» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısa çalışmayı sonlandıran işverenler normalleşme teşvikinden yararlanabilir.

 
21.02.2021 05:06 | Güncelleme: 21.02.2021 05:06

Kısa çalışma mart ayı sonunda bitecek. Ancak kısa çalışmanın sonlanmasıyla işverenler normalleşme teşvikinden yararlanabilir. Verilen teşvik bir ay boyunca çalıştırılan her bir işçi için 1.341 liraya ulaşıyor.

Koronavirüs salgını süresince çalışma hayatının merkezinde yer alan kolaylaştırılmış şartlarla kısa çalışma uygulaması, mart ayı sonunda bitecek. Mart ayı içerisinde fesih yasağının da bitmesi bekleniyor. Ancak kısa çalışmanın sonlanmasıyla işverenler normalleşme teşvikinden yararlanabilecek. Kısa çalışmadaki işçinin normal çalışmaya dönmesi sonrası işverene altı aylık süre boyunca işçinin istihdam edildiği gün başına 44.71 TL'lik teşvik verilecek. Verilen teşvik miktarı bir ay boyunca çalıştırılan işçi için 1.341 TL'ye ulaşıyor ve işverenin asgari ücret üzerinden istihdam ettiği bir işçi için ödemesi gereken bütün prim miktarını kapsıyor.

İSTİHDAM KORUNACAK

Bu sayede kısa çalışmadan dönen işçilerin istihdamda kalması hedefleniyor. Kısa çalışmadan çıkan ve normal çalışmaya dönen işçinin istihdam edilmesi halinde uygulanan teşvikte ilave işçi şartı bulunmuyor. Bazı işyerlerinde bir yıla yakın bir süre boyunca kısa çalışma uygulanıyor. İşte bu işyerlerinde çalışanlara işe geri dönüşte iş sağlığı ve güvenliği kanunu uyarınca bilgi yenileme eğitimi verilmesi gerekiyor.

Uzaktan çalışma sürebilir

Kısa çalışma uygulamasının mart ayı sonrası bitiyor olması nedeniyle işyerlerinde bir arada bulunacak işçi sayısının artması söz konusu olabilir. Bu nedenle gerçekleşecek bulaşmaların engellenmesi amacıyla, salgın süresince uzaktan çalışmaya geçen ve verimli olan işçilerin marttan sonra da uzaktan çalışma şeklinde devam etmesi düşünülebilir. Bu nedenle kısa çalışma sonrası işyerlerine dönecek çalışanlarla görüşmeler yürütülüp iş sözleşmesinde gerekli düzenlemeler yapılarak iş görme biçimi belirli süreler veya tamamen uzaktan çalışma haline getirilebilir.

KIDEM TAZMİNATI HESABINA KATILIR

Kısa çalışma uygulamasının bitmesinden sonra, bazı işyerlerinin salgına yönelik tedbirler çerçevesinde kapalı olması nedeniyle iş kayıpları yaşanabilir. Kısa çalışmanın bitimiyle birlikte fesih yasağı da sona ererse kapalı olan işyerlerinde işçilerin işlerini kaybetmeleri söz konusu olacaktır. Bu durumda işverenlerin işçilere kıdem tazminatı ödemesi gerekiyor ve tazminatın hesabına işçinin kısa çalışmada olduğu sürenin de dahil edilmesi şart.

Okan Güray Bülbül 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.