e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Mali Müşavirler Dolandırıcılara Dikkat!

03.10.2019 05:45 |

SMMM ler YMM er Dolandırıcılara Dikkat!

İçişleri Bakanlığı vatandaşları uyarıyor:
Telefonda kendisini Polis, Asker, Savcı olarak tanıtıp vatandaşları dolandıranlara dikkat!
“Adınız FETÖ/PDY vb. terör örgütü soruşturmasına karıştı diyerek para ve altın isteyenlere inanmayın”

Peki kendisini mükellef olarak tanıtıp SMMM’leri ve YMM’leri dolandıranlara ne yapılacak?

3568 sayılı yasa kapsamında ruhsata bağlı olarak faaliyet gösteren Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler gündelik yaşamda, defterlerini tuttukları ya da danışmanlıklarını yaptıkları kişi veya kurumlara “altın” değerinde bilgi verseler de emeklerinin karşılığını alamayıp değersiz alacakla dolandırıldıkları durumlar olabiliyor.

Ve piyasada bilinen bir gerçek var.

Her nedense mükelleflerin tüm borçları içinde meslek mensuplarının alacakları en son sıralarda yer alabiliyor.

Ya da borçlarını ödemeyerek meslek mensuplarını dolandıranlar bir başka meslek mensubunu daha dolandırmak üzere rahatlıkla bir diğer meslek mensubuna gidebiliyorlar.

Bu durumda sorumluluğu üzerimize alarak meslek mensupları arkadaşlarımızı uyarıyoruz:

SMMM’ler YMM’ler Dikkat!

Kendisini mükellef olarak tanıtıp sizden bilgi, emek talep eden dolandırıcılara inanmayın!

“Üstad, nasıl bileceğiz dolandırıcıyı?” diye sorabilirsiniz.

Haklısınız kolay değil.

TBMM’ye ve TÜRMOB’a öneri:

Bu durumla karşılaşan meslek mensubu sayısını azaltmak için dolandırıcılığa maruz kalanların ellerindeki bilgilerin bir veri tabanına işlenmesi (KARA LİSTE) ve bunun da tüm meslek mensuplarına açık olması durumunda bu tür olayların önüne geçilebileceğini düşünüyoruz.

Bu önerimizin ilham kaynağı mobil iletişim sektöründen.

Sektörde çok sık rastlanan akıllı telefon satışlarında yaşanan 5- 10 bin lira değerindeki telefonu satın alıp borcunu hiç ödemeyip, telefonu da kutusunu dahi açmadan daha ucuz bir fiyattan satma şeklinde cereyan eden dolandırıcılık faaliyetlerini önlemek için yapılan yasal düzenleme bizi bu fikre yöneltti.

Elektronik Haberleşme Kanunu’nda 7186 sayılı Kanunla yapılan değişiklikle; haberleşme sektöründe tahsilata ilişkin riskin yönetilmesi ve kötü niyetli kullanımların önlenmesi amacıyla abonelerin elektronik haberleşme hizmetlerine ve elektronik kimlik bilgisini haiz cihazlara yönelik tarafların kendi sistemlerinde oluşan fatura tutarı ve ödeme bilgileri ile sahtecilik, dolandırıcılık riski içeren şüpheli veya zarar doğurucu vakalara ve işlem hareketlerine ilişkin kayıtlar, işletmeciler ve BTK’nın Mobil Cihaz Kayıt Sistemi arasında paylaşılabilme veya işlenebilme imkanı getirildi (Md. 51/11)

TÜRMOB bünyesinde bu amaçla bir veri tabanı oluşsa ve kayıtlar paylaşılsa bu tür dolandırıcılık faaliyetine maruz kalan meslek mensubu sayısının azalabileceği kanısındayız.

Son söz;

Yeni bir hedef söylemiyle yola düşenler için son günlerde çok sık kullandığım bir sözle yazıyı bağlarsak:

“Eski yollardaki çukurları doldurarak ya da tümsekleri düzelterek yeni bir yere gidemezsiniz!”

Nazmi KARYAĞDI

vergialgi.net
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.