» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kripto para alıp satanlara MASAK takibi.

 
03.04.2021 04:54 | Güncelleme: 03.04.2021 04:54

Son birkaç gündür ülkemizde, Maliyenin kripto para alıp satanlarıincelemeye aldığı, vergilendirme yapacağı ve bu amaçla kripto varlık alımsatım platformlarından bilgiler istediğine dair haberler çıktı.

Bu haberler üzerine Mali Suçlar Araştırma Kurulu (MASAK), bilgileri kendilerinin suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı ile mücadele amaçları çerçevesinde istediklerini açıkladı. Bugün sizlere, dünyada kripto piyasası ile ilgili genel bilgiler vereceğim. İlerleyen yazılarımda Türkiye'de kripto varlık alım-satımları ile ilgili olarak vergilendirme yapılıp yapılamayacağı ya da nasıl yapılacağına ilişkin görüşlerimi sizlerle paylaşacağım. 

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yapılan araştırmaya göre; dünyanın en büyük 74 ekonomisi içerisinde, nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülke vatandaşları açıklandı. Listede Nijeryalılar %33 ile ilk sırada yer alırken, Vietnam vatandaşları %21 ile ikinci, Filipinler %20 ile 3'ncü sırada yer aldı. Türkiye ise %16 ile dünyada 4'ncü, Avrupa'da ise ilk sırada yer aldı. Bitcoin ise, Filipinler Merkez Bankası'nın ülkede havale ve transfer şirketleri olarak çalışmak için birkaç kripto borsasını onayladığını bildirdi.

BITCOIN AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERDE MARKAJ ALTINDA

ABD merkezli Union Bankası Filipinler'in önemli şehirlerinden Makati'de, insanların kripto para birimlerinin ülkede yarattığı akıma nasıl kapıldığını gösteren bir Bitcoin ATM'si kurdu. Afrika ve Güneydoğu Asya'daki ülkelerin yoğun ilgi gösterdiği kripto paralara Latin Amerika ülkelerinin de büyük rağbet gösterdiği belirtildi. Peru, %16 kripto para kullanımıyla Türkiye'nin ardından 5'nci sırada yer alırken Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Meksika ve Şili de çift haneli rakamlara ulaştı.

AVRUPA VE BRİTANYA İLGİSİZ

Kripto paralar Orta Avrupa ve Britanya ülkelerinin gözüne pek fazla girememiş gibi. Türkiye'den sonra en çok ilgi gösteren Avrupa ülkeleri %11 ile İsviçre ve Yunanistan.
Geçtiğimiz günlerde Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, kripto paralarla ilgili yeni bir düzenleme getireceklerini duyurarak, son zamanlarda yüksek rağbet gören kripto paralar ile ilgili; “Kripto parayı bir para birimi olarak saymayıp, oldukça spekülatif bir varlık olarak düşündüklerini” ifade etti. Yapılan çalışmada 74 ülke içerisinde en az kripto para kullanan ülkeler ise yüzde 4 ile Japonya ve Danimarka oldu.

G7 ZİRVESİNDEN ETKİLENMEDİ

12 Şubat 2021'de İngiltere'de gerçekleşen G7zirvesinin gündeminde olan kripto para piyasasıyla ilgili zirveden değerleri etkileyen bir sonuç çıkmadı. Kripto para birimleri veya merkez bankası dijital para birimleri açısından herhangi bir açıklama yapılmamasından dolayı; kripto para birimlerinin fiyatında şu an için herhangi büyük bir değişiklik yok gibi görünüyor. Kripto paralara yönelen Çin, Rusya, Kanada, İsviçre, Türkiye'yi gözlemleyen diğer devletlerin ise akıllarında soru işaretleri var. Türkiye'de bu dijital para birimlerine yatırımın ilgi çektiği açık. 

Bugün itibarıyla, gelişmiş ülkelerden çok gelişmekte olan ülke vatandaşlarının kripto paralara bu kadar çok ilgi göstermesini; “umutsuz insan yığınlarının, son çare olarak kripto paralardan köşeyi dönme düşünceleri mi'' sağlamaktadır?

Nedim Türkmen 
 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.