» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Malulen Emekli Olmak İçin Hangi Şartlar Aranıyor?

 
17.05.2021 04:15 | Güncelleme: 17.05.2021 04:15

Malulen emekli olmak için hangi şartlar aranmaktadır. Ne yapmam lazım?

Soru: 2 Ocak 1985 doğumluyum. 14 senedir cezaevinde olduğumdan bugüne kadar SSK ve Bağkur sigortam olmadı. Yüzde 59 oranında engeliyim. Raporumda bakıma muhtaç engelli olduğum belirtiliyor. Engelli maaşı almaktayım. Ancak şartlar ve yönetmenlikler uygunsa malulen emekli olmak istiyorum. Malulen emekli olmak için hangi şartlar aranmaktadır. Ne yapmam lazım?

Cevap: Cezaevinden isteğe bağlı olarak Bağkur’a prim ödeyebilirsiniz. Malulen emekli olmak için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranıyor. Şayet yüzde 60 oranında işgücü kaybınız varsa, isteğe bağlı olarak 1800 gün prim ödemeniz halinde, 10 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız tarihte emekli olmanız mümkün.

Örneğin 1 Haziran 2021’de isteğe bağlı prim ödeme başlayıp ara vermeden 1 Haziran 2026’ya kadar prim ödeyerek priminizi 1800 güne tamamladıktan sonra prim ödemeseniz de 10 yıllık süreyi dolduracağınız 1 Haziran 2031’de emekli olabilirsiniz. Ancak belirttiğiniz gibi malulen emekli olmak için en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranmakta.

Ayrıca raporunuz ve tıbbi eklerini inceleyecek olan Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Kurulu’nun malul olduğunuza karar vermesi gerekiyor. Şayet yüzde 60 oranında rapor alamaz da yüzde 50-59 arasında bir rapor alabilirseniz toplam 4320 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 16 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

EYT ÇIKARSA YARARLANIR MIYIM?

Soru: Sigorta başlangıç tarihim 1 Mayıs 2000 olup 7100 gün primim var. Normalde 60 yaşında emekli oluyorum. Askerden önce sigortam yok. 18 ay olan askerliğimi ödersem ne zaman emekli olurum? 18 ay askerlik ödeyince sigorta başlangıcım 1 Kasım 1998’e gelir mi? Gelirse EYT çıkarsa bundan faydalanabilir miyim? 

Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan askerliğinizi borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 18 ay geri giderek 1 Kasım 1998 olur. Bu tarihe göre, emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabi tutulursunuz.

Priminiz yeterli olduğundan borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 25 yıllık sigortalılık sürenizi dolduracağınız 1 Kasım 2023’ten sonra sigortalılık süresi ve prim şartını sağlayıp emekli olmak için aranan yaşın dolmasını bekleyenleri emekli edecek bir yasa (EYT yasası) çıkarsa siz de yararlanarak emekli olabilirsiniz.

Soru: 1970 doğumluyum. SSK girişim 1987’de olup 500 gün prim ödemem var. Bir yıl Bağkur’a prim ödedim. İsteğe bağlı tarım Bağkuru’na da 6 yıl 8 ay prim ödemem var. Bu şartlarda ne zaman emekli olurum? l 

Cevap: Bağkur’da yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. İsteğe bağlı olarak 2140 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla 2028’de 58 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz.

56 YAŞI BEKLEYECEKSİNİZ

Soru: 19 Şubat 1973 doğumluyum. 28 Ağustos 1993 ile 28 Şubat 1995 arası askerlik hizmetini yaptım. 13 Mayıs 1996 ile 11 Ağustos 1998 arası SSK’lı olarak çalıştım. Daha sonra 1 Eylül 1999’da Emekli Sandığı’na tabi olarak çalışmaya başladım. Sigortalı çalıştığım hizmetimi birleştirdim. Emekli Sandığı’na tabi çalışırken, askerlik hizmetimi satın aldım. Buna göre ne zaman emekli olabilirim?  

Cevap: Emekli olmak için 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 56 yaş şartlarına tabisiniz. Boşluğunuz yoksa bu sene sonuna kadar görevinize devam ederek, hizmet sürenizi 25 tam yıla tamamlamanız şartıyla, 56 yaşınızı dolduracağınız 19 Şubat 2029’da emekli olabilirsiniz.

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.