e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Mali Tatilde bu sürelere Dikkat !

02.07.2018 21:26 | Güncelleme : 02.07.2018 21:26

Temmuz ayının en önemli özelliklerinden birisi mali tatil uygulaması. Her yıl temmuz ayının birinden yirmisine kadar (yirmisi dahil) malî tatil olarak uygulanıyor. Bu sürede mükellefler ve işverenler bazı yükümlülüklerini mali tatil bittikten sonra yerine getirebiliyor. Dolayısıyla mali tatil ile ilgili işverenlerin ve uygulayıcıların bilinmesi gereken sürelere ilişkin bazı hususlar var.

Mali Tatilde Süreler Yedi Gün Uzuyor
Son günü malî tatile rastlayan bazı süreler, tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılıyor. Buna göre mali tatilde yerine getirilmeyecek ve mali tatilden sonra yedi gün içinde yapılacak ödevler şöyle:

  • Beyana dayalı tarhiyatta verilmesi gereken beyannameler
  • İkmalen, re’sen veya idarece yapılan tarhiyatta, vadesi malî tatile rastlayan vergi, resim ve harçlar ile vergi cezaları ve gecikme faizlerinin ödemesi
  • Tarh edilen vergilere ve/veya kesilen cezalara karşı uzlaşma talep etme veya cezada indirim hükümlerinden yararlanmak amacıyla yapılacak başvurular
  • Devamlı bilgi verme hükümleri kapsamında verilmesi gereken bilgiler

 

25 Temmuza Dikkat
Mali tatil ile ilgili önemli bir düzenleme ise mali tatilden sonraki beş gün içinde yerine getirilecek yükümlülükler ile ilgili. Buna göre, mali tatili takip eden 21 Temmuz ila 25 Temmuz tarihleri arasındaki yükümlülüklerdeki son tarih 25 Temmuz olarak belirlendi. Bu sebeple de 21 ila 25 Temmuz tarihleri arasındaki yükümlülüklerin 25 Temmuz’a kadar yerine getirilmesi durumunda yasal süresi içinde yerine getirildiği kabul edilecek.

​Örneğin; özel işyeri işverenlerince prim belgesinin ilişkin olduğu ayı izleyen ayın 23’üne kadar SGK’ya verilme zorunluluğu var. 2018 yılı Haziran ayına ait prim belgeleri 23 Temmuz 2018 tarihine kadar verilmesi gerekirken, yukarıda belirttiğimiz kural gereğince en geç 25 Temmuz 2018 tarihine kadar verilmesi halinde yasal süresinde verilmiş sayılacak.

Vergi Davalarında Süre İşlemeyecek
Mali tatilde bazı süreler işlemeyecek ve tatil bitince kaldığı yerden devam edecek. Buna göre Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre belirli sürelerde yapılması gereken muhasebe kayıt süreleri, bildirim süreleri ve vergiyle ilgili işlemlere ilişkin dava açma süreleri malî tatil süresince işlemeyecek. Belirtilen süreler malî tatilin bitiminden itibaren tekrar işlemeye başlayacak.

Defter Belgeler İbraz Edilmeyecek
Ayrıca, mahkeme kararı veya Cumhuriyet Savcılıklarının talebi üzerine ya da Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre yapılan aramalı incelemeler hariç olmak üzere, malî tatil süresince inceleme amacıyla defter ve belgelerin ibrazı talep edilemeyecek, mükellefin işyerinde inceleme başlatılamayacak.

Tatil süresince, vergi ve ceza ihbarnameleri ile mahsup taleplerine yönelik olanlar hariç, bilgi isteme talepleri mükelleflere, vergi ve ceza sorumlularına bildirilmeyecek. Ancak tatil süresi içinde gerçekleşen tebligat işlemlerinde süre, malî tatilin son gününden itibaren işlemeye başlayacak.

SGK Sürelerinde Durum
Mali tatilde sosyal güvenlikle ilgili yükümlülükler de mali tatil bittikten sonra yerine getirilecek. Son günü malî tatile rastlayan sosyal güvenlik mevzuatındaki süreler, tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün uzamış sayılacak. Dolayısıyla;

  • İşyeri bildirgesi,
  • Sigortalı işe giriş ve ayrılış bildirgesi,
  • İdari para cezası ile prim borcuna itiraz ve ödemeleri,
  • İşyeri kayıt ve belgelerinin ibrazı görevleri mali tatil sonrası yerine getirilecek.

Ayrıca mali tatil süresi içinde sosyal güvenlik kapsamında denetim, kontrol, tespit işlemleri yapılabilecek ve kayıt ve belgelerin ibraz edilmesine yönelik tebligat yapılabilecek. Ancak, kayıt ve belgelerin ibraz edilmesi için verilen sürenin son gününün, mali tatile rastlaması halinde, kayıt ve belgelerin, mali tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren yedi gün içinde ibraz edilmesi durumunda, kayıt ve belgelerin ibrazına ilişkin yükümlülüğün yasal süresi içinde yerine getirildiği kabul edilerek, idari para cezası uygulanmayacak.

İş Kazalarına Dikkat
Bununla birlikte sosyal güvenlikle ilgili bazı yükümlülükler mali tatil kapsamında değil. Bunlardan en önemlisi ise iş kazası ve meslek hastalıklarına ilişkin işverenlerce yapılacak bildirimler. İşyerinde iş kazası olması ya da işçinin meslek hastalığına yakalanması halinde işveren tarafından olayın 3 iş günü içinde SGK’ ya bildirilmesi gerekiyor.


Dr. Mehmet BULUT 
İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı

 

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !