e-FATURA e-ARŞİV e-FATURA PROGRAMI ÖN MUHASEBE PROGRAMI
☰ 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Meslek Mensuplarının Tek Düzen Hesap Planında Dikkat Etmesi Gerekenler - 1

05.02.2018 21:07 | Güncelleme: 07.02.2018 06:04

Tek düzen hesap planına uyulmadığı tespit edildiği takdirde özel usulsüzlük cezası kesilebilecektir. Meslek mensuplarının tek düzen hesap planına uygun kayıtlar tutması hem mükellef açısından hem de kendisi açısından önem arz etmektedir.

Bu makalemde, denetim elemanlarının tek düzen hesap planını incelerken nelere dikkat ettiğini anlatmaya çalışacağım. Makalemin meslek mensuplarına fayda sağlayacağı düşüncesindeyim.
Tek düzen hesap planı çok detaylı olduğu için belli gruplara ayırıp yazmaya çalışacağım. Ticari hayatımızda sık kullandığımız hesaplarla ilgili bilgilere yer vereceğim. İlk olarak Hazır Değerler hesap grubunda dikkat edilmesi gerekenleri anlatacağım.

Hazır Değerler hesap grubu; işletmenin kasasında ve bankasında bilanço tarihi itibariyle bulunan nakit ve nakit benzeri varlıkların izlendiği hesap olarak nitelendirilmektedir.

100 KASA HESABI: İşletmenin kasasında bulunan ulusal ve yabancı paraların giriş ve çıkış hareketlerinin incelendiği hesap olarak tanımlanmaktadır.

Meslek mensuplarının kasa hesaplarını kullanırken dikkat etmesi gerekenler;
Kasa hesabı daima borç bakiyesi vermelidir.
Kasa hesabında bakiye olmadan çıkış hareketi gerçekleştirilemez.
İşletmenin ticari durumu göz önünde bulundurulmalı, ticari faaliyetine uygun düşmeyecek miktarda nakit tutmamaya dikkat etmeli, eğer yüksek tutarlı nakit bulunduruyorsa geçerli bir sebebe dayandırmalıdır.
Şirket kasasında yabancı para bulunduruyor ise değerlemelerin TCMB efektif alış kuru ile yapılması gerekmektedir.
Kasa noksan ve fazlalıklarının muhasebeleştirilmesi muhakkak yapılmalıdır.
İşletmenin, mal alış ve satışlarda 7.000,00 TL ve üzeri ödeme ve tahsilatlarını bankadan geçirmesi gerektiğine dikkat etmelidir.
Kasa hareketleri için belge düzenlenmesi gerekmektedir.

101 ALINAN ÇEKLER HESABI: işletmenin almış olduğu ve henüz tahsilat için bankaya verilmemiş olan çeklerin izlendiği hesaptır.
Ulusal para değerindeki çekler, itibari değeri ile değerlendirilmelidir.
Çeklerin üzerinde değişiklik yapılmamalı, silinti kazıntı olmamalıdır.
Karşılıksız çıkan çekler için bankaların asgari ödemesi gereken tutarın tahsil edilip edilmediğine dikkat edilmelidir.

102 BANKALAR HESABI: İşletmenin banka hesaplarındaki ulusal ve yabancı paraların takip edildiği hesaptır.
Şirketin çalıştığı tüm bankalar muhasebe kayıtlarında da gösterilmelidir.
Vadeli vadesiz hesapların bakiyeleri banka ekstresiyle uygun olmalıdır.
Yabancı paralar yılsonunda TCMB alış kuru ile değerlendirilmelidir.
Bankalardan bulunan mevduatlardan elde edilen faizlerin dönemsellik ilkesine uygun olarak kaydedilmesine dikkat edilmelidir.

103 VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME EMİRLERİ HESABI: İşletmenin diğer kişilere bankalardan çek ile veya ödeme emri ile yapacağı ödemelerin izlendiği hesaptır.
Bu hesap pasif karakterli olduğundan artışlar alacağa, azalışlar borca kaydedilmesi gerekmektedir.

108 HAZIR DEĞERLER HESABI: Kredi kartları, kuponlar, banka ve posta havalelerini kapsayan hesaptır.
Kredi kartı çekimlerinin kayıt altına alınmasında kredi kartı hesap dökümleri eşleştirilmelidir.
Kredi kartının düzenlenmesi ile ilgili olan fatura ve fişlerin düzenlenip düzenletilmediği dikkat edilmelidir.

Menkul Kıymetler hesabında sık kullandığımız hesap olarak;

110 HİSSE SENETLERİ HESABI: İşletmenin kısa süreli tutmak için aldığı hisse senetlerinin izlendiği hesaptır.
Meslek mensupları, hisse senetlerini alış değeri ile değerlendirmeye dikkat etmelidir.
Yabancı para cinsinden alınan hisse senetleri alış tarihindeki TCMB Döviz Alış Kuru üzerinden muhasebeleştirilmelidir.
Alış esnasında ödenen komisyonlar alış bedeline intikal ettirilmemelidir.

Kaynak
VDK Rehberi

MEHMET GÜNGÖR
S.M. MALİ MÜŞAVİR
www.mehmetgungor.com

Meslek Mensuplarının Tek Düzen Hesap Planında Dikkat Etmesi Gerekenler – 2


 


Sizin Için Seçtiklerimiz

e-Fatura

e-Fatura Nedir?

e-Fatura dijital ortamdan kesilerek, Gelir İdaresi Başkanlığının belirlediği standartları taşıyan ve Gelir İdaresi Başkanlığının içerik kontrolü sonrasında alıcısına ulaştırılan bir fatura türüdür.

e-Faturaya geçiş yapmak için 2018 veya 2019 yılı cironuzun beş milyon TL ve üzeri olması gereklidir. Bu şartı taşıyan mükelleflerin 1 Temmuz 2020 tarihine kadar e-Fatura uygulamsına geçiş yapmaları zorunludur.
Cironuz 5 milyon TL altında olsa dahi gönüllü olarak e-Fatura uygulamasına dahil olarak e-Fatura ve e-Arşiv Fatura kulllabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak e-Fatura kullanıcı olarak firmanıza prestij kazandırmanın yanında e-Fatura sisteminin faydaları ile işletme giderlerinizi en aza indirebilirsiniz.

e-Faturayı özel entegratörler aracılığı geçiş yapılması size hem zaman tasarrufu hemde kullanım kolaylı sağlar. e-Fatura Geçiş İşlemlerini Muhasebe Web sizin adınıza gerçekleştir. e-Faturaya geçiş hakkında daha detaylı bilgile burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv Fatura

e-Arşiv Fatura e-Fatura mükellefi olan vergi mükelleflerinin e-Fatura olmayan mükelleflere veya nihai tüketicilere kestiği bir elektronik fatura türüdür. Aynı zamanda GİB portalından vergi mükelleflerinin kestiği 5.000 ve 30.000 TL üzerindeki faturalara da e-Arşiv Fatura adı veriler. GİB e-Belge Portalından e-Arşiv Fatura kesen bir mükellef e-Fatura kullanıcısı değildir.

Eğer e-Faturaya zorunlu olarak dahil olmanız gerekiyor ise e-Arşiv Fatura ile beraber e-Fatura da kullanmanız zorunludur. İsteğe bağlı bir e-Faturaya geçiş yapmanız halinde yine e-Arşiv Fatura ve e-Fatura'nın beraber kullanımı zorunludur. GİB e-Belge Portalında sadece 5 bin ve 30 bin üzeri faturaları düzenleyen mükelefler e-Fatura uygulamasına dahil olmadıkları için sadece GİB e-Arşiv Faturası kullanabilirler.

e-Fatura sistemini bizim aracılığımız ile kullanıyor iseniz e-Arşiv Fatura iptalini her zaman yapabilirsiniz. e-Fatura kullanıcı olmayıp GİB portalından 5 bin TL üzeri kesilen e-Arşiv Fatura iptal edilememektedir.

e-Fatura Programı

e Fatura Programı Fatura kesme sürecini kısaltarak, kesilen faturaları e-Fatura veya e-Arşiv Fatura standartlarına uygun hale getirip alıcısına ulaştıran pratik ve kullanışlı yazılımlara verilen isimdir.

e Fatura Programı tamamen hızlı ve kolay e-Fatura kesmek için tasarlanmıştır. e-Fatura Programı ile Satış, İstisna, Tevkifat, iade, özel matrah Faturalarınızı keserek müşterinize hızlıca gönderim yapabilirsiniz. e-Fatura Programı hakkında daha detaylı bilgiye burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

e-Fatura ve e-Arşiv Faturaya geçiş yaparak pratik ve hızlı kullanmanın en kolay yolu ePlus EKO e-Fatura Programı'dır. Size bilgi vermek için danışmanlarımız sizi bekliyor. Hemen bağlantıyı tıklarak e-Faturaya ilk adımı bizimle atabilirsiniz. e-Fatura Programı

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    e Arşiv Fatura    e defter    e fatura    e tebligat    e-İrsaliye    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    SGK    SMMM    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Torba Yasa    Türmob    Vergi    Vergi Affı    Yapılandırma    YMM    İş Hayatı    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
 
Güncel Mevzuat haberlerine ücretsiz üye olun!

Muhasebe Bültenlerimize abone olun tüm haber ve mevzuatlara anında ulaşın..

ABONE OL