» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kısmi süreli çalışanların yıllık izni

 
13.07.2021 04:44 | Güncelleme: 13.07.2021 04:44

Kısmi süreli çalışma kanunda yer almasına karşın, kıdemin nasıl belirleneceği,ihbar ve izin gibi haklardan nasıl yararlanılacağı kanunla düzenlenmemiş.

. Tam süreli çalışmadan kısmi süreli çalışmaya geçiş yapmak zorunda kaldım. Tam süreli çalışırken hak kazandığım yıllık iznimi kısmi süreli çalışırken kullanacağım. Ücretimi kısmi süreli mi tam süreli mi çalışma üzerinden alacağım? 6 yıldır kısmi süreli çalışıyorum. 20 gün yıllık izin hakkım geçerli mi? Bayram tatilleri mağaza sektörü için de yazınızda belirttiğiniz gibi mi yoksa o şartlar bayramlarda açık olan işletmeler dışında mı geçerli?

Kısmi süreli çalışma kanunda yer almasına karşın, kıdemin nasıl belirleneceği, ihbar ve izin gibi haklardan nasıl yararlanılacağı kanunla düzenlenmemiş. Konu, yargı kararlarıyla çözüme kavuşturulmakta olup, kısmi çalışma ister haftanın bir veya bazı günleri, ister her gün birkaç saat çalışma şeklinde gerçekleşsin, işçinin işyerinde çalışmaya başladığı tarihten itibaren bir yıl geçince izne hak kazanacağı, hesaplamada esas alınacak ücretin ise işçinin kısmi çalışma karşılığı aldığı ücret olduğu kabul ediliyor. Ayrıca, Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği'nin 13. maddesinde, kısmi süreli iş sözleşmesiyle çalışanların iş sözleşmeleri devam ettiği sürece her yıl için hak ettikleri izinlerini, bir sonraki yıl izin süresi içine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanacakları belirtilmiş

Bu bağlamda, çalışma süreniz 5 yıldan fazla olduğundan yıllık izin süreniz 20 gün olur. Kısmi süreli çalıştığınız dönemlere ilişkin olarak hak kazandığınız izinleri, fiilen çalışmanız gereken süreler dikkate alınarak değil, izin süresi içine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanırsınız. Örneğin, haftanın bir veya bazı günleri çalışıyorsanız 20 günlük izninizi, 20 iş günü içinde çalışmanız gereken günlerde çalışmayarak kullanmış olursunuz. Çalışmadan boşta geçirdiğiniz süreler de 20 günlük izin süresine dahil edilir. Kısa çalışmanız her gün birkaç saat çalışma şeklinde ise 20 iş gününde çalışmanız gereken saatlerde çalışmayarak izninizi kullanmış olursunuz. İzin ücretiniz de yıllık ücretli izin süreleri içinde, şayet izinli olmasaydınız çalışabileceğiniz sürelere ilişkin (kısmi çalışma karşılığı) ücretiniz olur.

Tam süreli çalışma döneminde hak kazandığınız yıllık izinleri de izin süresi içine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanırsınız. İzin ücretinizin ise tam süreli (tam gün) çalışma karşılığı ücret tutarında olması gerektiğini değerlendiriyorum. 

Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında, izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günlerinin izin süresinden sayılmaması kuralı, hem kısmi süreli çalışanlar hem de mağaza sektöründe çalışanlar için geçerli.

Ulusal bayram veya genel tatil nedeniyle çalışamayan kısmi süreli çalışan, çalışamadığı günün ücretini, çalışma süresiyle orantılı olarak alır. Bu günlerde de çalışması durumunda ise hem çalışma karşılığında hak kazandığı ücreti hem de o güne ilişkin tatil ücretini alır. Ancak haftanın belli günlerinde çalışılacağı öngörülen kısmi süreli çalışan açısından, çalışılmayan bir iş gününe denk gelen ulusal bayram veya genel tatil günü için ücret ödemesi yapılmaz. 

Sezgin Özcan

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.