e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Maaşı sürekli geç yatan işçiye tazminat hakkı.

30.11.2019 06:56 | Güncelleme: 30.11.2019 06:56

İşçiler maaşlarının sürekli geç ödenmesi durumunda işvereni uyarıp, ardından da noterden ihtarname yollayabilir. Ödemeler yine de düzelmezse, haklı fesih olarak değerlendirilip tazminatını alarak ayrılabilir.

Bir şirkette şube görevlisi olarak çalışıyorum. 2017’de maaşlar sürekli olarak 10 gün, 25 gün, 45 gün geç yatırıldı. Daha sonra yarım maaş, üçte bir maaş ödemeleri oldu. 2018’de 5.5 ay maaş alamadığımız oldu. Bu yıl da yine gecikmeler oluyor. Bu durumda tazminat alarak işten ayrılabilir miyiz? İhtarımız nasıl olmalı buna ilişkin?

4857 sayılı İş Kanunu’nun 34. maddesinde işçinin ücretinin geç ödenmesi halinde çalışmaktan kaçınabileceği hüküm altına alınmıştır. Ücretin sürekli geç ödenmesi işçiye haklı fesih hakkı tanımaktadır. Ücretin ne kadar geç ödenmesi halinde işçinin haklı nedenle iş sözleşmesini feshedebileceği Yargıtay kararları ve somut olaya göre karara bağlanmaktadır. İşçinin bu durumda işvereni uyarması ve ücretin geç ödenmeye devam edilmesi halinde iş sözleşmesini feshedeceğini noterden bildirmesi ve feshin bu nedenle gerçekleştirildiğinin ortaya konulması gereklidir. Bu durum tazminat alarak işten ayrılma hakkı getiriyor. İş sözleşmenizi haklı nedenle feshettiğinize dair bildirimde bulunarak önce arabulucu sonra dava yoluna gidebilirsiniz.

SORU: 1980 yılında memur olarak bir kamu bankasında işe başladım, 1985’te ayrıldım. 1986’da Sağlık Bakanlığı’nda memur olarak işe başladım. 1995’te tekrar ayrıldım. 14 senelik tazminatımı alabilir miyim? Şu anda 9 yıllık SSK emeklisiyim. (Refa Ay)

MEMURLUKTAN AYRILANLAR

CEVAP: Çalışma hayatına memur olarak başlayan, sonra işçi olarak devam eden sizin gibi kişiler, emekli olacakları zaman memur olarak geçirdikleri süreye ilişkin emekli ikramiyelerini alabilir. Ancak bunun için memuriyetten ayrılma nedenin kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için gerekli nedenlerden birisi olması gerekir.

AİLEVİ NEDENLE TAZMİNAT YOK

SORU: Aile bütünlüğümün bozulmaması için ailevi nedenlerden dolayı işimden istifa etmek zorunda kaldım. İşyerimle bunu çok kez paylaştım ama ikale yöntemi yapalım dedim ama kabul edilmedi. Eylül ayı itibarıyla 8 yıllık işimden istifa etmek zorunda kaldım işsizlik maaşı alamadım şu an maddi sıkıntı yaşıyorum Kıdem tazminatımı almak için emsal dava arıyorum. Ne yapabilirim?

CEVAP: Maalesef ailevi nedenlerden dolayı istifa ettiyseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Ailevi nedenden kastınız ne tam olarak bilmiyorum ancak eşinizin tayin nedeniyle başka şehre taşınmanız kıdem tazminatı için bir gerekçe değil.

İLAVE ÖDEME İMKANINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

SORU: Devlette genel cerrahi uzmanı olarak çalışmamı takiben 2015 yılı Mayıs ayında yaş haddinden emekli oldum. Şu anda da Burdur ilinde işyeri hekimi olarak çalışıyorum. Emekli doktorların maaşlarına KHK ile ayda ortalama 2000 TL ilave edilmesine karar verildi. Arkadaşlarım yararlanıyor, ancak ben fiilen çalışmam nedeniyle istifade edemiyorum. Bundan yararlanmam mümkün olur mu? (Halit Kocabıyık)

CEVAP: Belirttiğiniz ilave ödemeden yararlanabilmek için sosyal güvenlik destek primi ödememek ve emekli olduktan sonra çalışmamak gerekmektedir. Siz sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalıştığınız için ilave ödemeden faydalanamıyorsunuz. Arkadaşlarınız herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışmadıkları, emekli olduktan sonra 4/b’li olması gereken ve bu nedenle de sigortalı sayılmayan kişiler olduğu için ilave ödemeden yararlanabilmektedirler.

Okan Güray Bülbül


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !