e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Meslek Mensupları, Sorunlara Çözüm Bekliyorlar!

27.02.2020 06:29 | Güncelleme: 27.02.2020 06:29

Meslek mensupları, vergisel yükümlülüklerin yerine getirilmesinde, Gelir İdaresi ile vergi mükellefleri arasında bir tür köprü görevi üstleniyorlar.

Vergi mükelleflerine vergisel sorumlulukları hakkında bilgiler vererek, vergiye gönüllü uyuma doğrudan katkı yapıyorlar. Toplumun meslek mensuplarına yüklediği misyon ile Devletin meslek mensuplarına bakışı aynı değil.  Toplum, meslek mensuplarının her şeyi bileceğine, her konu hakkında bilgi sahibi olduğuna kanaat getirmiş durumda. Bu kanaat hem iyi, hem de kötü. İyi, çünkü bu görüş meslek mensubuna olan güven ve onların yeterliliğinin genel kabul görmesi anlamına geliyor. Kötü, çünkü herhangi bir yanlış görüş ve uygulama, meslek mensubunun güvenilirliğini ve yeterliğini olumsuz yönde etkiliyor.

Üstelik SMMM ve YMM olmak hiç de kolay değil. İnsanlar bu unvanları alabilmek için çok ciddi ve zor sınavlardan ve süreçlerden geçiyorlar. Meslek mensubu olmak için, ortalama 8 – 10 yıl gerekiyor. Öncelikle staja başlatma sınavı, staj, mesleki yeterlik sınavları ve bu sınavlar sonucunda SMMM olunuyor. Belli bir süre çalışıp tekrar sınavlara girilerek de YMM olunuyor.

Bu zor sürecin sonrasında da alanda ciddi çalışma şartları onları bekliyor, dinlenmek yok, devamlı mevzuat değişikliklerini takip var, yorucu ve yıpratıcı bir süreç. Meslek mensupları vergisel ve muhasebesel alanda da ciddi sorunlarla karşılaşıyor. Bu sorunlar doğrudan veya TÜRMOB, meslek odaları vb.  vasıtasıyla dolaylı olarak yetkililere iletiliyor, çözüm önerileri sunuluyor. Maliye de kendisine intikal eden olayların büyük bir kısmını çözdü ve çözüyor.

Ancak, bugüne kadar yetkililerin söz verip de yapamadıkları veya çeşitli nedenlerle erteledikleri bazı konular var ki, artık bunların çözümlenmesi ve geriye bırakılmaması, ertelenmemesi gerekiyor.

Bu konuları aşağıdaki başlıklar altında sıralayabiliriz:

1) Meslek Mensupları, 4. Dönem Geçici Vergi Beyanının Kaldırılmasını İstiyor!

Son dönem yani 4. Dönem geçici vergi beyanı ile yıllık gelir vergisi veya kurumlar vergisi beyannamelerinde beyan edilen matrahlar hemen hemen aynı olduğundan, yapılan beyanın ardından çok kısa bir süre sonra aynı bilgilerin tekrar beyan edilmesi dördüncü döneme ait geçici vergi beyanını anlamsızlaştırıyor. Meslek mensupları, bu nedenle ve haklı olarak dördüncü döneme ait geçici vergi beyanının kaldırılmasını talep ediyor. 

2) Meslek Mensuplarının Düzenledikleri Serbest Meslek Makbuzu ve Faturalardaki KDV’ye Tevkifat Getirilmeli!

Meslek mensupları, verdikleri hizmetlere ilişkin olarak düzenledikleri serbest meslek makbuzu veya faturalarda yer alan KDV’leri, tahsil etmeseler dahi, beyan ederek vergi dairesine ödemek zorundalar. Çünkü, faaliyetlerine ilişkin olarak fazla gider yaratma veya KDV yüklenmeleri söz konusu değil. Buna karşılık, vergi mükellefleri henüz ödemedikleri KDV’leri indirim konusu yapabiliyor, vergi dairesine ödeyecekleri KDV’den düşebiliyorlar. Burada meslek mensupları aleyhine haksız bir durum söz konusu oluyor, meslek mensupları almadıkları KDV’leri beyan ederek vergi dairesine ödüyorlar. Meslek mensupları bu yüzden vergi dairelerine ciddi tutarlarda borçlu. Artık bu sorunun çözümlenmesi lazım. En iyi çözüm de KDV oran indirimi değil, KDV tevkifat uygulaması. Meslek mensuplarının düzenledikleri belgelerde yer alan KDV’nin bize göre 9/10’u alıcılar tarafından tevkif edilerek vergi dairesine yatırılmalı, kalan 1/10’u ise meslek mensuplarına ödenmeli. Bu şekilde meslek mensuplarının finansal sorunlarının büyük bir kısmı da giderilmiş olur.

3) Ba - Bs Bildirimleri Kaldırılmalı

Meslek mensuplarını zorlayan uygulamalardan birisi de, Ba ve Bs bildirimleri. Haklı olarak bu bildirimlerin de yürürlükten kaldırılmasını talep ediyorlar. 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren e belgelerin tümüne geçişle beraber, Ba ve Bs bildirimlerinin kaldırılacağını düşünüyorum.

4) Tahsilat Sorunlarına Çözüm Bekliyorlar

Geçmişten bugüne özellikle son dönemlerde meslek mensuplarının en büyük sorunu, verdikleri hizmetlerin bedelini tahsil edememeleri. Kiminle konuşsak, hemen herkes tahsilat sorunundan bahsediyor. Benzer bir sorun daha önce yapı denetim firmalarında yaşanmış, sorun kanuni bir düzenleme yapılarak hızlı bir şekilde çözümlenmişti.

Sonuç Olarak;

Gelir İdaresi’nin paydaşı ve verginin kahramanlarından birisi olan meslek mensuplarının sorunlarının bir an evvel çözümlenmesi şart! Üstelik sorunların hepsinin çözümü için kanun değişikliği yapılmasına gerek de yok, çoğu idari düzenlemelerle çözümlenebilir. Örneğin, KDV tevkifatı.

Burada önemli olan bu sorunları çözme iradesinin bulunması. Ki bu şu anda var ve mevcut.

Meslek mensupları, maalesef 31.Vergi Haftası’nı da belirtilen sorunlar nedeniyle biraz buruk kutluyorlar.

Var mısınız, 31.Vergi Haftası, buruk geçen son Vergi Haftası olsun.

Abdullah Tolu


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL