» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Limited şirket hissesini vergisiz satmanın yolu

 
05.10.2011 06:21 | Güncelleme: 13.04.2019 20:05

BAŞLIĞI okuyanların bir kısmı Ne yani hisseyi sattığımızda bir de gelir vergisi mi var? diye sorabilirler.

Evet..
Limited şirket ortakları, hisselerini kaç yıl sonra satarlarsa satsınlar, bundan doğan kazançları “değer artışı kazancı” olarak, gelir vergisine tabi (GVK. Mük. Md. 80/4).
Yasa yeni çıkmadı yıllardır böyle..
Ancak bu yazıyı okuyanlar şanslılar. Okuyup gereğini yaptıklarında, hiç vergi ödemeyerek bir kaç yüz bin ya da bir kaç milyon lira kazanmış olacaklar.

VERGİSİZ SATIŞ
Limited şirketteki hissesini satacak olanın, ortaya çıkacak yüksek tutardaki kazançtan kurtulmasının, yasal bir yolu var. O da şu;
1. Limited şirketteki hisse satılmadan önce, şirketin anonim şirkete dönüşümü için karar alınır.
2. Anonim şirkete dönüştürüldükten sonra, “hisse senedi” ya da “geçici ilmühaber” bastırılır ve ortaklara dağıtılır.
3. Ortakların edindiği hisse senedinin (veya ilmühaberlerin) iktisap (yani edinme tarihi), limited şirket hisselerinin ilk iktisap edildiği tarih olarak kabul edilir. Buna göre örneğin, limited şirket hissesi 5 Nisan 2008’de edinilmişse, 2011 yılında o limited şirket anonim şirkete dönüştüğünde, dağıtılan hisse senedi (ya da geçici ilmühaberin) edinme tarihi 5 Nisan 2008 olarak kabul edilir.
4. Limited şirket anonime dönüştükten sonra, anonim şirket ortağı olan gerçek kişinin hisse senedi (veya geçici ilmühaberi) ciro etmek suretiyle, alıcıya devretmesi halinde, hisse satışından doğan kazancın tutarı ne olursa olsun, gelir vergisine tabi tutulmaz.
VERGİ NİYE YOK?
Limited şirket ortakları, hisselerini ne zaman satmış olurlarsa olsunlar (örneğin 10 yıl sonra satmış olsalar dahi), satıştan doğan kazanç “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabi tutuluyor.
Oysa anonim şirketlerde, iktisap (edinme) tarihinden itibaren iki yıl geçtikten sonra hisse senetlerinin (veya ilmühaberlerin) elden çıkartılması “değer artışı kazancı” olarak gelir vergisine tabi değil (GVK Mük. Md. 80/1 ve 232 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği).
Buradaki ince nokta, anonim şirkete dönüşme ile birlikte çıkartılan hisse senetlerinin (veya geçici ilmühaberlerin) edinme tarihinin, hangi tarih olacağıyla ilgili..
Tam metnini Haluk Arpad’ın, Yaklaşım Dergisi’nin Ekim 2011sayısında (www.yaklasim.com)
yayımlanan makalesinde bulabileceğiniz, Maliye’nin 9 Haziran 2011 tarihli özelgesinde de belirtildiği gibi; hisse senetlerinin ilk iktisap tarihi, limited şirket hisselerinin iktisap edildiği tarihtir.
İNCE NOKTA
Olaydaki “ince nokta”yı iki ayrı örnekle açıklayalım.
1- 500 bin liralık limited şirket hissesini, 6 yıl sonra 5 milyon liraya satan Hüsamettin Kesekağıdı, aradaki farkın gelir vergisini ödemek zorunda.
2- 500 bin liralık limited şirket hissesini, 6 yıl sonra 5 milyon liraya satacak olan Nuri Uyanık limited şirketi anonime dönüştürüp, hisse senedi veya ilmühaber cirosu yoluyla hissesini satarsa, 5 lira vergi ödemez.
Yukarıda açıkladığımız “ince nokta” kanunda veya tebliğlerde yer almıyor. Maliye’nin çok sayıda özelgesi (muktezası) var. Uygulama buna göre yürüyor.
Oysa, Haluk Arpad’ın makalesinde de belirttiği gibi, böylesine önemli bir konunun yasa ya da genel tebliğ ile düzenlenmesi daha anlamlı olurdu.
Şimdi bu yazıyı okuyanlar şanslılar. Belki de bir kaç milyon lira kazandılar..


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.