» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mali Müşavirler Dolandırıcılara Dikkat!

 
03.10.2019 05:45 | Güncelleme: 03.10.2019 05:45

SMMM ler YMM er Dolandırıcılara Dikkat!

İçişleri Bakanlığı vatandaşları uyarıyor:
Telefonda kendisini Polis, Asker, Savcı olarak tanıtıp vatandaşları dolandıranlara dikkat!
“Adınız FETÖ/PDY vb. terör örgütü soruşturmasına karıştı diyerek para ve altın isteyenlere inanmayın”

Peki kendisini mükellef olarak tanıtıp SMMM’leri ve YMM’leri dolandıranlara ne yapılacak?

3568 sayılı yasa kapsamında ruhsata bağlı olarak faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler gündelik yaşamda, defterlerini tuttukları ya da danışmanlıklarını yaptıkları kişi veya kurumlara “altın” değerinde bilgi verseler de emeklerinin karşılığını alamayıp değersiz alacakla dolandırıldıkları durumlar olabiliyor.

Ve piyasada bilinen bir gerçek var.

Her nedense mükelleflerin tüm borçları içinde meslek mensuplarının alacakları en son sıralarda yer alabiliyor.

Ya da borçlarını ödemeyerek meslek mensuplarını dolandıranlar bir başka meslek mensubunu daha dolandırmak üzere rahatlıkla bir diğer meslek mensubuna gidebiliyorlar.

Bu durumda sorumluluğu üzerimize alarak meslek mensupları arkadaşlarımızı uyarıyoruz:

SMMM’ler YMM’ler Dikkat!

Kendisini mükellef olarak tanıtıp sizden bilgi, emek talep eden dolandırıcılara inanmayın!

“Üstad, nasıl bileceğiz dolandırıcıyı?” diye sorabilirsiniz.

Haklısınız kolay değil.

TBMM’ye ve TÜRMOB’a öneri:

Bu durumla karşılaşan meslek mensubu sayısını azaltmak için dolandırıcılığa maruz kalanların ellerindeki bilgilerin bir veri tabanına işlenmesi (KARA LİSTE) ve bunun da tüm meslek mensuplarına açık olması durumunda bu tür olayların önüne geçilebileceğini düşünüyoruz.

Bu önerimizin ilham kaynağı mobil iletişim sektöründen.

Sektörde çok sık rastlanan akıllı telefon satışlarında yaşanan 5- 10 bin lira değerindeki telefonu satın alıp borcunu hiç ödemeyip, telefonu da kutusunu dahi açmadan daha ucuz bir fiyattan satma şeklinde cereyan eden dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için yapılan yasal düzenleme bizi bu fikre yöneltti.

Elektronik Haberleşme Kanunu’nda 7186 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle; haberleşme sektöründe tahsilata ilişkin riskin yönetilmesi ve kötü niyetli kullanımların önlenmesi amacıyla abonelerin elektronik haberleşme hizmetlerine ve elektronik kimlik bilgisini haiz cihazlara yönelik tarafların kendi sistemlerinde oluşan fatura tutarı ve ödeme bilgileri ile sahtecilik, dolandırıcılık riski içeren şüpheli veya zarar doğurucu vakalara ve işlem hareketlerine ilişkin kayıtlar, işletmeciler ve BTK’nın Mobil Cihaz Kayıt Sistemi arasında paylaşılabilme veya işlenebilme imkanı getirildi (Md. 51/11)

TÜRMOB bünyesinde bu amaçla bir veri tabanı oluşsa ve kayıtlar paylaşılsa bu tür dolandırıcılık faaliyetine maruz kalan meslek mensubu sayısının azalabileceği kanısındayız.

Son söz;

Yeni bir hedef söylemiyle yola düşenler için son günlerde çok sık kullandığım bir sözle yazıyı bağlarsak:

“Eski yollardaki çukurları doldurarak ya da tümsekleri düzelterek yeni bir yere gidemezsiniz!”

Nazmi KARYAĞDI

vergialgi.net


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.