» e-FATURA e-ARŞİV» e-FATURA PROGRAMI
 
TesvikMatik SGK Tesvik Hesaplama Programi
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Meslek Adı ve Kodunu Gerçeğe Aykırı Bildirenlere İdari Para Cezası Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

 
26.01.2018 11:41 | Güncelleme: 02.05.2019 22:09

Bilindiği üzere, Gelir İdaresi Başkanlığına verilen muhtasar beyanname ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgeleri 6728 sayılı Yasa ile tek belgede toplanarak muhtasar ve prim hizmet beyannamesi haline getirildi.

Uygulama ülke genelinde aynı tarihte başlamadı. Pilot bölge olarak seçilen Kırşehir ilinde 1 Haziran 2017 tarihinde başlandı. Uygulama daha sonra 1 Ocak 2018 tarihinden başlayarak  Çankırı, Amasya ve Bartını da kapsama alacak şekilde genişletildi. Ülke çapında uygulamaya ise 1 Temmuz 2018 tarihinde başlanacak.

Meslek Adı ve Kodunu Gerçeğe Aykırı Bildirenlere İdari Para Cezası Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Meslek adı ve kodunu gerçeğe aykırı bildiren mükelleflere idari para cezası uygulanması 6728 sayılı Kanun'la 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren hayatımıza girmiş bulunuyor. İşverenlerimiz de bu cezanın hemen uygulanıp uygulanmayacağı konusunda tereddütler oluştuğunu gözlüyoruz. 

Her ne kadar Kanun yürürlükte olsa da;  Sigortalıların meslek adı ve kodunun gerçeğe aykırı bildirimi ile  ilgili 5510 sayılı Kanun'un 102. Maddesinin 1. Fıkrasının "n" bendinde; " Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için aylık asgari ücreti geçmemek üzere meslek adı ve kodu gerçeğe aykırı bildirilen sigortalı başına asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanır." hükmü yer almıştır. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi düzenlenme ve verilmesi  1 Ocak 2018 itibarıyla sadece 4 ilde zorunlu zorunlu hale gelmiştir. Bu bağlamda; söz konusu beyannamede meslek adı ve kodunun gerçek dışı bildirimine yönelik getirilen ceza ancak 1 Temmuz 2018  tarihine kadar sadece Kırşehir, Amasya, Çankırı ve Bartın illerinde uygulama alanı bulacaktır. İdari Para Cezasının, ancak bu tarihten sonra Türkiye genelinde uygulanması mümkün olacaktır.  

İşe Giriş Bildirgesinde Meslek Adı ve Kodunun Gerçeğe Aykırı Bildirimi

Diğer taraftan çalışanların meslek adı ve kodu bilgisi muhtasar prim ve hizmet belgelerine ilaveten işe giriş bildirgelerinde de yer alıyor. Ancak yasal düzenlemede sadece beyannamedeki meslek adı ve kodu bildirimi gerçek dışı ise idari para cezası öngörülmüştür. Yani işe giriş bildirimindeki gerçeğe aykırı meslek beyanı idari para cezasına konu olmayacaktır.

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesinde Kazançların Bildirilmemesi ya da Eksik Bildirilmesi

Diğer taraftan yürürlükte olan 6728 sayılı Kanun'un 51. maddesinde yer alan Muhtasar ve Prim ve hizmet Beyannamesindeki kazançları Kurum'a bildirilmediği veya eksik bildirildiği ya da sadece hizmetlerinin Kuruma eksik bildirildiği anlaşılması halinde uygulanması gereken yeni idari para cezaları yürürlükte olmasına rağmen aynı gerekçelerle Türkiye genelinde uygulanmayacak olup şimdilik sadece anılan 4 ili kapsayacak şekilde uygulanması mümkün olacaktır.

Özetle, muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin 1 Temmuz 2018 tarihine kadar ancak belirli illerde düzenlenmesinin zorunlu hale getirilmesi nedeniyle yürürlükte olan bazı idari para cezaları ülke genelinde uygulanamamaktadır. İşverenlerimizin ilgili beyannamenin yürürlük tarihini, sürecini takip etmeleri faydalı olacaktır.

İsmail SEVİNÇ
KPMG

SGK Meslek Kodu Uygulaması başladı.

İşverenler DİKKAT ! SGK kayıt dışını meslek kodundan yakalayacak.

SGK Meslek Kodu Uygulaması kapsamı ve cezaları

SGK Güncel Meslek Kod Listesi

 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
Ekonomi    Vergi    Muhasebe    SGK    Asgari ücret    Yapılandırma    2021 Asgari Ücret    e fatura    e defter    Pratik Bilgiler    Vergi Affı    e-Defter Saklama    Finans    Şirketler    Staj    Sosyal Güvenlik    Denetim    Mevzuat    Haber    İş Hayatı    Emeklilik    Asgari Geçim İndirimi    Torba Yasa    Türmob    SMMM    Soru Cevap    YMM    Maliye    Resmi Gazete    Beyannameler    2019 Asgari Ücret    Kısa Çalışma    Muhasebe Yazarları    Muhasebe iş ilanlari    e tebligat    Defter Beyan Sistemi    2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    e-İrsaliye    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Ücret 2020    e Arşiv Fatura    Oğuz Demir    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.