» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Maliye Bakanlığı Af Yasalarını kaldırıyor...

 
23.05.2017 08:06 | Güncelleme: 23.05.2017 08:06

Maliye Bakanlığı’nın, vergi uyumu gösteren mükelleflerin zor duruma düşmesi halinde borçlarını yapılandırmasına imkan tanıyan düzenlemede temel kriter belli oldu.

Yapılandırma yasalarına ihtiyacı ortadan kaldırması amaçlanan düzenlemede, tecil isteyen şirketlerin durumlarını ölçmek üzere kriterler belirlenecek. Nesnel ölçütler aranacak kriterler içinde 'likidite oranının' temel olacağı öğrenildi.

Dünya gazetesinin haberine göre,, şirketlerin kısa vadeli varlıklarının kısa vadeli yükümlülüklerini ölçmekte kullanılan asit-test oranı ya da likidite oranı olarak adlandırılan, dönen varlıklardan stokların çıkarılması ve kısa vadeli borçlara bölünmesiyle bulunan rasyo, 'butik yapılandırma'da temel veri olarak kabul edilecek. Buna ilave olarak şirket sürdürülebilirliğine yönelik diğer şartlar aranacak ve borç tecil talep eden şirketin geçmiş performansı, uyumu dikkate alınacak.

Likidite oranı, şirketlerin kısa vadeli borçlarını karşılamaya yeterli varlıklarının ölçümünde kullanılıyor. Likidite oranı sıfır ile bir arasında değer alırken, sıfıra yaklaştıkça şirketin kısa vadeli borçlarını karşılamaya yönelik varlıklarının yetersiz, 1’e yaklaştıkça da iyi olduğu belirleniyor. Bu oran, şirket performanslarının ölçümünde kullanılan temel verilerden biri olarak kabul ediliyor.

Yasa TBMM’de kabul edildi

Maliye Bakanlığı, yapılandırma yasalarına ihtiyacı ortadan kaldıracak bir düzenleme üzerinde uzun süredir çalışıyordu. TBMM’de 18 Mayıs'ta kabul edilen yasayla, vergi uyumu sağlamış ancak bir nedenden dolayı yükümlülüklerini yerine getirmekte dönemsel olarak zorluğa düşmüş şirketlere, normal mevzuattaki sistemden daha avantajlı koşullarda tecil imkanı sağlanıyor. Kanun, Bakanlar Kurulu’nun bu tecil işleminde 60 aya kadar vade sağlaması, duruma özel faiz ve teminat belirleme yetkisini de içeriyor. Kanuna göre, en az 3 yıldır kurulu ve bu süre içinde beyannamelerini düzgün veren şirketler, zor duruma düşerek vergi yükümlülüklerini yerine getiremeyeceklerine inanırsa Maliye’ye yazılı olarak başvuracak. Tecil talebine konu borcun vadesine 1 yıldan az kalmış olacak. Daha uzun vadeli borçlar bu özel durumdan yararlanamayacak. Şirketlerin yazılı başvurularının ardından, 500 bin TL’ye kadar borçlar için teminat istenmeyecek. Daha yüksek vadeli borçlar için ise 500 bin TL’nin üstündeki tutarın yüzde 25’i kadar teminat istenecek ve borç 36 aya kadar taksitlendirilebilecek. Taksit aralığı 6 ayda bir ödemeye kadar belirlenebilecek.

Taksitlendirilen tutar için TÜİK’in yurt içi üretici fiyatları endeksi (Yİ-ÜFE) endeksine bağlı bir hesaplama yöntemi hazırlanacak. Yasal baz şart olan 36 aya kadar taksit, Bakanlar Kurulu kararıyla 60 aya kadar uzatılabilecek. Faiz ve teminat oranları da değiştirilebilecek.


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.