» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mali Müşavirlere Kota Uygulaması...

 
06.06.2017 07:09 | Güncelleme: 06.06.2017 07:09

Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Anfer Yılmaz, meslekte haksız rekabet ve kalite sorununu ortaya çıkarmasından dolayı, defter sayısında kota uygulaması getirmek için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Milleyet Gazetesinde yayınlanan röportaja göre, Kayseri SMMMM Odası çalışmaları ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Yılmaz, gerek stajyer ve gerekse üyelerde oodalar ne yapabilirki gibi bir düşüncenin hakim olduğunu, bu düşüncenin motivasyonu düşürdüğünü kaydederek Üyelerin özellikle odalarla bağlantılarını kesmemeleri gerektiğini vurguladı.

Bağımlı çalışan meslek mensuplarının sorunlarına değinen Yılmaz, herşeyden önce bağımlı çalışan meslek mensuplarının asgari ücret problemi olduğunu ve bu sorununun bağımsız çalışan meslek mensuplarının sorunlarını ile birlikte çözüm aradıklarını belirtti.

Dosya sınırı uygulaması için çalışıyoruz

Bu bağlamda Mali Müşavirlerin iş kapasitesinin sınırlandırılması yani kota önemsediğimiz bir konu. Altıya yakın Anadolu Odaları Platformu Toplantısı oldu, hemen hemen her toplantıda bunu dile getirdim. Ancak sıkıntımız şu ki, 2016 yılında gerçekleştirilen 15 Temmuz hain saldırısından dolayı, ‘koyun can derdinde kasap et derdinde’ durumuna düşmemek için bunları çok da dile getirmedik, çünkü önce vatan. Ancak bu sıkıntıları bir nebze olsun atlattık, bundan sonra tabiri caizse, beni kapıdan kovsalar bacadan gireceğim. Ekip olarak bu konuyu çok önemsiyoruz.

Kota derken neyi kastediyorsunuz?

Bağımsız çalışan arkadaşlarda defter sınırlaması yok; 200, 300, 500 defter tutan arkadaşlar var. Bizim mesleğimiz bilgiye dayanan bir meslek, bundan dolayı kaliteli iş yapmamız gerekir. Bu kadar sayıda defter tutmak hem işin kalitesini düşürüyor hem de haksız rekabete neden oluyor. Bu haksız rekabet ortadan kalkarsa, bağımlı çalışan arkadaşlarımızdan düşük ücretle çalışmak zorunda kalanlar büro açmaya korkmayacak. Çünkü bazıları çok sayıda defterle piyasayı kapatmayacak. Bizler sadece işverenin kaydını tutan meslek mensupları olmak istemiyoruz. Bizler yönlendirici, mali analiz yapıcı meslek mensubuyuz, ancak bunun için vakit olması lazım. O nedenle kotanın gelmesini çok önemsiyoruz. Bununla ilgili olarak 80 küsur oda başkanından, yaklaşık 25’i ile görüştüm; olumlu dönüşler de aldım. TÜRMOB Başkanı ile de görüştüm, onlar da başka formül arayışlarındalar. Hangi çözüm olduğunun önemi yok. Görev süresi boyunda bunun üzerinde duracağız, bunun için samimiyetle gayret gösteriyoruz.

KOSGEB iş yeri açacak olan meslek mensuplarına destek vermeli 
Ayrıca, belli bir zamanı geride bırakmış meslek mensuplarına verilir de, yeni iş yeri açacak olan meslek mensuplarımıza neden KOSGEB desteği verilmez anlamıyorum. Genç meslektaşlarımızın en azından bilgisayarını, masasını alacağı, kendisini 2-3 yıl nefes aldıracak bir kredinin olması gerekiyor. 

Kota problemi çözülünce tahsilat sorunu da aşılacak 
Bir diğer sorunumuz da tahsilat. Birkaç yıl önce bununla ilgili bir proje vermiştim ancak o dönemde kabul görmedi. Ancak sorunların çözümüne tahsilattan başlamamak lazım. Kota problemini hallettiğimizde bu da zincirleme hallolmuş olacak.


Kayseri SMMMO Başkanı Anfer Yılmaz, “Bizler mesleğimizin hak ettiği değeri görmesi için çaba sarf ediyoruz. Görev süremiz üç yıl ve en fazla iki dönem seçilme durumumuz var. Bizim dönemimizde gerçekleşmez ise bize, yapacak olduklarımızla alakalı bir sonraki dönem için zemin hazırlamış olacağız. Hedefimiz yönetimde olmaktan ziyade, mesleğimiz ve meslek mensuplarımız için olumlu işlere imza atmak” diyerek sözlerine son verdi.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.