e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Mali Müşavirlere Kota Uygulaması...

06.06.2017 07:09 |

Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Anfer Yılmaz, meslekte haksız rekabet ve kalite sorununu ortaya çıkarmasından dolayı, defter sayısında kota uygulaması getirmek için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Milleyet Gazetesinde yayınlanan röportaja göre, Kayseri SMMMM Odası çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Yılmaz, gerek stajyer ve gerekse üyelerde oodalar ne yapabilirki gibi bir düşüncenin hakim olduğunu, bu düşüncenin motivasyonu düşürdüğünü kaydederek Üyelerin özellikle odalarla bağlantılarını kesmemeleri gerektiğini vurguladı.

Bağımlı çalışan meslek mensuplarının sorunlarına değinen Yılmaz, herşeyden önce bağımlı çalışan meslek mensuplarının asgari ücret problemi olduğunu ve bu sorununun bağımsız çalışan meslek mensuplarının sorunlarını ile birlikte çözüm aradıklarını belirtti.

Dosya sınırı uygulaması için çalışıyoruz

Bu bağlamda Mali Müşavirlerin iş kapasitesinin sınırlandırılması yani kota önemsediğimiz bir konu. Altıya yakın Anadolu Odaları Platformu Toplantısı oldu, hemen hemen her toplantıda bunu dile getirdim. Ancak sıkıntımız şu ki, 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain saldırısından dolayı, ‘koyun can derdinde kasap et derdinde’ durumuna düşmemek için bunları çok da dile getirmedik, çünkü önce vatan. Ancak bu sıkıntıları bir nebze olsun atlattık, bundan sonra tabiri caizse, beni kapıdan kovsalar bacadan gireceğim. Ekip olarak bu konuyu çok önemsiyoruz.

Kota derken neyi kastediyorsunuz?

Bağımsız çalışan arkadaşlarda defter sınırlaması yok; 200, 300, 500 defter tutan arkadaşlar var. Bizim mesleğimiz bilgiye dayanan bir meslek, bundan dolayı kaliteli iş yapmamız gerekir. Bu kadar sayıda defter tutmak hem işin kalitesini düşürüyor hem de haksız rekabete neden oluyor. Bu haksız rekabet ortadan kalkarsa, bağımlı çalışan arkadaşlarımızdan düşük ücretle çalışmak zorunda kalanlar büro açmaya korkmayacak. Çünkü bazıları çok sayıda defterle piyasayı kapatmayacak. Bizler sadece işverenin kaydını tutan meslek mensupları olmak istemiyoruz. Bizler yönlendirici, mali analiz yapıcı meslek mensubuyuz, ancak bunun için vakit olması lazım. O nedenle kotanın gelmesini çok önemsiyoruz. Bununla ilgili olarak 80 küsur oda başkanından, yaklaşık 25’i ile görüştüm; olumlu dönüşler de aldım. TÜRMOB Başkanı ile de görüştüm, onlar da başka formül arayışlarındalar. Hangi çözüm olduğunun önemi yok. Görev süresi boyunda bunun üzerinde duracağız, bunun için samimiyetle gayret gösteriyoruz.

KOSGEB iş yeri açacak olan meslek mensuplarına destek vermeli 
Ayrıca, belli bir zamanı geride bırakmış meslek mensuplarına verilir de, yeni iş yeri açacak olan meslek mensuplarımıza neden KOSGEB desteği verilmez anlamıyorum. Genç meslektaşlarımızın en azından bilgisayarını, masasını alacağı, kendisini 2-3 yıl nefes aldıracak bir kredinin olması gerekiyor. 

Kota problemi çözülünce tahsilat sorunu da aşılacak 
Bir diğer sorunumuz da tahsilat. Birkaç yıl önce bununla ilgili bir proje vermiştim ancak o dönemde kabul görmedi. Ancak sorunların çözümüne tahsilattan başlamamak lazım. Kota problemini hallettiğimizde bu da zincirleme hallolmuş olacak.


Kayseri SMMMO Başkanı Anfer Yılmaz, “Bizler mesleğimizin hak ettiği değeri görmesi için çaba sarf ediyoruz. Görev süremiz üç yıl ve en fazla iki dönem seçilme durumumuz var. Bizim dönemimizde gerçekleşmez ise bize, yapacak olduklarımızla alakalı bir sonraki dönem için zemin hazırlamış olacağız. Hedefimiz yönetimde olmaktan ziyade, mesleğimiz ve meslek mensuplarımız için olumlu işlere imza atmak” diyerek sözlerine son verdi.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.