e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Maliyeden tarihi naylon fatura operasyonu

07.12.2017 11:14 |

Ankara merkezli 8 ilde cumhuriyet tarihinin en büyük naylon fatura operasyonu gerçekleştirildi. Piyasaya 5 milyar liralık naylon fatura süren ve devleti 2 milyar lira zarara uğratan örgütten 30 kişi gözaltına alındı

Ankara ve Hatay merkezli olarak özellikle hurda ve metal sektörü alanında kurulan paravan şirketlerle piyasaya 5 milyar liralık ‘naylon fatura’ süren örgüte operasyon düzenlendi.

Ankara merkezli sekiz ilde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda, haklarında yakalama kararı bulunan 90 şüpheliden 30’u gözaltına alındı. Maliye Bakanlığı Vergi Kurulu Başkanlığı’nın iki ayrı suç duyurusu üzerine harekete geçen polis ekipleri, toplam 83 firmaya ait 99 adrese baskın yaptı. Şüphelilerin 2016-2017 arasında devleti yaklaşık 2 milyar lira vergi kaybına uğrattığı ortaya çıkarken, firma sahiplerinin çoğunun birbiriyle akraba oldukları tespit edildi. Ayrıca şüphelilerin büyük bir kısmının daha önceden resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından sabıka kaydı olduğu belirlendi. Piyasaya sürülen naylon fatura bedelinin 5 milyar lirayı bulduğu saptandı.

Maliye’den suç duyurusu

Maliye Bakanlığı Vergi Kurulu Başkanlığı’nın geçen ağustos ve ekimde iki ayrı suç duyurusunda bulunmasıyla başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen operasyonlarda, kurdukları paravan şirketlerle ‘naylon fatura’ düzenleyen örgüte yönelik Ankara merkezli 8 ilde operasyon düzenlendi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda haklarında yakalama kararı bulunan 90 şüpheliden 30’u gözaltına alındı. Aralarında serbest muhasebeci mali müşavir, yeminli mali müşavir ve paravan firmaların sahiplerinin bulunduğu şüphelilerin yaklaşık 5 milyar liralık sahte belgeyle düzenlenmiş naylon faturaları piyasaya sürdüğü öğrenildi.

Aynı kişiler birkaç şirkette ortaklar!

Yapılan incelemeler sonucunda 83 firma sahibinin çoğunun birbirleriyle akraba çıktıkları belirlendi. Ayrıca firma sahiplerinin SGK kayıtlarında yapılan çalışmalarda aynı kişilerin birkaç şirkette ortak oldukları görüldü. Suç örgütünün serbest mali müşavir ve yeminli mali müşavirlerle birlikte hareket ettiği belirtilirken, 1 yeminli, 13 serbest mali müşavir ile 76’sı firma sahibi toplam 90 şüphelinin soruşturmaya dahil edildiği bildirildi.

Çoğu  sabıkalı

Şüphelilerin büyük bir kısmının daha önceden resmi belgede sahtecilik ve dolandırıcılık suçlarından sabıka kaydı bulunduğu belirlendi. Bu arada şüphelilerin adreslerinde yapılan aramaların devam ettiği ve piyasaya sürülen miktarın 5 milyar liranın üzerine çıkabileceği bildirildi.       

Şirketlerin kâr marjı şüphelendirdi

Şüphelilerin 2016-2017 arasında devleti yaklaşık 2 milyar lira vergi kaybına uğrattığı ortaya çıkarken, Ankara ve Hatay merkezli toplam 83 merkezde hurda ve metal sektöründe paravan şirket kurdukları tespit edildi. Kurdukları paravan şirketlerin gelir gider dengesi incelendiğinde şirketlerin yüzde 261 kâr marjı ile çalışmaları şirketler üzerindeki şüpheleri artırdı. Metal sektöründe böyle bir kâr marjı ile çalışmanın mümkün olmadığının belirlenmesinin ardından başlatılan soruşturmada çarpıcı detaylara ulaşıldı.

Milliyet
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.