e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Mali Müşavirin SSK Prim ve Cezalarından İşverenle Beraber Sorumluluğu

04.01.2018 08:21 |

Mali Müşavirin SSK Prim ve Cezalarından İşverenle Beraber Sorumluluğu Nedir?

Merhaba Mustafa Bey,

Mali müşavirlerin işveren ile birlikte SSK Prim ve Cezalarından sorumlu olma uygulaması ne zaman başlayacak? Bu sorumluluk geçmiş dönemler için uygulanabilecek midir? Bir serbest muhasebeci mali müşavir sorumluluk tan kurtulması için ne yapmalıdır?

İşçi girişlerinde işçinin ücretinin mail veya wasap tan yazılması - ücret Bordrolarının işverence imzalanması (personel imzalaması şart mıdr özellikle inşaat işlerinde imzalar alınamıyor)

İşçi girişlerinde alacakları ücretler belirtilmeli ilgili dökümler işe giriş bildirgelerinin ekine eklenmeli ve ayrıca ücret bordrolarının işverence kaşe imzalı şekilde örneğini saklamamız yeterli olur mu?

Bu durumda işçinin bordroları imzalama zorunluluğu bulunmakta mıdır? Burada kıstas nedir? İşveren onaylı bordroları yeterli değil midir?

Teşekkürler
Sezer Kahraman

Sayın Kahraman,

3568 sayılı yasaya göre unvan almış mali müşavir meslek mensuplarının müşterilerinin SGK ile ilgili ortaya çıkacak idari para cezaları veya prim farklarından dolayı herhangi bir sorumluluğu yoktur. Geçtiğimiz ay konuyla ilgili basında çıkan bir haberde de yer aldığı üzere sorumluluk konusunda meslek mensuplarının normal koşullarda sorumlu olmayacağı TÜRMOB tarafından da açıklanmıştır. Burada önemli olan konu meslek mensuplarının mesleği icra ederken sigorta mevzuatı hakkından 5510 sayılı ve ilgili yönetmeliklerine göre evrak ve belge düzeni üzerinde gerekli özeni gösterip göstermedikleri konusuna dikkat edilecektir. bir işçinin işe alınmasından başlayarak işe son verilmesine kadar olan süreçte işverenin sorumlulukları mevcuttur. Bu konuda 193 sayılı Gelir vergisi kanunu 62. Maddesinde gerekli açıklamalar yapılmıştır. Buna göre hizmet erbabını işe alan işveren gerekli özen borcunu yerine getirmek zorundadır. Konuyla ilgili ayrıca iş yasasında işverenlere muhtelif hak, yetki ve sorumluluklar verilmiştir. Özetlemek gerekirse, işe girişi bildirgesi, bordro, ücret hesap pusulası, ibraname vs. belgelerde işçi açısından yapılacak işlemler eksiksiz yerine getirmelidir. Esasında özlük dosyasının bu konuda işverenlere önemli belgeler içermesi nedeniyle bu konuya yeterince özen göstermelidir. Zaman zaman çeşitli odalarda iş kanunu ve bordro düzenlenmesiyle eğitim seminerlerine katılmanızda yarar vardır.

Dr. Mustafa Alpaslan

Mali Müşavir ve Firmaların 2018 Yılında Dikkat Etmesi Gereken 38 Konu
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.