» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Malulen emekli olabilir miyim?

 
14.04.2021 04:18 | Güncelleme: 14.04.2021 04:18

İki defa retina ameliyatı oldum. Gözüm görmüyor. Malulen emekli olabilir miyim?

Malulen emekli olmak için, 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim ödeme ve en az yüzde 60 oranında işgücü kaybı aranıyor. Şayet ilk defa sigortalı olduğunuz tarihte malul derecesinde (yüzde 60 oranında) rahatsızlığınız yoksa, 10 yıllık sigortalılık süreniz, 1800 gün prim ödemeniz varsa, sağlık kurulu raporunuzu ve tıbbi eklerini inceleyecek olan SGK Sağlık Kurulu malul olduğunuza karar verirse malulen emekli olabilirsiniz.

Erken emekli olmak için ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekiyor?

SORU: 2 Haziran 1967 doğumluyum. Askerliğimi 1987’de yaptım. SSK başlangıç tarihim 1 Mayıs 1997 olup 6900 gün prim ödemem var. Erken emekli olmak için ne kadar askerlik borçlanması yapmam gerekiyor? 

CEVAP: Askerlik sürenizin 520 gününü borçlanmanız halinde emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5750 gün prim ödeme ve 55 yaş şartlarına tabi olursunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğu için borçlanmadan sonra prim ödemeseniz de 55 yaşı dolduracağınız 2 Haziran 2022’de emekli olabilirsiniz.

SSK PRİMİNİN EMEKLİLİĞİME HİÇ KATKISI YOK MU?

Soru: Size emeklilik ile ilgili bir soru sormuştum. Cevabınız için çok teşekkür ederim. Kendimi iyice ifade edemedim mi diye tereddütte kaldım. 2000’de öğretmenlik yapmaya başladım. 21 Kasım 1991’de başlayan 420 günlük bir sigortam var. Hizmet birleştirme yaptırdım. Bu sigortanın emekliliğime hiç katkısı yok mu? Cevabınızda 60 yaşımı doldurunca emekli olacağımı yazmışsınız. 1991 yılında başlayan sigortam olmasa kaç yaşında emekli olacaktım?  

Cevap: Hiç tereddüte düşmeyin. Kendinizi gayet güzel ifade etmişsiniz. Sigortalılarda emekli olma şatlarını sigorta başlangıç tarihi belirlerken, memurlarda emekli olma şartlarını 15 Haziran 2002 tarihi itibarıyla sahip olunan hizmet süresi belirliyor. Bu tarih itibarıyla en az 3 yıl hizmet süreniz olmadığından, maalesef emekli olmak için 60 yaşı doldurmanız gerekiyor. Şayet memuriyet başlangıç Ekim 2000 değil de iki ay önce yani Ağustos 2000 olsaydı, SSK priminizle birlikte 15 Haziran 2002 itibarıyla 3 yıl hizmet süreniz olacağından, emeklilik yaşınız 58 olacaktı. Sonuç olarak 1991 yılında başlayan sigortalı çalışmanızla ödediğiniz 420 gün primin, hizmet sürenizi 420 gün artırmaktan başka bir faydası yok.

Ne zaman emekli olurum?

SORU: 15 Ocak 1970 doğumlu arkadaşım Ali’nin SSK başlangıcı 5 Haziran 1988. 1997’ye kadar 1425 gün prim ödemiş. 1991’de 18 ay askerlik yaptı. 3 Ocak 1997’de 177 gün Bağkur’a primi var. 30 Temmuz 1998’den itibaren memur olarak çalışmaya başladı. Askerliğini satın aldı. Ne zaman emekli olur?  

CEVAP: Arkadaşınız emekli olmak için; 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 53 yaş şartlarına tabi. Hizmet süresi yeterli olduğundan 53 yaşını dolduracağı 15 Ocak 2023’te emekli olabilir.

Bu şartlarda ne zaman emekli olurum? 

Soru: 29 Ekim 1977 doğumluyum. Bağkur başlangıcım 1 Mart 2008 olup 4740 gün prim ödemem var. 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren sigortaya geçtim. Bu şartlarda ne zaman emekli olurum?  

Ekrem Sarısu


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.