e-Fatura & e-Arşiv GÜNDEM PRATİK BİLGİLER MUHASEBE
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Maliye Borcu Yoktur Belgesi.

24.01.2018 06:31 | Güncelleme: 24.01.2018 06:31

Maliyede 6183 sayılı yasanın 22/A maddesi uygulaması ve borcu yoktur belgesi

Bilindiği gibi, 7061 sayılı Yasa ile yapılan düzenlemeler sonucunda 6183 sayılı Amme Alacakları Tahsil Usulü hk. Kanun'un 22/a maddesinde önemli düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre; Maliye Bakanlığı tarafından seri:A sıra:9 tahsilat genel tebliği ile, Seri:A-No:1 tahsilat genel tebliğinde de paralel bazı düzenlemeler yapılmıştır.

Bu kapsamda 1/1/2018 tarihinden itibaren Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık hizmet sunucularına (Hastaneler, Eczaneler, Optisyenler, Medikal marketler, İşitme Merkezleri vb.) yapılacak ödemeler ile Basın İlan Kurumu tarafından yapılacak ödemeler sırasında hak sahiplerinin vergi dairelerine vadesi geçmiş borç durumunu gösterir belge aranılarak kesinti yapılması zorunluluğu getirilmiştir.

Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre idare bu uygulamayı 1 Mart 2018 tarihine ötelemiştir. (Gelir idaresi Başkanlığı yazısı 11.01.2018 gün ve 2932 sayılı)Ancak, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlık hizmet sunucularına yapılacak ödemeler ile Basın İlan Kurumu tarafından yapılacak ödemeler için bu zorunluluğun 1/3/2018 tarihinden itibaren yapılacak ödemeler için başlatılması Bakanlıkça uygun görülmüştür.

Son zamanlarda gerek vergi daireleri tarafından ve gerekse muhtelif saymanlıklar tarafından yapılacak ödemelerde mükelleflerin vergi borcu araştırılmakta, SGK borçları araştırılmakta (4a,4b,4c) buna göre mükellefe iade ancak yapılabilmektedir. SGK ve vergi daireleri arasında Kamu elektronik yazışma yöntemi ile elektronik ortamda yazışmalar yapılarak, vergi dairesi ve SGK borç sorgulama entegrasyonu gerçekleştirilmektedir.

Dr. Mustafa ALPASLAN
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya Hızlı Geçiş

e-Fatura, e-Arşiv Fatura'ya muhasebeweb.com fırsatları ile ekonomik ve pratik geçin!

HIZLI TEKLİF ALIN !