» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Kullanılmayan Şua İzin Ücreti İşten Ayrılırken Alınır.

 
13.08.2021 05:04 | Güncelleme: 13.08.2021 05:04

Kullanılmayan yıllık izin paraları ancak iş akdi sona erdikten sonra alınabilir.

İş akdi hangi gerekçe ile sona ererse ersin işçi kullanmadığı yıllık izin paralarını alır. Radyasyona maruz kalan mesleklerde uygulanan şua izni yıllık izninden farklı olmakla birlikte, kullanılmayan şua izni parası da sadece işten ayrılırken alınabilir. 

Yıllık izin süreleri İş Kanunu’nda belirleniyor. Yıllık izne hak kazanabilmek için bir işyerinde en az bir yıl çalışmak gerekiyor. İşçinin daha önce aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde geçen hizmetleri yıllık izin süreleri hesabında birleştirilerek dikkate alınır. Buna göre yıllık izin, iş yerindeki çalışma süresi;

Bir yıldan beş yıla kadar olanlar için 14 gün,

5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlar için 20 gün,

15 yıl ve daha fazla olanlar için ise 26 gündür.

Yaşı 18 ve daha düşük ya da 50 ve üzerindeki işçilerin yıllık izni 20 günden az olamaz.

İzin süreleri bireysel sözleşmeyle veya toplu iş sözleşmesiyle artırılabilir ancak kanundaki sürenin altında olamaz.

KULLANILMAYAN İZİN ÜCRETİ İŞTEN AYRILIRKEN ALINIR

Yıllık izinlerin kullanımı veya kullanılmayan izinlerin parasının ödenmesi işçi işveren arasındaki anlaşmazlıkların başında geliyor. Kimi işyerlerinde işçiye boş kâğıt imzalatılarak iznini kullanmış gibi gösteriliyor. Kimi işyerlerinde ise işçi çalışmaya devam ettiği halde işçinin veya işverenin talebiyle izin kullandırılması yerine ücret ödenmesi yoluna gidilebiliyor.

Kanun, kullanılmayan izin ücretinin iş akdi devam ederken işçiye ödenmesini yasaklıyor. İşçi ya iznini kullanacak, ya da kullanmadığı iznin parasını iş akdi sona erince alacak.

İşçi ya da işverenin talebiyle iş akdi devam ederken yapılan izin parası ödemeleri daha sonra işvereni zor durumda bırakabilir. İşveren bu ödemeyi banka aracılığıyla yaparsa yasayı ihlal etmiş olur. Banka yerine elden ödese işçi işten ayrıldığında yeniden izin parası istediğinde mahkemede haklılığını anlatamaz.

İZNİN KULLANILDIĞINI İŞVEREN KANITLAMAK ZORUNDA

Kanuna göre, iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçiye kullandırılmayan yıllık izin sürelerine ait ücretlerin son ücret üzerinden ödenmesi gerekir. Yıllık izin hakkının ücrete dönüşmesi için iş sözleşmesinin feshi şart olmakla birlikte işçinin işverence haklı gerekçeyle işten çıkartılması veya işçinin hiçbir gerekçe göstermeden işten ayrılması halinde bile izin parasının ödenmesi zorunludur.

Yıllık iznin kullanıldığını ispatlama yükü işverene aittir. Bu nedenle işverenin yıllık izin kullandırırken işçiden izin kullandığına dair imzalı yazı alması veya imzalı izin defteri tutması ve bunları muhafaza etmesi gerekir.

İZİN PARASINDA ZAMAN AŞIMI İŞ AKDİNİN FESHİYLE BAŞLAR

Ücret alacaklarında beş yıllık zaman aşımı uygulanıyor. Kullanılmayan izin parası, iş akdinin sona ermesiyle işçi alacağına dönüşür. Bu nedenle kullanılmayan izin parasında zaman aşımı da iş akdinin sona erdiği tarihte başlar.

KULLANILMAYAN ŞUA İZNİNİN PARASI

Radyoloji, Radyom ve Elektrikle Tedavi Müesseseleri Hakkında Nizamname uyarınca röntgen ve radyom ile çalışan kişilerin yılda dört hafta tatil yapması gerekir. Buna şua izni deniliyor. Yargıtay kararlarına göre, kullanılmayan şua iznine ait ücretin de ancak iş akdi sona erdikten sonra ödenmesi mümkündür. Kullanılmayan şua izninin iş akdi devam ederken ödenmesi mümkün değildir.

Yargıtay, sadece son 5 yıla ait kullanılmayan şua izninin ödenmesine ilişkin mahkeme kararlarını bozuyor. Buna göre, yıllık izin ücretinde olduğu gibi şua iznine ait alacaklarda da beş yıllık zaman aşımı iş akdinin sona erdiği tarihte başlıyor.

Ahmet Kıvanç


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.