Maliye yeni proje ile Mali Müşavirleri yok sayıyor...

04.09.2017 18:00 |

MALİYE Bakanlığı kayıt dışı ekonomi ile mücadele için yeni yöntemler geliştiriyor.

Öncelikle basit usul mükellef ve işletme tutan mükelleflerin kayıtları Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesinde tutulacak. Yaklaşık 2 milyon mükellefin defterleri artık internet ortamında doldurulacak. 

Bu projeyle birlikte kayıt dışı ekonomi için mükelleflerden alınan mal ya da hizmet alış ve satışlarını gösteren Ba ve Bs formları da buradan alınacak. İkinci önemli adım ise hazır beyannamede olacak. Maliye Bakanlığı evsahipleri için gayrimenkul sermaye iradı beyanlarını yani kiralardan elde edilen gelirler için hazır beyanname sistemini getirdi. Orta vadede ticari kazanç ve serbest meslek erbabı için de bu sistemi getirmeye hazırlanıyor.

MÜKELLEFE KOLAYLIK

Maliye Bakanlığı hem mükellefe kolaylık hem de kayıt dışılığı azaltmak için defterlerin internet ortamında tutulmasına yönelik bir çalışma başlattı. Büyük ticari işletmeler kayıtlarını bilanço esasına göre tutuyorlar. Daha küçük mükelleflerde ise basit usul mükellef ve defterlerini işletme hesabına göre tutan mükellefler var. Kendi işini yapan ve alış ve satışları ile gayri safi hasılası her yıl belirlenen limitlerin altında kalan mükellefler basit usul olarak kabul ediliyorlar. Marangoz, kasap, kantin işletmeciliği yapan mükellefler Maliye Bakanlığı’nın belirlediği sınırların altında alım satım yapmışlarsa basit usul olarak kabul ediliyorlar. Maliye Bakanlığı’nın belirlediği sınırları aşanlar ise işletme hesabına göre defter tutuyorlar. Maliye Bakanlığı yetkilileri, bu mükelleflerin her sene defterlerini kendilerinin tuttuğunu ya da muhasebeciye tutturduklarını belirterek, “Kırtasiyeden defter alıp noterden tastik ettiriyorlar ya da bilgisayar çıktısı alıp noterden tastik ettiriyorlar. Biz de mükelleflere bu hizmeti sunmaya başlayacağız. Artık  mükellefler defterlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet portalı üzerinden tutabilecekler. Vatandaş burada fiziki ortamda defter tutmaktan kurtuluyor. 5 yıl saklama mecburiyeti var, bundan da kurtulacak. Maliyeti düşecek. Yine muhasebeci aracılığıyla yapmak istiyorsa GİB internet sitesinden tutacak. Son derece modern ve basit olacak” dediler.

Kayıtların internet ortamında tutulmasını takiben Maliye bir sonraki adıma geçecek. Kayıtdışı ekonomiyle mücadele için mükelleflerden alış ve satışları gösteren Ba ve Bs formları var. Maliye Bakanlığı bu formları toplayarak çapraz kontrol yapıyor ve malların gerçek alım değerlerini kontrol ediyor. Bir sonraki adımda da bu formlar kaldırılarak internet ortamındaki defterlerden Maliye bilgileri alacak.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !