» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mali Müşavirlere 3 ay süreli nakdi destek talebi

 
10.05.2020 07:32 | Güncelleme: 10.05.2020 07:32

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil, TÜRMOB bünyesinde faaliyet gösteren odalara kayıtlı Muhasebeciler, Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirlere 3 aylık süre boyunca asgari ücret tutarında nakdi yardım yapılabilmesi için TBMM ye Kanun Teklifi verdi.

Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’in Covid-19 salgınının ekonomiye olan etkileri nedeniyle Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin zor durumda olduğunu belirterek vermiş olduğu kanun teklifinin gerekçesinde “Salgının yayılım süreci nedeniyle ölüm hızı da yükselmiş ve her açıdan yıkıcı etkilerinin uzun süre devam edeceği anlaşılmıştır.

Toplum sağlığının bozulması ile başlayan süreç, ekonomik ve finansal etkileri ile ikinci bir dalga haline dönüşmüş, ekonominin bozulması nedeniyle de başta üretim endüstrisi etkilenmiş, üretim kapasitesi düşen ve sıfıra inen bir konumdan işten çıkartmalar nedeniyle istihdamı olumsuz etkilenmiş, oradan da tüketim alışkanlıklarını düşürerek ucu görünmeyen bir sarmal halini almıştır. Ülkemizde bütün sektörlerin bu durumdan olumsuz olarak etkilendiği sabittir.

Alınan tedbirlerin toplumsal hayata ve ekonomiye olan katkısı kamuoyu nezdinde tartışmalıdır. Hal böyle iken TÜRMOB mensubu Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler de Covid-19 pandemisi nedeniyle hem sağlık hem de mesleki zorluklarla karşı karşıya kalmışlardır” diyerek şu açıklamaları yapmıştır: “Gelir yok, ama giderlerin faturası ve kira gideri çok.”

Bu gerekçe ile CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil aşağıdaki Kanun Teklifini vermiştir.
 

MADDE 1- 3568 Sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu’na aşağıdaki geçici madde eklenmiştir:

GEÇİCİ MADDE 15- TÜRMOB ve bağlı odalara kayıtlı muhasebeci, mali müşavir ve yeminli mali müşavirlere, başvurmaları halinde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Covid-19 salgını nedeniyle 3 ay boyunca aylık olarak 2.324,00 Türk Lirası nakdi yardım yapılır. Başvurular bağlı bulunan odalara yapılır. Meslek Odaları başvurucunun nakdi yardım ihtiyacı olup olmadığı konusunda gerekli araştırmayı yapar ve başvurusunu kabul ettiklerini listeler halinde TÜRMOB’a gönderir. TÜRMOB’un Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na listeleri bildirmesinin ardından hak sahibi meslek mensuplarının nakdi yardımları, bildirmiş oldukları banka hesaplarına bakanlık tarafından re’sen yatırılır. Nakdi yardımlara ilişkin ödemeler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı bütçesi tarafından karşılanır.”

MADDE 2- Bu kanun yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.”


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.