e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Mali müşavir olacaklar dikkat!

15.10.2016 06:46 | Güncelleme: 21.11.2017 10:51

Ülkemizde mali müşavirlik mesleğini icra eden yaklaşık 90 bin meslek mensubu bulunmaktadır. Bursa’da ise yaklaşık 5 bin meslek mensubu bulunmaktadır.

 Ülkemizde vatandaşların devletle en ufak bir işi olduğunda kapısı ilk çalınan mali müşavirlerdir. Mesleki açıdan iş yükünün tartışmasız en fazla olduğu meslek olan mali müşavirlik mesleği son dönemde gençler tarafından da en çok tercih edilen mesleklerden biridir. Mesleğin saygınlığı hiç şüphe yok ki gençleri cezbetmektedir. Fakat gençleri bazı konularda uyarmadan edemeyeceğim, mesleğe başladıktan sonra ben bunları bilseydim bu mesleği tercih etmezdim dememeniz için sizleri ağabeyiniz olarak uyarmak ve gerçekleri işin başındayken bilmenizi istiyorum.

 

Ülkemizde her geçen gün yeni yasalar çıkmakta, genelgeler, yönetmelikler değişmektedir. Son dönemlerin modası torba yasaları ise bilmeyen duymayan kalmamıştır. Peki, bu kadar çok yasa değişikliğinin olduğu bir ülkede mali müşavirlerin her şeyi bilmesi mümkün müdür? Anlaşılması güç yasaları bilmek, yorumlamak ve uygulamak her babayiğidin harcı değildir tabii. Fakat toplumda mali müşavirleri halkımız öyle bir yere koymuştur ki her şeyi bilmesi gerekiyor. İyi güzel de mali müşavirler de bir insan, onların da ailesi, çocukları var. Hayatının her gününü, hatta her saatini kanunları okuyup yorum yaparak geçiremez.

Hadi okudu yorumladı diyelim, karşılığı ne olacaktır? Ülkemizde ne iş yaptığı belli olmayan sözde internet fenomenlerinin günlük 20 bin TL kazandığı, sözde sanatçıların aylık milyonlar kazandığı bir ülkede, gecesini gündüzünü halkına ve devletine yararlı olmak için çalışarak okuyarak araştırarak geçiren mali müşavirler ise yaptığı işin karşılığını alabiliyor mu?

Ülkemizin en büyük sorunu belki de okuyan araştıran bilen insanların değil de hiçbir iş yapmadan kolay para kazanan insanların gençlere örnek olmasıdır. Tüm zorluklara rağmen kolay para kazanmayı değil de zorluklarla mücadele ederek geçimini sağlayacak kadar para kazanmak için mali müşavirlik mesleğini tercih edecek gençlerin bilmesi gerekenler sadece bunlar da değildir:
 

*En az 4 yıl belli bölümlerde üniversite okuyup,

*3 yıl staj yapıp,

*Türkiye’de eşi benzeri olmayan zor sınavlara girip mali müşavirlik ruhsatını alan meslek mensuplarının daha sonra,

*Bağımsız çalışacaksa ofis açıp mükellef temin etmeleri,

*Mükelleflerin işlerini hatasız takip etmeleri,

*Yaptıkları iş karşılığında alacağı ücreti kazanabilmek için büyük bir mücadeleye girmesi gerektiğini,

*Kazandığı paranın büyük bir kısmını vergi olarak vermesi gerektiğini,

*Kendinden ve ailesinden ödün vererek gece gündüz çalışma karşılığında yaptığı işi beğenmeyen SGK ve vergi denetmenlerinin, mükelleflerini kendisi yönünde sürekli kötülediğinde sinirlerini bozmaması gerektiğini bilmesi gerekiyor.

*Hatta her ay mükelleflerinin beyannameleri hazırlanırken en yakın eşi dostu akrabasının düğün dernek ya da cenazesine bile katılma imkanının olamayacağını göze alarak bu işe girmesi gerekmektedir.
 

Mali müşavirlerin özverili çalışmaları sonrasında kendilerinin ödüllendirilmesi beklenirken son dönemde kendilerine verilen haklar dahi ellerinden alınıyor, yaptıkları iş karşılığında alacakları ücretlerin düşürülmesi, ücretlerini tahsil edememeleri, mali tatilin tam olarak uygulanmaması hatta mali tatil sonrasında beyanname verilecek sürenin kısıtlanması, mükelleflerinin vergi ve SGK konularında yapmış olduğu hatalardan dolayı mali müşavirleri bu işlerle ilişkilendirmek son derece yanlıştır. Ücretini alamadığı iş için yüksek oranda KDV ve vergi yüküyle karşıya karşıya kalmaları hatta mükellefinin yanında çalışan işçisini sigortalı dahi yapmamasından mali müşavirleri sorumlu tutmak son derece yanlıştır. Mali müşavirlerin her türlü konuda üvey evlat muamelesi görmesi, kendi üst birliklerinin kendilerini yeterince koruyamamaları, siyasilerin ve hükümetin sorunları görmezden gelmesi bu büyük meslek örgütüne yapılan en büyük HAKSIZLIKTIR.

Özgür ERDURSUN
Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
E-FATURA PROGRAMI

En Uygun Fiyatlarla e-Fatura, e-Arşiv Fatura Kullanmanın KOLAY YOLU

BİLGİ ALIN !