Kuruluştan Sonraki Değişiklik Tescil Başvurularında Da Mersis’ten Başvuru Aranacaktır

Eklenme : 08.05.2018 09:26 | Güncelleme : 08.05.2018 09:26


07.05.2018 Pazartesi Gününden İtibaren Kuruluş Başvurularında Olduğu Gibi Kuruluştan Sonraki Değişiklik Tescil Başvurularında Da Mersis’ten Başvuru Aranacaktır.Değişiklik başvuruları, şirketi temsili yetkililer ya da yetkililerin MERSİS üzerinden vekalet verdiği kişiler tarafından yapılabilir. Başvuru yapılabilmesi için sözü geçen kişilerin https://mersis.gtb.gov.tr adresine giriş yaparak MERSİS’e üye olmaları gerekir. Sistemde henüz e-imza zorunluluğu bulunmamaktadır.

Başvuru yapacak kişilerin öncelikle sicil kayıtlarındaki unvan, adres, sermaye, ortak, yönetim kurulu, yetkili gibi bilgilerini kontrol etmeleri, eksiklik ya da hata durumunda sicil kayıtlarını güncellemeleri gerekmektedir.

Tescil edilmek üzere ibraz edilecek kararlardaki tescile tabi hususların MERSİS’e girilerek TSM onayına gönderilmesi ve talep no’sunun başvuru dilekçesine yazılması gerekli olup, MERSİS talebi olmayan tescil başvuruları kabul edilmeyecektir.

İçeriğinde tescile tabi husus bulunmayan olağan genel kurullar tescil edilmeyeceğinden, yetkili tarafından imzalanmış dilekçe ekinde sicil dosyasına konulmak üzere Eminönü Merkez Bina Evrak Kayıt Servisi’ne teslim edilmelidir.

Merkez sicil altında tescil edilen ek işyeri kapanışlarına devam edilecek olup, ek işyeri nakli tescili yapılmayacak, ayrı bir sicil numarası altında şube açılışı başvurusu aranacaktır.

(bknz.www.ito.org.tr/Tescil İlan Kuruluş/ İlgili şirket türleri altında Şube Açılışı)

Sigorta acenteliği feshi başvurusu yapılabilmesi için daha önce tescil edilen sigorta acenteliği vekaletnamesinin MERSİS’te güncelletilmesi gereklidir.

Yabancı ortak, yetkili, yönetim kuruluna ilişkin MERSİS’te kaydı bulunmayan yeni kişilerin girişleri, kuruluş başvurularında olduğu gibi MERSİS Destek ekibince devam edecektir.

Başvuru sırasında sorun yaşanmaması için Google Chrome web tarayıcısı kullanımı tavsiye edilir.
MERSİS’e giriş yapmadan önce https://mersis.gtb.gov.tr adresinden Kullanım Klavuzunu inceleyebilir, güncelleme, yeni giriş ve başvuru sırasında karşılaşılan sorunlar ile ilgili mersis@ito.org.tr adresine e-mail gönderebilirsiniz.

 

mersis       


 

Pratik_Bilgiler  Muhasebe  SGK

 
E-bültenimize kayıt olun, Güncel Haberler mail adresinize gelsin!  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
MUHASEBE WEB - Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb@gmail.com