» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Lisede yapılan staj sigortası neden kabul edilmiyor?

 
21.02.2021 05:00 | Güncelleme: 21.02.2021 05:00

Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında yapılan staj döneminde,emeklilik için gereken ve uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılanmalullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına prim ödenmediği için staj başlangıcıemeklilik açısından sigortalılık süresinin başlangıcı sayılmıyor.

SSK girişim 1987 yılında teknik lise stajımda gerçekleşti. 30 günlük staj sonunda stajyer maaşım yattı ve sigorta kaydım yapılarak, sigorta sicil numaram verildi. 2020 yılında 50 yaşında emekli olmayı beklerken staj girişimin kabul edilmediği ve bu nedenle 54 yaş şartına tabi olduğum ancak yedek subaylıktan eklenen sürelerle 53 yaşımda emekli olabileceğim söylendi. Bir dilekçe vererek staj priminin kabul edilmesi için başvuru yaptım ama sonuç alamadım. Lisede yapılan staj sigorta kaydım neden kabul edilmiyor?

Çıraklık ve Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında yapılan staj döneminde, emeklilik için gereken ve uzun vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına prim ödenmediği için staj başlangıcı emeklilik açısından sigortalılık süresinin başlangıcı sayılmıyor.

Staj döneminde kısa vadeli sigorta kolları olarak adlandırılan iş kazası, meslek hastalığı ve hastalık sigortası primi ödeniyor. Sicil numarası da bu nedenle veriliyor ve bu numara tüm çalışma süresinde kullanılıyor. İlk defa uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmeye başlandığı tarih, sigortalılık süresinin başlangıcı sayılıyor.

Madendeki çalışmama ilave prim neden yok? 1993-1995 arası Emekli Sandığı'na tabi uzman çavuş olarak 480 gün primim var. FHSZ'den yaralanabiliyor muyum? e-devlette 120 gün verilmiş görünüyor. Bir de 390 gün yeraltı madende çalışma primim var. Bunda FHSZ görünmüyor?

Uzman çavuş olarak Emekli Sandığı'na tabi hizmet sürenizin dörtte biri kadar fiili hizmet süresi zammından (FHSZ) yararlanırsınız. Hizmet dökümünüzde de göründüğüne göre, zaten yararlandırılmışsınız. Yeraltı maden işyerindeki çalışmanın en az 1800 gün olması halinde bu işlerdeki prim ödeme gün sayılarına dörtte biri ekleniyor. Yeraltı maden işyerindeki çalışmanız 1800 günden az olduğundan, ilave prim gününe hak kazanamıyorsunuz. 

Çalışırsam malullük aylığım kesilir mi?

1990 doğumluyum. 2016'da böbrek nakli oldum. 1800 prim günümü doldurup, 2020'de malulen emekli oldum. Malulen emekli olduğum halde sigortalı bir işe girsem emekli maaşım kesilir mi? Kesilirse işten ayrıldıktan sonra emekli maaşım yeniden bağlanır mı? 

Sorunuz, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı olup, 4/a (SSK) statüsünden malulen emekli olduğunuz varsayımıyla yanıtlanmıştır. Malullük aylığı almakta iken herhangi bir sigortalılık statüsüne göre veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlayanların malullük aylıkları, çalışmaya başladıkları tarihi takip eden ödeme dönemi başında kesiliyor. 

şten ayrılarak yeniden malullük aylığı bağlanması için yazılı istekte bulunanlara, kontrol muayenesine tabi tutulmak ve ilk defa malul hale geldiği sigortalılık statüsü dikkate alınarak aynı usul ve esaslara göre maluliyet halinin tekrar incelenmesi ve devam ettiğine dair karar verilmesi kaydıyla, istek tarihini takip eden ödeme döneminden itibaren yeniden malullük aylığı hesaplanarak bağlanıyor.

Buna göre, sigortalı olarak işe girerseniz malullük aylığınız kesilir. İşten ayrıldıktan sonra yeniden aylık bağlanması için talepte bulunduğunuzda, kontrol muayenesine tabi tutulmak ve ilk aylığınıza esas malullük halinizin devam ediyor olması koşuluyla malullük aylığınız yeniden bağlanır.

Emekli olmak için Ayrıca askerlik ödemesi yapmam gerekir mi? 

Doğum tarihim 1973, 19 ay askerlik yaptım. Sigorta başlangıcım 01.03.1997, 5600 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Ayrıca askerlik ödemesi yapmam gerekir mi? D.K.
25 yıl, 56 yaş ve 5825 prim gün şartlarına tabisiniz. 16 ay askerlik borçlanıp öderseniz 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Bu durumda priminiz tamamlanır ancak 55 yaşınız 2028 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih 2028 yılı olacaktır. Askerliği borçlanmazsanız 2029 yılında emekli olabilirsiniz.

Askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum?

1974 doğum tarihim, SSK girişim 01.05.1996, 5092 gün primim var. Askerliğimi 1994 yılında 18 ay olarak yaptım. Askerlik borçlanması yaparsam ne zaman emekli olurum? 

25 yıl, 56 yaş ve 5825 prim gün şartlarına tabisiniz. 6 aylık askerlik borçlanması yaparak 25 yıl, 55 yaş, 5750 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Buna göre de 478 gün daha prim ödeyererek emekli olabilirsiniz.

Ne zaman emekli olurum? 

1971 doğumluyum. 1990 yılında sigorta başlangıcım, aralıklı olarak 1001 günüm var. Memuriyet başlangıcı 07 Şubat 2001, askerliğim 45 gün bedelli yaptım. Halen çalışıyorum. Emekli olmayı çok istiyorum. Nasıl emekli olurum? 

Memuriyet başlangıcınız ve 2 yıl, 9 ay ve 11 günlük geçmiş sigortalarınızla beraber 9000 gün ve 57 yaşa tabisiniz. Bu durumda 2023 yılında 9000 gün prim gün sayınız, 2028 yılında da 57 yaşınız tamamlanmış olacak. Dolayısı ile emekli olacağınız tarih doğum tarihinizin gün ve ayına göre 2028 tarihi olacaktır.

İşveren çalışanı emekliliğe zorlayabilir mi?

Daha önce kamuya aitken sonradan özelleştirilen bir kurumda 1996’dan beri ortopedik engelli statüsünde çalışmaktayım. Yaşım 56. İşveren, engelli bir çalışanı emekliliğe zorlayabilir mi? Şayet zorlayamaz ise bu konu hangi kanunun hangi maddesinde yer almaktadır?  

Çalıştığınız kurum özel sektör olduğu için işverenin emekliliği hak ettiğiniz gerekçesiyle işinize son verip veremeyeceğini anlamak için varsa toplu iş sözleşmesi veya bireysel iş sözleşmenize bakmak gerekiyor. Şayet sözleşmenizde aksine bir hüküm bulunmuyorsa engelli olmanız veya çalışma gücü kaybı nedeniyle zorunlu olarak emekliliğe sevk edilmeniz mümkün değil.

Siz istemediğiniz sürece emekli edemezler. Ancak işveren işinize son verebilir. Bu durumda işveren yasal haklarınızın tümünü ödemek zorunda. Pandemi nedeniyle iyi niyet ve ahlak kuralları dışında işçi çıkartma yasağı var. İşveren haksız yere işinize son verdiğinde, yararlandığı teşvik ve desteklerin geri ödenmesi ve idari para cezası gibi bazı yaptırımlara maruz kalır. Sonuçta ortada haklı bir neden yokken ne işinize son verebilirler ne de istemediğiniz sürece emekli edebilirler.

 Ticari faaliyete de devam ediyorum. Prim ödemek mecburi mi?

1 Ocak 1965 doğumluyum. Askerden önce sigortam yok. 1998 yılında adıma ticari faaliyete başladım. Onunla beraber Bağkur başlamış. Ama 24 Ekim 2000’den itibaren prim ödemeye başladığım için 2000 yılı öncesinden yararlanamıyorum. O tarihten bu yana sürekli Bağkur’a prim ödüyorum. 5 yıl önce 18 ay askerlik borçlanmasını ödedim. 7900 gün civarı Bağkur primim var.

Emekli olmak için 58 yaşa tabiyim. Ama 58 yaşa kadar prim ödersem de 9000 gün dolmayacak. Dolmadığı için maaşım bugünün şartlarında ne kadar düşük olacak? Bundan sonra ödemesem çok fark edecek mi? Ticari faaliyete de devam ediyorum. Prim ödemek mecburi mi? Net hangi tarih itibarıyla emekli oluyorum? l 

Emekli olmak için 9000 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. Ancak primi 9000 güne tamamlamadan, 58 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. Çünkü yaş haddinden emekli olmak için 15 tam yıl (5400 gün) prim ve 58 yaş şartlarına tabisiniz.

Faaliyete son verip bundan sonra prim ödemeseniz de 58 yaşınızı dolduracağınız 1 Ocak 2023’te emekli olabilirsiniz. Faaliyetinize devam ettiğiniz sürece Bağkur’a prim ödemek zorundasınız. Dolayısıyla faaliyetinize son vermezseniz 58 yaşınızı doldurana kadar yani emekli olacağınız tarihe kadar prim ödemek zorundasınız.

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.