e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Maliye yeni proje ile Mali Müşavirleri yok sayıyor...

04.09.2017 18:00 | Güncelleme: 04.09.2017 18:00

MALİYE Bakanlığı kayıt dışı ekonomi ile mücadele için yeni yöntemler geliştiriyor.

Öncelikle basit usul mükellef ve işletme tutan mükelleflerin kayıtları Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesinde tutulacak. Yaklaşık 2 milyon mükellefin defterleri artık internet ortamında doldurulacak. 

Bu projeyle birlikte kayıt dışı ekonomi için mükelleflerden alınan mal ya da hizmet alış ve satışlarını gösteren Ba ve Bs formları da buradan alınacak. İkinci önemli adım ise hazır beyannamede olacak. Maliye Bakanlığı evsahipleri için gayrimenkul sermaye iradı beyanlarını yani kiralardan elde edilen gelirler için hazır beyanname sistemini getirdi. Orta vadede ticari kazanç ve serbest meslek erbabı için de bu sistemi getirmeye hazırlanıyor.

MÜKELLEFE KOLAYLIK

Maliye Bakanlığı hem mükellefe kolaylık hem de kayıt dışılığı azaltmak için defterlerin internet ortamında tutulmasına yönelik bir çalışma başlattı. Büyük ticari işletmeler kayıtlarını bilanço esasına göre tutuyorlar. Daha küçük mükelleflerde ise basit usul mükellef ve defterlerini işletme hesabına göre tutan mükellefler var. Kendi işini yapan ve alış ve satışları ile gayri safi hasılası her yıl belirlenen limitlerin altında kalan mükellefler basit usul olarak kabul ediliyorlar. Marangoz, kasap, kantin işletmeciliği yapan mükellefler Maliye Bakanlığı’nın belirlediği sınırların altında alım satım yapmışlarsa basit usul olarak kabul ediliyorlar. Maliye Bakanlığı’nın belirlediği sınırları aşanlar ise işletme hesabına göre defter tutuyorlar. Maliye Bakanlığı yetkilileri, bu mükelleflerin her sene defterlerini kendilerinin tuttuğunu ya da muhasebeciye tutturduklarını belirterek, “Kırtasiyeden defter alıp noterden tastik ettiriyorlar ya da bilgisayar çıktısı alıp noterden tastik ettiriyorlar. Biz de mükelleflere bu hizmeti sunmaya başlayacağız. Artık  mükellefler defterlerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet portalı üzerinden tutabilecekler. Vatandaş burada fiziki ortamda defter tutmaktan kurtuluyor. 5 yıl saklama mecburiyeti var, bundan da kurtulacak. Maliyeti düşecek. Yine muhasebeci aracılığıyla yapmak istiyorsa GİB internet sitesinden tutacak. Son derece modern ve basit olacak” dediler.

Kayıtların internet ortamında tutulmasını takiben Maliye bir sonraki adıma geçecek. Kayıtdışı ekonomiyle mücadele için mükelleflerden alış ve satışları gösteren Ba ve Bs formları var. Maliye Bakanlığı bu formları toplayarak çapraz kontrol yapıyor ve malların gerçek alım değerlerini kontrol ediyor. Bir sonraki adımda da bu formlar kaldırılarak internet ortamındaki defterlerden Maliye bilgileri alacak.


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura'nın KOLAY yolu : ePlus

Minumum Maliyetle sistem karmaşası olmadan hızlı ve Pratik e-Fatura, e-Arşiv Kullanın!

BİLGİ ALIN !