e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 

Masraf Yansıtılmasında Belge Düzeni

27.12.2018 12:28 |

Yansıtma; ticari faaliyet kapsamında bir işlemin yapılmaması, yapılan iş ve işlemlerde bir gelir elde etme veya kar ve zarar beklentisini taşıyacak herhangi bir unsurun bulunmaması, yasal uygulamalar nedeniyle muhatap olunan ya da diğer bir işletme adına ödeme veya tahsilat yapılması durumlarında, yapılan ödeme veya henüz ödeme yapılmamışsa tahakkuk eden bedelin asıl muhatabına aktarılması olarak tanımlanabilir.

Genel olarak masraf aktarım işlemi 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’nun konusuna girmeyen bir işlemdir. Masraf aktarımlarında özellik arz eden husus yansıtılan masraflar için KDV ödenip ödenmediğidir.

Yapılan harcamalar için KDV hesaplanıp ödenmesi durumunda yansıtmayı yapanın fatura düzenlemesi ve katma değer vergisini de faturada göstermesi gerekmektedir.

Bu şekilde yapılacak masraf yansıtma işlemi, masrafların yansıtıldığı mükellefin indirim hakkını kullanması için gereklidir.

KDV’nin konusuna girmeyen veya KDV’den istisna edilen işlemlerden doğan masrafların muhatabına aktarılması nedeniyle düzenlenen faturalarda, aktarıma konu masraflar için KDV yüklenimi söz konusu olmadığından vergi hesaplanması söz konusu olmayacaktır.

Yansıtma esnasında, katlanılan masraftan daha yüksek tutarda ilave bedel ile gerçek alıcısına intikal ettirilmesi halinde ise masraf tutarını aşan kısım üzerinden genel oranda (%18) KDV hesaplanacaktır.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.