» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mali Müşavirler ile Muhasebe elemanlarına Sokağa Çıkma Yasağı istisnası

 
21.04.2020 15:53 | Güncelleme: 13.05.2020 22:46

Bursa Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Bursa Valiliğinden; Sokağa Çıkma Yasağında 23-24-25 ve 26 Nisan 2020 tarihleri öncelikli olmak üzere Mali Müşavirler ve yanlarında çalışan personelleri için gerekli yasal iznin verilmesi talebinde bulundu.

16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde geçerli olan sokağa çıkma yasağından SMMM, YMM ve çalışanları muaf tutuldu.

Mali Müşavirler ile Muhasebe Elemanları Sokağı Çıkma Yasağı istinası hakkında

Talep yazısında Bursa SMMM Odası, Birçok beyanname ve bildirimlerin verilme sürelerinin sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle, iş ve işlemleri gerçekleştirmelerine engel olduğunu aynı zamanda Kısa Çalışma ödeneğine başvuran firmaların tüm işlemlerinin Mali Müşavirler tarafındna yapıldığına dikkat çekerek Mali Müşavirler ve Muhasebe elemanlarının sokağı çıkma yasağından muaf olması gerektiğini bildirdi.

 

Sayı : 2020/1614 21 / 04 / 2020

VALİLİK MAKAMI’NA BURSA

Bilindiği üzere; T.C. İçişleri Bakanlığı’nca yayımlanan genelge ile Korona virüs pandemisinin yayılmasını önleme amaçlı tedbirler çerçevesinde; 23. 24, 25 ve 26 Nisan 2020 tarihlerinde uygulanmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edilerek, kamuoyuyla paylaşıldı.

İl genelinde faaliyet gösteren meslek mensuplarımız ve çalışanlarımız, bilindiği gibi bu hassas süreçte yetiştirmek zorunda oldukları işlerini yerine getirmek ve idari para cezaları ile karşı karşıya kalmamak adına iş ve işlemlerini aralıksız sürdürmekteler.

Birçok beyanname ve bildirimlerin verilme sürelerinin sokağa çıkma yasağının uygulandığı hafta sonuna denk gelmesi sebebiyle, bu yasak maalesef ki iş ve işlemlerimizi gerçekleştirmemize engel olmaktadır.

Bu süreçte; Kısa Çalışma ödeneğine başvuran firmaların tüm işlemleri meslektaşlarımız tarafından yapılmakta olup; çalışanların maaş ödemelerinin yapılabilmesi için meslektaşlarımızın işlemlerini aralıksız sürdürmeleri zaruridir.

Genelge ile yayımlanan sokağa çıkma yasağı tarihlerinde meslek mensuplarımız. Kısa Çalışma Ödeneğine başvuran firmaların tüm işlemleri ile SGK bildirimlerini gerçekleştirmek zorunda olacaklarından; 23-24-25 ve 26 Nisan 2020 tarihleri öncelikli olmak üzere; devamında önümüzdeki süreçte ilan edilecek olan sokağa çıkma yasaklarında meslektaşlarımız ve yanlarında çalışan personelleri için gerekli yasal iznin verilmesi hususunu bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımla.

Doğan Yılmaz
Bursa SMMMO Başkanı


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.