e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

MUHSGK Uygulaması Nedeniyle SGK e-Bildirge V1 Ekranının Kapanması

10.01.2020 06:28 | Güncelleme: 10.01.2020 06:28

01.01.2020 tarihinden itibaren tüm illerde Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi uygulamasına geçildiğinden 2020/Ocak ayına ait bildirge dönemi itibariyle e-Bildirge üzerinden Aylık Prim ve Hizmet Belgesi alınmayacak olup, sigortalıların SGK bildirimlerinin Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ile bildirilmesi gerekmektedir.

SGK, e-Bildirge uygulamasındaki 08.01.2020 tarihli Duyurusunda:

18.02.2017 tarihli ve 29983 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 1 Sıra Nolu Genel Tebliğ Hükümlerine öre 01.01.2020 tarihi itibariyle tüm illerde “Muhtasar Prim ve Hizmet Beyannamesi” uygulamasına geçildiğini,

5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idareleri (SGK işyeri tescil kütüklerinde faaliyette bulunulan alan kısmı “Genel Bütçe Kapsamında” olarak işaretlenenler) hariç olmak üzere,
2020/Ocak ayı bildirge dönemi itibariyle e-Bildirge üzerinden Aylık Prim ve Hizmet Belgesi verilmeyeceğini,
5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idarelerinden biri olmasına rağmen e-Bildirge üzerinden Aylık Prim ve Hizmet Belgesi gönderemeyen kamu işyerlerinin tescil bilgilerinin güncellenmesi amacıyla ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne / Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne müracaat etmeleri gerektiğini,

Açıklamıştır.

Buna göre:

1- 2020/Ocak ayı itibariyle, e-Bildirge v.1 uygulaması kullanıma kapatılacağından, işverenlerin e-Bildirge v.2 uygulamasını kullanmaları gerekmektedir.
2- e-Bildirge v.2 uygulamasına “https://ebildirge.sgk.gov.tr/EBildirgeV2”  adresinden ulaşılabilmektedir.
3- 2019/Aralık ayı ve önceki ay/dönemlere ait sigortalıların SGK bildirimleri ise daha önce olduğu gibi e-Bildirge sistemi üzerinden bildirilebilecektir.
4- 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde ayılan Kamu İdarelerinden SGK işyeri tescil kütüklerinde faaliyette bulunulan alan kısmı “Genel Bütçe Kapsamında” olarak işaretlenenler, SGK bildirimlerini daha önce olduğu gibi e-Bildirge üzerinden Aylık Prim ve Hizmet Belgesi vermek suretiyle yapmaya devam edeceklerdir.
İşverenlerin sorun yaşamamaları için:

SGK işyeri sicil numaraları ile vergi numaralarının eşleştirilmeleri,
https://ebeyanname.gib.gov.tr/download.html adresinden Beyanname Düzenleme Programının güncel halini yüklemeleri,
MPHB yükleme işlemlerini son günlere bırakmadan yapmaları,
Uygun olacaktır.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL