e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Mali tatilde defter ibrazı nasıl yapılır? .

02.07.2019 05:48 |

Mobilya imalatı yapan işyerimiz var. SGK işyerimizle ilgili bir denetim için defter ve belgelerimizi istedi ve gelen yazıda 15 gün içinde bu defterleri ibraz etmemiz, aksi takdirde idari para cezası uygulanacağı yazıyor. Tebligatı 28.06.2019 günü teslim aldık.

Yazıyı muhasebecimize götürdüğümüzde "Bunun son günü mali tatile denk geliyor, mali tatilden sonra ibraz ederiz" dedi. Ama biz herhangi bir cezaya maruz kalmamak için 15 gün içinde defterlerimizi incelemeye sunmak istiyoruz. Muhasebecimizin söylediği doğru mudur?.

5604 sayılı Mali Tatil İhdas Edilmesi Hakkında Kanuna göre "Her yıl 1-20 Temmuz (20 dahil) mali tatil uygulanır. Haziran'ın son gününün tatil günü olması halinde, mali tatil, Temmuz ayının ilk iş gününü takip eden günden başlar." Son günü mali tatile rastlayan bazı süreler, tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren 7 gün uzamış sayılır. Mali tatilin sona erdiği günü izleyen 5 gün içinde biten bazı kanuni ve idari süreler de, mali tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren 5'inci günün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılır." Mali tatil nedeniyle süresi uzayan işlem veya yükümlülüklerden biri de SGK tarafından istenilen kayıt ve belgelerin ibrazında kendini gösterir. Buna göre mali tatil süresi içinde sosyal güvenlik mevzuatının uygulanmasına yönelik denetimler devam eder ve defter ve belgelerin ibrazı istenebilir. İbraz süresinin son gününün mali tatile rastlaması halinde, defter ve belgeler, mali tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren 7 gün içinde ibraz edilirse, ibraz yükümlülüğünün yasal süresi içinde yerine getirildiği kabul edilir ve ceza uygulanmaz.

İşyerinizin defter ve belgelerinin istenmesine ilişkin yazının tebliğ tarihi 28.06.2019 olduğuna göre 15 günlük ibraz süresi 13.07.2019 tarihidir. Bu tarihin de mali tatil süreleri içinde bulunması nedeniyle, tatilin son gününü (20 Temmuz) izleyen 7 gün içinde defter ve belgelerinizi ibraz etmeniz halinde idari para cezası uygulanması söz konusu olmayacaktır. Diğer taraftan, mali tatili izleyen 7 günlük sürenin 27.07.2019 gününe rastlaması, bu günün de Cumartesiye rastlaması nedeniyle, bu kez ibraz süreniz, 27.07.2019 gününü izleyen ilk işgünü sonuna kadar daha uzamış olacaktır. Bu nedenle, 28.06.2019 tarihinde tebliğ aldığınız yazıya istinaden işyeri yasal defter ve belgelerinizi 29.07.2019 günü sonuna kadar ibraz etmeniz gerekmektedir. Bu arada uzayan asıl ibraz süresi 27.07.2019'dur, bu tarih hafta içine rastlamış olsaydı en geç 27.07.2019'da ibrazlarınızı gerçekleştirmiş olmanız gerektiğini hatırlatalım..

Ali Şerbetçi
 
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.