e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Kredi masraflar? nas?l geri al?n?r?

14.05.2015 06:16 |

10 yıl öncesine kadar kullandığınız kredilerle ilgili dosya masrafının iadesini talep etmek hakkınız var. İade alacağınız ücreti aynen değil faizi ile birlikte geri alabilirsiniz. İşte izlemeniz gereken yol...

 Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Şubatta yayımladığı rapora göre; kredi veya kredi kartı borcundan dolayı icralık 2 milyon 98 bin kişi var. İcraya konu ödenmemiş krediler içinde bankaların “dosya masrafı”, “kredi kullandırma”, “komisyon”, “istihbarat”, “yapılandırma”, “ipotek tesisi”, “ekspertiz” ücretleri adı altında aldığı haksız kalemler de bulunmakta. 

Bankalar çok küçük miktar dahi olsa alacağını takipsiz bırakmaz. Peki, onca insan kullandığı kredi nedeniyle haksızca alınan dosya masraflarının iadesi için neden başvurmaz? Şüphesiz sebebi insanımızın cömertliği değil, parayı nasıl geri alacağını bilmemesidir. 

İLK ADIM HAKEM HEYETİ 

Bankaların sizden aldığı haksız ücretleri nasıl geri alabilirsiniz? 

Birincisi; kredi çektiğiniz bankaya bir dilekçe ile başvurup kredi kullanımıyla ilgili hesap ekstresini ve alınan ücretlerin tarafınıza iadesini talep etmelisiniz. 

İkincisi; Tüketici Hakem Heyeti’ne bankadan aldığınız dekontu da ekleyerek hazırlayacağınız dilekçe ile başvurmaktır. Şayet alınan “dosya masrafı” miktarı 2 bin 200 liranın altındaysa İlçe Tüketici Hakem Heyeti’ne; 3 bin 300 liranın altındaysa İl Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru gerekir. 3 bin 300 liranın üzerinde bir para alınmışsa da doğrudan Tüketici Mahkemesi’nde dava açılabilir. 

Üçüncüsü; hakem heyeti başvurunuzla ilgili kararını verdiğinde bankaların 15 gün çerisinde itiraz etme hakkı vardır. Bu itiraz üzerine Tüketici Mahkemesi’nde dava görülecektir. Dava sonunda karar kesinleşir ve alacağınızı icra yoluyla tahsil edebilirsiniz. 

10 YIL ÖNCEKİ DE OLUR 

Bu arada bazı hususları hatırlatmakta fayda var. 10 yıl öncesine kadar kullandığınız kredilerle ilgili iade talep etme hakkınız var. İade alacağınız ücreti aynen değil faizi ile birlikte iade alacaksınız. Yaptığınız masrafları da geri alabileceksiniz. 

Son olarak tüm bu işlemleri bir avukat aracılığıyla yapmanızda fayda var. Anlattığım aşamalar tüketiciler için karmaşık ve yorucu olabilir. Böyle bir durumda avukatınıza sadece bir vekâletname çıkarıp sürecin sonuçlanmasını beklersiniz. Avukatınız tüm aşamaları takip edip paranızı tahsil edecek ve sizden haksızca alınan parayı size iade edecektir. 

“Aman onunla mı uğraşayım şimdi” demeyin. Bu para bir hizmet karşılığı değil haksız yere alındı ve hiç biriniz bankalardan daha zengin değilsiniz.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.