Maliyeden riskli sektörlere vergi incelemesi...

20.03.2018 06:48 |

Vergi Denetim Kurulu (VDK) Başkanlığı tarafından kayıt dışı ekonomi ve organize vergi kaçakçılığıyla mücadeleye yönelik yürütülen çalışmalar çerçevesinde, kayıt dışı faaliyette bulunulması riski görülen sektörlerde riskli mükellefler belirlenerek incelemeye sevk ediliyor.

Bu kapsamda, lüks araç ithalatı sırasında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) aşındırmasını önlemeye yönelik çalışmalarda lüks araç ithali veya satışı yapan mükelleflerden bazıları incelemeye tabi tutuldu.

İthalat işlemi sonrasında bu mükelleflerin ticari ilişki içinde olduğu diğer mükellefler tarafından araçların yurt içinde birden fazla satışı yapılarak, ÖTV matrahını aşındırma durumunun bulunup bulunmadığını analiz eden Kurum, söz konusu duruma ilişkin riskleri araştırdı.

Ayrıca bu mükelleflerle sahte belge düzenleme riski yüksek olan mükellefler arasındaki ticari münasebet, ortaklık ilişkisi, muhasebeci bilgisi ve irtibat bilgileri göz önünde bulundurularak, bu ilişkilerden hareketle yapılan işlemlerin örgütlü bir organizasyon yapısı içinde olup olmadığına dair tespitlere yönelik değerlendirmeler gerçekleştirildi.

Diğer taraftan, 16 Mayıs 2013 tarihinde lüks araç satışı yapan 207 mükellefin iş merkezleri, şubeleri ve araç depoları nezdinde fiili envanter ve denetim çalışmaları yürütüldü. Söz konusu çalışmalar sonucunda düzenlenen fiili envanter tutanaklarının değerlendirilmesiyle vergi kayıp ve kaçağına sebep olma bakımından riskli bulunan 142 mükellef hakkında vergi incelemesi başlatıldı. Bu mükelleflerden 2017 yılında incelemesi tamamlananlarla ilgili 4 milyon 759 bin 888,91 lira matrah farkı, 28 milyon 671 bin 690,66 lira vergi farkı tespit edilerek 36 milyon 671 bin 690,66 lira ceza kesildi.

ARAÇ KİRALAMA ŞİRKETLERİNDE VERGİ İNCELEMESİ

Öte yandan, İstanbul Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı vergi müfettişleri tarafından yürütülen bir inceleme ve araştırma kapsamında düzenlenen Görüş ve Öneri Raporu ile araç kiralama ya da filo hizmeti veren işletmelerin düzenledikleri sözleşmelerde belli bir tutar olarak yer alan Kasko ve İhtiyari Mesuliyet sigortası taahhütleri Damga Vergisi yönünden değerlendirildi.

Söz konusu sektörde faaliyette bulunan 11 mükellef vergi incelemeye sevk edildi.

Şirketlerin Araç Alım-Satımında Yaptığı 7 YANLIŞ

Vergi İncelemesine Neden Seçilmiş Olabilirsiniz?

 

vergi  maliye   
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !