e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mali Müşavirler Korona riski altında çalışmaya devam ediyor.

22.03.2020 11:27 | Güncelleme: 22.03.2020 11:28

Koronavirüs salgını sebebi ile birçok sektörde önemli ölçüde tedbirler alınmışken Muhasebeciler hala risk altında çalışmak zorunda kalıyor.

Adana SMMMO Başkanı Turgut Telli, Beyan ve Bildirim süreleri uzatılmalı, Tahsilat sorunu yaşayan Mali Müşavirlere Ekonomik İstikrar Kalkanında yer verilmelidir.

Hergün mükellefler tarafından gönderilen binlerce evrak ile zorunlu olarak temas halinde kalan 110 bin Mali Müşavir ve onbinlerce çalışanı Korona virüsü tehlikesi altında çalışmaya zorlanıyor.

Basın açıklamasında bulunan Adana Mali Müşavirler Odası Başkanı Turgut Telli, "Her gün binler hatta on binlerce fatura ve evrakı kayıt altına alan 110 bin Serbest Muhasebeci Mali Müşavir, 5 bin Yeminli Mali Müşavir ile 100 binlerce çalışanı ve aileleri virüs riski altında.. Bu nedenle beyan ve bildirim süreleri uzatılmalı ve meslek mensuplarımız evde kalmalıdır. Bu süreçte tahsilat sorunu yaşayacak olan meslek mensuplarımıza da açıklanan ekonomi kalkanında yer verilmelidir” dedi.

Başkan Telli açıklamasından, Koronavirüs salgını nedeni ile alınan tedbirleri desteklediklerini ancak eksik bulduklarını belirterek tesbirler kapsamından beyan ve bildirim sürelerinin uzatılarak Meslek Mensupları ve muhasebe çalışanlarının evde kalmasının sağlanması gerektiğini söyledi.

Başkan Turgut Telli, Sadece Mali Müşavirler için değil ailelerimiz, çalışanlarımız ve hizmet sunduğumuz toplumun tüm kesimleri büyük risk altındadır. Muhasebe meslek camiası olarak, etkileşim içinde olduğumuz 1 milyona yakın insanın yaşam hakkının riske edilmemesi konusunda haklı taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz.

Bu nedenle

• Mart ayı içerisinde verilmesi gereken Şubat ayına (KDV 1-2, Muhtasar, MuhSGK, Damga Vergisi, Turizm Katılım Payı, Ba-Bs, GEKAP vb.) tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesini, ve mücbir sebep halinin kabulünü,
•  Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin ertelenmesini, 
• e-Defter beratlarının yüklenme sürelerinin ertelenmesini, 
• Vergi incelemelerinin ertelenmesini istiyoruz.
• Ayrıca bu süreçte yaşanacak tahsilat sıkıntıları göz önüne alındığında,
• Meslektaşlarımızın da Vergi, SGK, Bağkur primlerinin ertelenmesi ve mevcut kredilerinin Mart, Nisan, Mayıs ayları taksitlerinin ertelenmesi gerektiğinde kobi kredileri ile kredi desteği destekleri sağlanmalıdır. dedi.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !