Mali Müşavirin Beyanname Vermeme Hakkı !

20.06.2016 07:14 |

Mali Müşavirin Beyanname Vermeme Hakkı !

 Mali Müşavirin Beyanname Vermeme Hakkı Var mıdır?

1-Ödemesini yapmayan mükelleflerin beyannamelerini göndermeme hakkımız var mıdır? 
 

2-Ödeme yapmayan mükelleflerin beyannamelerini göndermemek için nasıl bir yol izlemeliyiz? Aramızda yaptığımız sözleşmeye "ödeme 2 aydan fazla geciktiği durumda meslek mensubu firmanın beyannamelerini göndermemek hakkına sahiptir" diye bir hüküm koyduğumuzda geçerli olur mu?
 

3-Bazı mükelleflerin işlemlerinden sahte işlemler olduğunu hissetmekteyiz bu durumda ilgili firma ile olan sözleşmemizi nasıl iptal edebiliriz?

 

Müşteriniz ile düzenlediğiniz sözleşme 3568 sayılı mali müşavirlik kanuna göre düzenlenmiş özel bir sözleşmedir. Sözleşmenin başından sonuna kadar yer alan hususları her iki tarafta uymak ve uygulamak zorundadır. Sözleşmede ücret ödemesi mali müşavire yapılması zorunludur. Eğer, taraflardan biri sözleşme hükümlerine uygun davranmadığı takdirde ihtar çekerek ücret hakkını talep eder. Buna karşın yine ödeme yapılmadığı takdirde; taraflardan biri tek taraflı bu sözleşmeyi fesh edebilir.  Bundan sonra beyannameler mali müşavir şifresi ile artık vergi dairesine yollanmaz. Sizin sorumluluğunuz da bu noktadan sonra biter.  Mükellefin beyannamelerini bu aşamadan sonra sizin vermeniz gerekmez. Bütün sorumluluk mükellefe aittir. Konuyla ilgili 3568 sayılı yasa ve ilgili yönetmelikleri inceleyiniz. Ayrıca, mükellefle aranızda düzenlenen tip TÜRMOB sözleşmesini tetkik etmenizde yarar bulunmaktadır.

Dr. Mustafa Alpaslan

İŞTE KOBİ

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !