Kötüniyet Tazminatından Hangi İşçiler Yararlanamaz?

28.06.2018 05:58 |

İşçinin sözleşmesini feshetme hakkını kötüye kullanan işveren, 4857 sayılı İş Kanununun 17 nci maddesi uyarınca, bildirim sürelerinin üç katı tutarında tazminatı işçiye ödemek zorundadır. Söz konusu tazminata uygulamada kötü niyet tazminatı denilmektedir.

İşçinin işvereni şikayet etmesi, işçinin işveren aleyhine dava açması veya işçinin işveren aleyhinde tanıklık yapması nedenlerine bağlı olarak, işverenin çalışanın iş sözleşmesini feshetmesi, kötü niyetle yapılan fesih olarak kabul edilir.

Kötü niyet tazminatından iş güvencesi kapsamında olan işçiler faydalanamaz. Başka bir anlatımla kötü niyet tazminatından ancak iş güvencesi kapsamında olmayan işler yararlanabilir. Kimler iş güvencesi kapsamındadır?

Otuz ve daha fazla çalışanın bulunduğu iş yerinde, en az altı ay kıdemi olan işçiler, iş güvencesi kapsamında kabul edilirler.

İş güvencesi kapsamında olan işçilerin işe iade davası açma, açıkta geçirdikleri sürelerin ücretini talep etme ve işe başlatmama tazminatı isteme hakları vardır.

Kaynak: Yargıtay 9.HD. 30.03.2016 gün, 2014/36354 Esas, 2016/7815 Karar.

Ahmet Metin AYSOY

vergialgi.net

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !