e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Konut kredisi alacaklara kötü haber

17.09.2015 05:29 |

Artan terör saldırıları ve döviz kurları, seçim öncesinde 0.90 oranında seyreden banka faiz oranlarında adım adım yükselmelere neden oldu.

 7 Haziran genel seçimleri sonrasında ortaya çıkan siyasi istikrarsızlık ortamı, artan terör saldırıları ve Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) faiz artırımı sinyali ile Asya borsalarındaki Çin etkili sarsılma sonrasında dolar ve euronun Türk Lirası karşısında rekor üstüne rekor kırması, seçim öncesinde 0.90 oranında seyreden banka faiz oranlarında adım adım yükselmeler meydana gelmesine neden oldu.

3 AYDA UÇUŞA GEÇTİ

Seçim öncesi durağan seyreden faizler, seçim sonrası oldukça hareketlendi. Piyasalarda yaşanan çeşitli sorunlar nedeniyle bankalar, yılın ilk 6 ayında yüzde 0,90 seviyesinden kullanılabilen ticari kredi faizlerini yüzde 1,40’a kadar yükseltti. Bir dönem yüzde 0,70’in altına gerileyen konut kredileri yüzde 1,20’ye kadar çekilirken, nisan ayında yüzde 1,10’lardan alınabilen ihtiyaç kredilerinde oranlar yüzde 1,40’ı geçti. Taşıt kredileri de yükselişten nasibini aldı. Seçim öncesi 1.05 seyreden taşıt kredileri 1.40 seviyelerini geçti.

16 BİN LİRA EK KÜLFET

Vatandaşın taşıt kredisi ile birlikte son yıllarda fazla rağbet gösterdiği konut kredilerinde de durum değişmedi. Konut kredilerinde ise artık taban yüzde 1.05-1.10 düzeyinde bulunurken oranların yüzde 1.30’lara doğru yöneldi. 10 yıl vadeli 100 bin lira konut kredisi kullananların geri ödenecek tutarı 181 bin lirayı buldu. 4 ay önce geri ödenecek miktar 165 bin liraydı. Taşıt kredilerinde ise 3 yıl vadeli kullanılan 50 bin liranın geri ödemesi 3 bin lira arttı. Faiz artışlarının dolar, istikrarsızlık ve terör olaylarına bağlı olarak artmaya devam etmesi durumunda sektörlerin etkilenmesi bekleniyor. Konut ve taşıt kredilerindeki faiz artışı, vatandaşa kullandığı 10 yıl vadeli 100 bin liralık kredide 16 bin lira ek külfet getirirken, artışın sürmesi durumunda kredi kullanımının düşeceği, inşaat ve otomotiv sektörünün olumsuz etkileneceği belirtliyor.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.