e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Matrah Artırımı yap incelemeden kurtul...

12.05.2018 06:05 | Güncelleme: 12.05.2018 06:05

Kamuoyunda vergi affı/barışı olarak da bilinen Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı 30 Nisan 2018 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna sunuldu. Tasarı Meclis Genel Kurulunda 10.05.2018 tarihinde kabul edildi. Cumhurbaşkanının onayından sonra Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Bu kanunda oldukça kapsamlı birçok düzenleme mevcut. Biz bugün çalışan ve çalıştıranları çok yakından ilgilendiren ve Türkiye'de ücretlerin düşük gösterildiği gerçeğinden hareket eden bir düzenlemeyi dikkatlerinize sunacağım.

DÜŞÜK ÜCRET BİR VAKIADIR

Ülkemizde, kayıtdışı istihdam oranının resmi rakamlara göre yüzde 35 seviyesinde olması korkutucu olmakla birlikte, kayıtlı istihdam içinde yer alanlara ödenen ücretlerin olduğundan çok daha düşük gösterilerek hem gelir vergisi hem de sigorta primi yönünden daha az ödeme yapmak isteyen patron profili de ayrı bir faciadır.

Son 15 yılda 5. kez çıkartılan bu vergi barışı kanununda da düşük ücret bildirme gerçeğinden rahatsız olan patronlar için matrah artırarak rahat uyuma imkanı sunuluyor.

MATRAH ARTIRIMI YAP İNCELEMEDEN KURTUL

Gelir Vergisi Kanunu'nun 94. maddesinin birinci fıkrasının  (1) numaralı bendi uyarınca, hizmet erbabına ödenen ücretlerden vergi tevkifatı yapmak zorunda olan sorumluların  her bir vergilendirme dönemine ilişkin olarak verdikleri muhtasar beyannamelerinde beyan edilen ücret ödemelerinin gayrisafi tutarlarının yıllık toplamı üzerinden
2013 yılı için yüzde 6
2014 yılı için yüzde 5
2015 yılı için yüzde 4
2016 yılı için yüzde 3
2017 yılı için yüzde 2
oranlarından az olmamak üzere, hesaplanan gelir vergisini ödemeyi kabul etmeleri halinde, bu sorumlular nezdinde vergi artırımı yapılan yıllara ait vergilendirme dönemleri ile ilgili olarak ücret ödemeleri yönünden gelir (stopaj) vergisi incelemesi ve tarhiyat yapılmayacaktır.

Vergi artırımında bulunulan yılın sadece bir vergilendirme döneminde muhtasar beyanname verilmiş olması halinde, bu beyannamede yer alan ücret ödemelerinin gayri safi tutarı 12 ile çarpılmak suretiyle bir yıllık tutarı hesaplanarak, bulunan tutar vergi artırımına esas alınacak dolayısıyla bu miktara ilgili yılla ilgili oran uygulanmak suretiyle ödenecek gelir vergisi belirlenmiş olacaktır.

BEYANNAME VERİLMEMİŞSE UYGULAMA NASIL YAPILIR?

Mükellefler, gelir (stopaj) vergisi artırımı isteminde bulundukları yılın vergilendirme dönemlerinin hiçbirinde ücret ödemelerine ilişkin muhtasar beyanname vermemişlerse, beyanname vermedikleri yılla (veya yıllarla) ilgili aşağıdaki açıklamalara göre beyanda bulundukları takdirde vergi artırımı uygulamasından yararlanabileceklerdir.

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'un Resmi Gazete'de yayımlandığı tarihten önce ilgili yıl için verilmiş olan aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen ortalama işçi sayısı kadar işçi çalıştırıldığı kabul edilecek ve vergi artırımında bulunulan yılın son vergilendirme döneminde 16 yaşından büyük işçiler için geçerli olan asgari ücretin brüt tutarı bu işçi sayısı ile çarpılmak suretiyle bir vergilendirme dönemine ait gelir (stopaj) vergisi matrahı hesaplanacaktır. Bu tutar 12 ile çarpılmak suretiyle bir yıla ait stopaj vergi matrahı bulunacaktır.

2013, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarının tamamına ilişkin olarak kanunun yayımı tarihine kadar aylık prim ve hizmet belgesinin hiç verilmemiş olması halinde, en az iki işçi esas alınmak suretiyle ödenmesi gereken gelir vergisi hesaplanacaktır.

Hizmet erbabına ödenen ücretlere ait gelir (stopaj) vergisinde yapılacak vergi artırımında ilgili yılların son vergilendirme döneminde 16 yaşından büyük işçiler için geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarları dikkate alınacaktır.

Vergi çözülüyor, sigorta primi boşlukta kalıyor…

Bundan önceki af kanunlarında olduğu gibi, bu kanunda da çalışanların ücretlerinin düşük gösterilmesi nedeniyle kayba uğratılan gelir vergisi stopajı ile ilgili vergi incelemesinden matrah artırımı yoluyla kurtulma imkanı getirilirken, matrahın düşük gösterilmesi nedeniyle eksik tahakkuk ettirilen sigorta primleri ile ilgili bir çözüm mevcut değildir.

Ülkemizde kayıtlı çalışanların yüzde 42'lik bölümünün asgari ücretli olarak gösterildiği, hatta 30 yıl boyunca asgari ücretten çalıştırılan insanlar olduğu dikkate alındığında, matrah artırımı yoluyla riskin azaltılması patronların lehinedir. Burada özellikle işçi ücretleri ile ilgili matrah artırımında bulunanların SGK tarafından incelemeye alınıp, matrah artırımında bulunulmasının suçluluğa karine teşkil edip etmeyeceği, herkesin kafasında soru işareti olmakla birlikte , bundan önceki uygulamalarda hiç böyle bir sonuçla karşılaşılmamıştır.

Nedim TÜRKMEN
sözcü


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL