» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısmi İhya Yok Ama Af Kanunu Uygun Şartlar Sunuyor.

 
29.07.2021 04:23 | Güncelleme: 29.07.2021 04:23

Yeni çıkan af kanunundan yararlanarak durdurulan Bağkur süremin 2 yılını satın alıp emekli olabilir miyim?

Soru: SSK’lıyım, emekli olmak için 2 yıl prim eksiğim var. Prim borcumu ödeyemediğimden dolayı 6 yıl da dondurulmuş Bağkur sürem bulunuyor. Yeni çıkan af kanunundan yararlanarak durdurulan Bağkur süremin 2 yılını satın alıp emekli olabilir miyim?  

Cevap: 9 Haziran 2021’de yürürlüğe konan ve toplumda af yasası olarak adlandırılan 7326 sayılı yapılandırma kanunu, prim borcundan dolayı sigortalılık süresi durdurulan ve prim borcu silinen sigortalılara, uygun şartlarda sigortalılık sürelerini ihya (canlandırma) ederek günlerini yeniden kazanma imkanı getirdi.

 

Ancak durdurulan sigortalılık süresi maalesef kısmi olarak ihya edilemiyor. Durdurulan sigortalılık sürenizin tamamını ihya etmek zorundasınız. Ancak prim borcu bugünkü değerler üzerinden hesaplanmayıp tarihi değerleri üzerinden yani sigortalılık süresi hiç durdurulmamış gibi hesaplanıp, enflasyon oranında bir gecikme bedeli eklenerek, borca işletilen gecikme zammı, gecikme cezası ve faiz gibi feri borçlar silindiğinden, ortaya uygun rakamlar çıkıyor.

Kayıtlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu il veya merkez müdürlüğüne başvurarak prim borcunuzun af kanunu kapsamında hesaplanmasını talep etmeniz halinde, muhtemelen 6 yıllık prim borcu fazla çıkmayacaktır.

BORÇLANILAN ASKERLİK SÜRESİ İÇİN KIDEM TAZMİNATI VERİLİYOR MU?

SORU: İşçilerin askerlik borçlanma süreleri kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır mı? 

CEVAP: Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerin, bu kurumlarda çalışırken borçlanmış oldukları askerlik süreleri kıdem tazminatına esas hizmet sürelerinden sayılıyor. Yani borçlanılan askerlik süresi için kıdem alabiliyorlar. Ancak özel sektör çalışanları, çalıştıkları işyerinde fiilen geçen çalışma süreleri için kıdem tazminatı alabildiklerinden borçlandıkları askerlik süreleri için kıdem tazminatı alamazlar.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.