e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Maliyeden Özel KDV İnceleme Ekibi

01.03.2018 20:15 |

KDV İadeleri için hareketlenen Maliye Bakanlığı KDV iadeleri için oluşturulacak Grup Başkanlığına bağlı Özel Müfettiş ekibi görevlendirecek.

2018 yılı sonuna kadar biriken ve sonraki dönemlere devreden KDV Maliye Bakanlığı tarafından belirli bir program dahilinde iade edilmeye başlanacak. 140 milyar liralık iadenin 80 milyar lirası özel sektöre kalan kısmı da kamu ve belediyelere ait. İadeler için 2019 yılı beklenecek ve inceleme de yapılacak. Bunun için Vergi Denetim Kurulu bünyesinde Katma Değer Vergisi İade İncelemeleri Grup Başkanlığı kurulacak. İadelere bakacak ekip uzman D grubu olacak.

KDV İADELERİ İÇİN KRİTERLER BELİRLENECEK

Meclis’e sunulan tasarıyla devreden KDV’lerin nasıl iade edileceğine ilişkin Maliye Bakanlığı’na yetki veriliyor. Tasarıya göre Maliye, mükellefiyet süresi, çalışan sayısı, aktif ve özsermaye büyüklüğü, ödenen vergi tutarı, vergisel ödevlerin zamanında yerine getirilip getirilmediği, sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme veya kullanma yönünde olumsuz rapor ya da tespit bulunup bulunmadığı gibi kriterlere bakacak. Bu kriterlere göre mükelleflerin vergisel uyum seviyeleri ve bu uyum seviyelerine göre farklı iade yöntemleri tespit edebilecek. 
Tasarının gerekçesinde, iade rakamlarının bütçe içinde önemli bir paya sahip olduğu dikkate alındığında iadenin doğru yapılmasının da önemli olduğuna dikkat çekilerek, “Tahsil edilen vergilerden yapılacak iadelerin doğruluğunu teminen vergisel uyum düzeyi düşük olan ve vergi uygulamaları açısından riskli kabul edilen mükelleflere yapılacak KDV iadelerinde daha ihtiyatlı ve kontrollü yaklaşılması da kamu hukukunun korunması açısından bir zorunluluktur. İade edilecek KDV’nin katma değer zinciri içerisindeki aşamalarda Hazine’ye intikal edip etmediğinin araştırılması gerekmektedir” denildi.

81 İLDE DE KURULABİLİR

İadeleri inceleyecek ekip için çalışmalar başladı. Vergi Denetim Kurulu içinde kurulacak özel grup başkanlığının 81 ilde mi yoksa KDV iadelerinin yoğun olarak talep edildiği illerde mi oluşturulacağına yönelik çalışıldığı belirtildi. Denetimde uzman ekiplerin görevlendirileceği belirtildi. 

Tasarıyla Maliye Bakanlığı’na 1000 vergi müfettiş yardımcısı alınmasına yönelik kadro veriliyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’na da bin 15 kişilik kadro açılıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’na 5 daire başkanı, 10, grup başkanı ve 1000 de gelir uzman yardımcılığı için kadro ihdas ediliyor.

SMMM’lerin KDV raporu düzenleme hakkına YMM Odasından İTİRAZ
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.