» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mali Müşavirlerden Maliyeye Açık Mektup.

 
19.02.2020 06:45 | Güncelleme: 19.02.2020 06:45

Hazine ve Maliye Bakanlığınca yayımlanan bir düzenleme ile 01.01.2020 tarihinden itibaren e-Arşiv fatura uygulamasına geçilmiştir. Bu uygulama ile birlikte vergi mükelleflerine düzenlenecek 5.000,00 TL ve üzerindeki faturalar, e-Arşiv fatura olarak düzenlenmek zorundadır.


Vergi mükellefleri faturaları Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın “e-Arşiv Fatura Portalı”ndan düzenleyebilecekleri gibi aracı kurum ve kuruluşlardan destek alarak “bir bilgisayar programı vasıtasıyla da düzenleme” imkânına sahip bulunmaktadırlar. Ancak bu konuda uygulamada çok sıkıntı yaşanmakta olduğu gazete köşemize, e-Mail adresimize ve sosyal medya hesaplarımıza çok sayıda ulaşan özellikle KOBİ iş yerleri ve SMMM yakınmalarından anlaşılmaktadır.
Biz de elçiye zeval olmaz düsturundan hareketle e-Arşiv faturaya ilişkin sıkıntılara bu yazımızda aynen yer verdik.
 

e-Arşiv Fatura’ya Sert Geçiş Yapıldı

Henüz bilgisayar veya bilişim altyapısına sahip olmayan çok sayıda vergi mükellefi bulunmasına rağmen sektör, yapılan iş, bilanço, kapasite vb. hiçbir kriter göz önünde bulundurulmadan tüm vergi mükelleflerinin kapsama alınarak sert geçiş yapılması beraberinde birçok sıkıntıya yol açtığı konusunda yakınmaları da beraberinde getirmiştir. Bu yakınmalar;

• Paraları ve yeterli personeli olanların bu işe bütçe ayırarak bir program aracılığıyla e-Arşiv faturası düzenleyebildiği, ekonomik sıkıntı içinde olup paraları veya yeterli bütçeleri olmayan bazı mükellefler kayıt dışına kaydığı, bazılarının da SMMM’lere yüklenerek meslek mensuplarını âdeta kilitlediği veya e-Arşiv faturası düzenlemeyen meslek mensubundan düzenleyen meslek mensubuna defterlerin gitmesi böylece meslek mensubunun iş ve para kaybetmesi.

• Uygulama başlar başlamaz kapsamın çok geniş tutulduğu mesela Ardahan’ın Göle ilçesinin Arpaşen köyüne bir malzeme bırakan kamyoncu internet altyapısı uygun olmadığı yerlerde faturayı sistemden kesmek için nasıl bir yol ya da yöntem uygulayacağının bilinmediği, faturayı düzenlese bile her zaman yazıcının bulunmadığı, yazıcı bulup çıktı alsa bile hizmeti aldım diye imza attırmasa karşı tarafı bir daha nereden görecek de imza alacağı, Kep adresinin zaten mümkün olmadığı, çoğu zaman haklı olarak faturayı almadan para ödenmediği,  SMMM’ye kes dese bile Mali Müşavirin Vergi Usul Kanununa muhalefetten düzenleyici olarak değerlendirilip sorumluluğun nerede ve ne şekilde karşısına çıkacağından endişesi ile kesemediği, ya da istese de görev alanında da olmadığı veya büroda personel ve altyapısının uygun olamayabileceği bu durumda mali müşavirler ile mükelleflerinin arasının açıldığı dile getirilmiştir.

e-Arşiv Fatura Portalı ile ilgili sıkıntılar

e-Arşiv fatura uygulamasında excelden veri aktarımının bulunmamasının sıkıntı oluşturduğu, örneğin 100 satır fatura kesildiğinde hepsinin tek tek girmek gerektiği,

• Yanlış fatura düzenlendiğinde bu faturalar için sistemde bir iptal seçeneğinin bulunmadığı, aynı faturanın tekrarlanarak yeniden kesilmesi zorunluluğunun gündeme gelmesi,

• Stok takibi veya satılan mal ve hizmete ilişkin bir miktar takibinin ve tanımının olmaması,

• e-Arşiv faturaya geçilmesi ile Ba ve Bs formlarının gereksiz hâle geldiği hâlde, hâlâ sistemde bu beyanların var olması,

• Sistemin çalışmasında özellikle küçük esnafın kendisi dışındaki kişi veya kurumlara bağlı kalması,

• Sistemden düzenlenen e-Arşiv faturaların sistem tarafından muhatabına teslim edilmediği, çıktı alınarak muhatabına teslim edildiği veya e-Mail yoluyla gönderilmesi, yapılan işi vasıfsız hâle getirmiştir.

5 bin TL. e-Arşiv Fatura Sınırı

Mevcut uygulamada vergi mükelleflerine düzenlenecek 5.000,00 TL ve üzerindeki faturaların e-Arşiv olarak düzenleme zorunluluğu bulunmaktadır.

Bu rakamın çok düşük olduğu en az 25.000,00 TL olması gerektiği, böyle olsa dahi küçük işletmelerin bu sistemi kullanamaması nedeniyle iş yerlerinin daha da kayıt dışılığa yöneleceği ya da zor durumda kalacakları dile getirilmektedir.

İsa Karakaş
Türkiye


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.