e-FATURA HABERLER PRATİK BİLGİLER MUHASEBE EKONOMİ
☰ 
 
e-Bültene üye olun, yeni Haber ve Mevzuatlar e-posta adresinize gelsin! ÜYE OL

Meslek Odası Kaydına DİKKAT!

11.03.2018 21:26 | Güncelleme: 11.03.2018 21:26

Bir BAĞ-KUR sigortalısı tanıdığımın Bağ-Kur sigortalılık süreleri iptal edilmişti. Kendisine gerekçe olarak, kayıtlı bulunduğu meslek odasında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan denetimde üyelik kaydının usulüne uygun düzenlenmediğinin tespit edildiği, bu nedenle de oda kaydının geçersiz sayıldığı, sonuçta da sigortalılık sürelerinin iptal edildiği, belirtilmiş...

“Ne yapabilirim diye sordu?”

Gerçekten de, meslek odalarının üye kayıt defterinde SGK’nın denetim ve kontrole yetkili memurlarınca yapılmış kontrollerde, sigortalının üyeliğine ilişkin yönetim kurulu  kararının olmaması, üyelik kaydının sonradan ilave edilmesi veya noter tasdik tarihinden önceki bir tarihte üyelik kaydının oluşturulması gibi usulsüzlüklerin tespit edilmesi dolayısıyla, bir çok kişinin meslek odası üyelik kayıtları geçersiz sayılmış ve bu geçersiz üyelik kaydı dolayısıyla sigortalı süreleri iptal edilmişti.

Ne var ki, bu durumda olan sigortalılar için şöyle bir çözüm imkanı sağlanmıştı; meslek odası üyelik kaydının geçersiz sayılması nedeniyle sigortalılık süreleri iptal edilenler, primlerini 31.12.2013 tarihine kadar yatırmış iseler, iptal edilen sigortalılık sürelerinin tamamı, kısmi prim ödemesinde bulunanların ise, kısmi ödenen primlerin tam ayı  karşıladığı sigortalılık sürelerinin SGK'ya müracaat etmeleri halinde geçerli sayılacaktı. (5510 sayılı Kanun geçici madde 54, SGK 2013/11 Genelge)

Neticede, sigortalılığı iptal edilen bu şahıs, bu minvalde tekrar SGK’ya başvurdu. İptal edilen süreleri geçerli sayıldı ve emekli oldu.

Sonuç olarak; meslek odası üyelik kaydının SGK tarafından yapılan incelemede usulsüz bulunması nedeniyle, Bağ-Kur sigortalılık süreleri iptal edilmiş olanlar, bu sürelere ilişkin primlerini 31.12.2013 tarihine kadar yatırmış iseler, SGK ya müracaatla iptal edilen sigortalılık sürelerini 5510 sayılı Kanunun geçici 54. maddesi ve 2013 /11 sayılı SGK genelgesi uyarınca tekrar geçerli saydırabilirler.

Ahmet Metin AYSOY
vergialgi.net
Sizin Için Seçtiklerimiz

Muhasebe Hakkında Herşey
muhasebeweb.com


Muhasebe dünyasıyla ilgili pratik ve güncel bilgiler, muhasebe haberleri, muhasebe Hesap İşleyişi ve muhasebe yazarları ile muhasebe uygulamalarını işler.

 

facebook twitter linkedin instagram
TÜM KATEGORİLER
2018 Asgari Ücret    2018 Pratik Bilgiler    2019 Asgari Ücret    2019 Pratik Bilgiler    Asgari Geçim İndirimi    Asgari ücret    Asgari Ücret 2020    Beyannameler    Defter Beyan Sistemi    Denetim    Dünya    e defter    e fatura    e tebligat    Ekonomi    Emeklilik    Finans    Haber    Maliye    Mevzuat    Muhasebe    Muhasebe iş ilanlari    Muhasebe Yazarları    Pratik Bilgiler    Resmi Gazete    Sektörler    Seminerler    SGK    SMMM    SMMM Odaları    Soru Cevap    Sosyal Güvenlik    Staj    Teknoloji    Torba Yasa    Türmob    Vergi    YMM    YMM Odaları    İş Hayatı    Şehirler    Şirketler    
Copyright ©2011-2018 muhasebeweb.com - Muhasebe Web Haber İçerikleri İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.