalışma ve fesih yasağı da bitti. Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 9 Mart 2020 tarihinden 16 gün sonra koronavirüs nedeniyle kolaylaştırılmış şartlarla hayata geçirilen kısa çalışma, bu süreçte çok etkin bir rol oynadı. İşyerlerinde istihdamın ve çalışanların gelirlerinin korunmasını sağlayan kısa çalışma bir yılı aşkın süredir uygulandı ve dün itibarıyla sona erdi.

GELİR GÜVENCESİYDİ

17 Nisan 2020'de kısa çalışmayı tamamlayıcı nitelikte hayata geçirilen fesih yasağı ve nakdi ücret desteği ise kitlesel işsizliğin engellenmesi ve tedbirler nedeniyle kapalı olan işyerlerinde çalışanlar için gelir güvencesi amacıyla hayata geçirilmişti. Fesih yasağı da dün itibarıyla sona erdi. Bundan sonra işyerlerinde bugün itibarıyla yeni normalleşme takvimi çerçevesinde salgına yönelik alınan tedbirler çerçevesinde hareketlenmeler yaşanacaktır.

PANDEMİ SONRASINDA DA SÜRECEK

ÖZEL SEKTÖR, UZAKTAN ÇALIŞMA MODELİNİ SEVDİ

Bugün başlayacak yeni dönemde, özellikle beyaz yakalıların büyük kısmı uzaktan ya da hibrit çalışmayı sürdürecek.

Eczacıbaşı Topluluğu İnsan Kaynakları Grup Başkanı Eylem Özgür: "Bu yeni düzenin gerektirdiği, yönetişim yapısını ve teknik ihtiyaçları belirleyerek işgücümüzü hibrit ve dinamik olacak şekilde yapılandırıyoruz."

TAV Havalimanları İnsan Kaynakları Grup Başkanı Hakan Öker: "Türkiye'de aşılamanın başarıyla yaygınlaşmasıyla birlikte önümüzdeki dönemde kontrollü bir şekilde hibrit çalışma düzenine geçerek ofislerimizi yeniden açmayı planlıyoruz."

Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel: "Biz şu an zaten hibrit çalışıyoruz. Almış olduğumuz kararlar hem kendi merkez ofisimizde hem de fabrikada devam edecek."

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Bayram: "Eylül ayı itibarıyla hibrit modele geçmeyi planlıyoruz. Hibrit modelde, çalışma zamanımızın yüzde 40'ı ofisten, yüzde 60'ı ise uzaktan düzenlenecek."

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Serhat Demir: "Esnek çalışma modelimizle birlikte çalışanlarımız istedikleri kadar uzaktan istedikleri kadar da ofisten çalışabilecek."

Yapı Kredi: "Hibrit bir çalışma modeli olan 'yalın çalışma' sistemine pandemi sürecinden sonra da devam edeceğiz."

CİRO KAYBI YAŞAYAN TEKRAR BAŞVURABİLİR

İşletmelerin yeni dönemde izleyebilecekleri bazı yollar var. Bunlar şöyle:

* Sektörel ve bölgesel kriz nedeniyle kısa çalışma başvurusu yaparak işyerinde ciro kaybı ve sipariş azalması gibi durumlar ortaya konulabilir ve 3 ay daha kısa çalışmadan faydalanabilirler.

* Normal düzene geçerek faaliyetlerini sürdürebilirler.

* Uzaktan çalışmayla temkinli bir şekilde işlerini sürdürebilirler.

KAMUDA İDARİ İZİN BİTTİ

Kamuda da dün Resmi Gazete'de yayımlanan genelge sonrası dönüşümlü ve uzaktan çalışma sona erdi. 2021/13 sayılı genelgeyle kamuda 60 yaş ve üzeri çalışanlarla hamileliğin 24 ila 30. haftası arasındaki çalışanlar hariç idari izin uygulaması sonlandı. Özellikle Ankara gibi insidansın daha yüksek olduğu illerde bir süre daha uzaktan çalışma devam edebilirdi. Ancak genelge sonrası kamuda eski düzene dönülmüş oldu. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya da, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Tam ve kısmi kapanma dönemlerinden sonra 1 Temmuz saat 05.00'ten itibaren normalleşme dönemine geçiyoruz. Kamu kurum ve kuruluşlarda mesai saatleri 08.30-12.30 13.00-17.00 arasında uygulanacaktır" dedi.

KAMUDA TASARRUF GENELGESİ

YENİ ARSA ALINMAYACAK TAŞIT SAYISI AZALTILACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı, kamu kurum ve kuruluşlarının harcamalarında tasarruf sağlanması, bürokratik işlemlerin azaltılması ve kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanımına ilişkin 'tasarruf tedbirleri' genelgesi dün Resmi Gazete'de yayımladı. Buna göre, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yurtiçinde ve yurtdışında hiçbir surette hizmet binası, lojman, her ne adla olursa olsun memur evi, kamp, kreş, eğitim, dinlenme ve benzeri sosyal tesis ve bunlarla ilgili arsa ve arazi satın alınmayacak, kamulaştırılmayacak, yeni kiralama yapılmayacak ve yeni inşaata başlanmayacak. Taşıt sayısı, 2023 yılı sonuna kadar en az yüzde 20 oranında azaltılacak.

Okan Güray Bülbül 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.