e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Malulen Emeklilikte Kolaylık

04.07.2018 05:58 | Güncelleme : 04.07.2018 05:58

Malul sayılmasına rağmen yeterli primi bulunmayan ya da sigortalılık süresi eksik olması nedeniyle aylık bağlanamayan Emekli Sandığı’na (4/l-c) tabi sigortalıların SSK (4/1-a) ve Bağ-Kur (4/l-b) kapsamında çalışarak malullük aylığı talebinde bulunması imkânı sağlanmıştır.


Yeniden sevk işlemi yapılmayacak
SGK tarafından yapılan değişiklik gereğince, Emekli Sandığı (4/l-c), SSK (4/1-a) veya Bağ-Kur (4/l-b) kapsamında birden fazlasına tabi sigortalı olanların malullük aylığı bağlanmasına ilişkin talepleri, son sigortalılık hâline göre sonuçlandırılmaktadır.
 

Ancak Emekli Sandığı 4/1-(c) bendi kapsamındaki sigortalılardan vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünün kaybedilmesi veya hastalıkları kanunlarında tayin edilen sürelerden fazla devam etmesi nedeniyle SGK sağlık kurulunca malul sayılmalarına rağmen, söz konusu maluliyet kararları esas alınarak görevleriyle ilişiği kesilenlerden aylık bağlanmasına ilişkin sigortalılık süresi ve/veya prim ödeme gün sayısı şartını sağlamamaları nedeniyle bu statüdeki Emekli Sandığı (4/l-c) kapsamındaki görevlerinden ayrıldığı tarih itibarıyla aylık bağlanamayan sigortalılara, belirtilen koşulları sonradan sağlamaları ve talepleri hâlinde yeniden sevk işlemi yapılmaksızın son sigortalılık statüleri esas alınarak malullük aylığı bağlanacaktır.

Bu sigortalılardan SGK sağlık kurulunca kontrol muayenesine tabi tutulanlardan, malullük aylığı talep tarihinden önce kontrol muayenesi bulunanlara kontrol muayenesine tabi tutulmak ve ilk maluliyetinin devam ettiği anlaşılmak kaydıyla son sigortalılık statüleri esas alınarak malullük aylığı bağlanacaktır.

Örneğin ilk defa 4/l-(c) kapsamında, 27.11.2009 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başlayan ve hastalığının ilgili kanunlarında tayin edilen sürelerden fazla devam etmesi nedeniyle SGK sağlık kurulunca malul sayılan, ancak malulen emeklilik için öngörülen prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirmemesi nedeniyle bu statüdeki görevinden ayrıldığı tarih itibariyle 4/l-(c) kapsamında aylık bağlanamayan sigortalının, daha sonra 4/1-(b) kapsamında prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını yerine getirerek malullük aylığı talebinde bulunması hâlinde, yeniden sevk işlemi yapılmaksızın 4/l-(b) bendi kapsamında malullük aylığı bağlanacaktır.
 
Maluliyetleri nedeniyle işten çıkarılmayanların durumu
SGK sağlık kurulunca malul sayılan 4/l-c kapsamındaki sigortalılardan, maluliyetleri nedeniyle görevleriyle ilişikleri kesilmeyip, malullüklerinin mani olmadığı başka vazife veya sınıflara nakil suretiyle tayinleri yapılmak suretiyle göreve devam etmeyi tercih ederek, 4/1-(c) kapsamında sigortalı olarak çalışmaya devam etmekte iken görevleri malulen emekliye sevk edilmeleri dışında, herhangi bir nedenle sona eren sigortalılar bu kapsamda değerlendirilmeyecektir.
Bu durumda olanlardan, alacakları yeni sağlık kurulu raporunun SGK sağlık kurulunca incelenerek çalışma güçlerinin en az %60'ını kaybettiği tespit edilenlere ise gerekli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi şartını yerine getirmiş olmaları hâlinde malullük aylığı bağlanabilecektir.
 
Prim borcu olanların malullük işlemlerinde yapılan kolaylıklar
Sigortalıların veya işverenlerin malullük durumunun tespiti için SGK tarafından yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularına sevk istemesi hâlinde, en az 1.800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması şartıyla sigortalıların sevkleri yapılmaktadır. Bunlardan prim borcu olanların maluliyet tespitine ilişkin masrafları kendilerince karşılanmaktaydı.
Yapılan değişiklikle birlikte SSK (4/1-a) ve Bağ-Kur (4/1-b) kapsamındaki sigortalılardan, prim ve prime ilişkin her türlü borcu bulunanlardan, primi ödenmiş gün sayısı en az 1.800 olanların sevk işlemlerinin yapılması artık mümkün hâle gelmiştir. Ayrıca sevke ilişkin masraflar da SGK tarafından karşılanacaktır.

İsa KARAKAŞ
turkiyegazetesi.com.tr
 

     
Sizin Için Seçtiklerimiz

Çok Okunanlar

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin Google +
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter Geçişlerinizde Yanınızdayız !

e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter geçişlerinizde muhasebeweb.com ÇOK UYGUN Fiyatlarla Yanınızda!

HIZLI TEKLİF ALIN !