e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Koronavirüs Salgını Nedeniyle İşçinin Çalışmaktan Kaçınma Hakkı

23.03.2020 07:46 | Güncelleme: 23.03.2020 07:46

Devletin atmış olduğu adımlarla özellikle kısa çalışma ödeneği uygulamasının daha aktif hale getirilmesi oldukça önemli.

Ancak, geçen hafta da belirttiğimiz üzere, kısa çalışma ödeneği ile paralel işletilecek ve birkaç ufak yasal düzenlemeyle salgın durumlarını kapsayacak ücret garanti fonu uygulamasının da gündeme alınması gerekiyor.

Yaşadığımız koronavirüs salgınının çalışanlar açısından bir de iş sağlığı ve güvenliği boyutu var. Bu kapsamda işverenler işyerlerinde salgına karşı gerekli önlemleri almakla ve çalışanlarını bilgilendirmekle yükümlü. Şayet bu süreçte işyerinin faaliyeti

Devletin almış olduğu kararlar doğrultusunda durdurulmuşsa işverenin işçisini zorla çalıştırması söz konusu değil. Ancak çalışmasına izin verilen işyerlerinde salgına karşı gerekli önlemler alınmazsa çalışanların bazı hakları bulunuyor. Bunlardan birisi de çalışmaktan kaçınma hakkı.

Çalışan Belli Usullere Uymalı

Çalışanlar salgın nedeniyle çalışmaktan kaçınırlarsa ve belli usullere ve kurallara uyulmazsa telafisi zor sonuçlarla karşı karşıya kalabilirler. Bu durumlarda usullere uymayan çalışanın iş sözleşmesi işverence “devamsızlık” gerekçe gösterilerek haklı nedenle feshedilebilir. Böyle olunca da çalışan kıdem tazminatına hak kazanamaz ve hatta işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilir.

Peki salgın halinde gerekli önlemlerin alınmadığı işyerlerinde çalışmaktan kaçınmak için uyulması gereken kurallar neler?

Öncelikle işyerinde gerçekte salgın ile ilgili ciddi ve yakın bir tehlike ile karşı karşıya kalınması gerekmektedir. Bu durumda sadece ülkede salgının varlığı geçerli ve yeterli bir sebep olmayacaktır. Şayet işyerinin faaliyeti Devlet tarafından salgın nedeniyle durdurulmamışsa işyerinin kendi iç işleyişi ile ilgili bir sorun olmalıdır.

Şayet işyerinde salgının etkili olması ve çalışanlara hastalığın bulaşması yönünde bir durum varsa çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği kuruluna, kurulun bulunmadığı işyerlerinde ise işverene başvurarak durumun tespit edilmesini ve gerekli tedbirlerin alınmasına karar verilmesini talep edebilir. Örneğin, müşterilerle temas edilen işyerlerinde eldiven, maske ve benzeri malzemelerin temini işverenden istenebilir.

Yapılan bildirim üzerine Kurul acilen toplanarak, işveren ise derhâl kararını verir ve durumu tutanakla tespit eder. Karar, çalışana ve çalışan temsilcisine yazılı olarak bildirilir.
Kurul veya işveren çalışanın talebini haklı bulursa çalışan, gerekli tedbirler alınıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilir. Bu durumda çalışanların çalışmaktan kaçındığı dönemdeki ücreti ile kanunlardan ve iş sözleşmesinden doğan diğer hakları saklıdır.
İşveren gerekli tedbirleri aldıktan sonra çalışanlar işlerine dönmek zorundadır.

Acil Durum Varsa!

Yukarıda belirttiğimiz olağan sürecin dışında bazen acil durumlar da söz konusu olabilir. Örneğin, işyerinde hastalık semptomlarını gösteren bir çalışan varsa çalışanlar açısından acil bir durum söz konusu olabilir.

​Çalışanlar ciddi ve yakın tehlikenin önlenemez olduğu durumlarda yukarıda belirttiğimiz usule uymak zorunda olmaksızın işyerini veya tehlikeli bölgeyi terk edebilirler. Nitekim çalışanların bu hareketlerinden dolayı hakları kısıtlanamaz.

Çalışanlar, talep etmelerine rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığı durumlarda iş sözleşmelerini haklı nedenle feshedebilir ve kıdem tazminatı talep edebilirler. 

Dr. Mehmet BULUT
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !