» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mali Müşavirler için Mücbir Sebep Başvuru işlemleri

 
12.11.2020 11:15 | Güncelleme: 12.11.2020 11:15

TÜRMOB Mali Şüşavirler için Covid-19 Teşhisi sebebi ile Karantina durumlarında izlenecek yol haritasını açıkladı.

Korona virüs testi pozitif çıkan ya da bu salgın dolayısıyla resmi karantinaya alınan meslek mensuplarının mücbir sebep başvurularında izlemesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir.

• Mücbir sebep başvurularının kabul edilebilmesi için ilk şart, meslek mensubunun COVID-19 testinin pozitif çıktığına ilişkin sağlık raporu ya da bu hastalık dolayısıyla karantinaya alındığına dair karantina raporu veya hastanede bu hastalık nedeniyle tedavinin devam ettiğine ilişkin sağlık raporunun olması gerekmektedir.

• Bu raporlar elinde olan meslek mensupları bir dilekçe ile interaktif vergi dairesinden mücbir sebep dilekçesi vermelidir. Dilekçeler interaktif vergi dairesindeki “genel amaçlı dilekçe” doldurulmak suretiyle verilebilmektedir.

• Dilekçede durum kısaca anlatılmalı, kendileri ve aracılık-sorumluluk sözleşmesi imzaladıkları müşterilerinin mücbir sebep kapsamında değerlendirilmesi talep edilmelidir. Dilekçenin açıklamalar bölümü için hazırlanan bir örnek ekte sunulmuştur (Ek: Talep Dilekçe Örneği).

• Dilekçeye raporun eklenmesi zorunludur. Müşteri listesinin de dilekçeye ek yapılmasının faydalı olacağı değerlendirilmektedir.

• Vergi İdaresi, beyan ve bildirimlerinin son gününün rapor başlangıç ve bitiş tarihleri arasında kalması halinde meslek mensubunun şahsına ve aracılık sorumluluk sözleşmesi imzaladığı müşterilerine rapor süresi kadar ek süre vermektedir.

• Mücbir sebep başvurusunun kabul edilip edilmediği genellikle sistem üzerinden cevaplanmaktadır.

• Şartları taşımasına rağmen başvuruları kabul edilmeyen meslek mensuplarının Birliğimizle iletişime geçmesi halinde gerekli destek sağlanacak ve konunun idari yönden çözümü için gerekli girişimlerde bulunulacaktır.

Talep Dilekçe Örneği

…… ……… …… ………… ….. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

Konu: Mücbir sebep başvurusu

Adı Soyadı:

T.C/VKN:

Adres:

Cep Telefonu:

Onay Tarihi: .

İVD İşlem Numarası:

Dairenizin sicil numaralı gelir vergisi mükellefiyim. Ekli raporunun tetkikinden de görüleceği üzere COVID-19 pandemisi nedeniyle tarafıma ……../……../…………. – ……../……../…………. tarihlerini kapsayacak şekilde sağlık/karantina raporu verilmiştir (Ek-1: Rapor Örneği).

Rapor süresi içerisinde fiilen çalışmama olanak bulunmadığından, şahsımın ve kendileri ile aracılık-sorumluluk sözleşmesi imzaladığım müşterilerin mücbir sebep kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir.

Açıklanan nedenlerle, son günü rapor tarihleri içerisinde kalan, şahsıma ve aracılık-sorumluluk sözleşmesi imzaladığım müşterilerime ait beyan ve bildirimler için rapor süresi kadar ek süre verilmesi hususunda gereğini arz ederim.

Adı-Soyadı

Ek : Sağlık/karantina raporu

Müşteri listesi (zorunlu değildir)


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.